שתף קטע נבחר

רוצח נהג המונית דרק רוט שוחרר ממאסר

משה בן-איבגי, שנמלט לארגנטינה במהלך חופשה מהכלא והוסגר לישראל, סיים לרצות את עונשו בכלא רימונים. שותפו למעשה ארבל אלוני שוחרר כבר לפני שלוש שנים

 

 

בן איבגי לאחר הסגרתו מארגנטינה לישראל (צילום: חטיבת דובר המשטרה) (צילום: חטיבת דובר המשטרה)
בן איבגי לאחר הסגרתו מארגנטינה לישראל(צילום: חטיבת דובר המשטרה)

משה בן-איבגי, שרצח ביחד עם ארבל אלוני ב-1994 את נהג המונית דרק רוט, שוחרר היום (א') ממאסר. בן איבגי (39) שוחרר בצהריים מכלא רימונים לאחר שריצה את כל תקופת מאסרו. עד היום לא ידוע מי מהשניים לחץ על ההדק ורצח את רוט, רצח שהסעיר בזמנו את הארץ בגלל הגיל הצעיר של הרוצחים וכי לא היה מניע של ממש לרצח.

 

מדובר בתיק רצח שהסעיר את המדינה, בין היתר בשל גילם הצעיר של הרוצחים - שהיו בני 14 בלבד בעת הרצח. שותפו למעשה אלוני שוחרר כבר ב-2015 אחרי שריצה 21 שנות מאסר.

 

עורך דינם של בני משפחתו של דרק רוט, ד"ר ניסן שריפי, מסר בשמם: "אין סליחה ומחילה מצד משפחת הנרצח. הם עדיין כואבים את רציחתו בידי בני-הבליעל, והפצע שנפער בליבם של בני המשפחה כבר לא יגליד לעולם. הרוצח בן-איבגי, אשר לעג לרשויות החוק, ברח מהארץ, והוסגר רק לאחר מאבק ממושך של בני המשפחה כלל לא ריצה את מלוא עונשו בגין הרצח ובגין הבריחה מהכלא, אלא רק את עונשו בשל השוד האלים כלפי בעלת המכולת הקשישה, אשר ביצע במהלך חופשתו מהכלא. המשפחה עומדת על כך, שעל פי תנאי ההסגרה, בתוך 30 יום מהיום ייצא הרוצח את תחומי הארץ ולא ייראו פניו בה עוד". את בן איבגי ייצג עורך הדין ששי גז.

 

ב-9 בינואר 1994 בשעות הערב עלו בן-איבגי ואלוני על מונית בהרצליה, שבה נהג דרק רוט. במהלך הנסיעה שלפו השניים אקדח וירו בו חמש יריות מטווח אפס. רוט, נשוי ואב לארבעה מנתניה, מת במקום. לאחר הרצח, חשדו תחילה במשטרה כי הרקע לאומני, מפני שתיקו של רוט לא נשדד. למחרת השתנתה התמונה כאשר הנערים התרברבו בפני חבריהם לכיתה במעשה. המידע הגיע למשטרת מחוז תל-אביב ובערב כבר נעצרו. בביתו של אחד מהם נמצא אקדח גנוב.

 

בן איבגי. נעצר בארגנטינה לאחר שהצליח לברוח מהארץ (צילום: זום 77) (צילום: זום 77)
בן איבגי. נעצר בארגנטינה לאחר שהצליח לברוח מהארץ(צילום: זום 77)

באוקטובר 1994 נגזרו על כל אחד מהם 16 שנות מאסר בפועל, למרות שהתביעה דרשה מאסר עולם, ולמרות דברי השופטים בפסק הדין: "זאת הייתה רשעות לשם רשעות. לא שוד היה שם כי אם ירי לשם ירי".

 

בשנת 1998, בעת חופשתם הראשונה מהכלא, שדדו השניים חנות מכולת, תוך שהם מאיימים על המוכרת באקדח וסכין. הם דקרו אותה בידה, ואיימו לשסף את גרונה אם לא תשתף איתם פעולה. השניים הורשעו ונגזרו עליהם 5 שנות מאסר בפועל ושנתיים על תנאי.

 

דרק רוט ז"ל. הרצח זעזע את המדינה ()
דרק רוט ז"ל. הרצח זעזע את המדינה
 

במאי 2004 נמלט בן-איבגי מהארץ, במהלך חופשה לרגל חג השבועות שקיבל מהכלא. חמישה חודשים לאחר שנמלט, בתום מבצע בינלאומי, עצרה משטרת ארגנטינה את בן-איבגי בדירה בבואנוס איירס יחד עם חמישה עבריינים. הוא נחקר שם גם בחשד לרצח ולסחר בסמים ובנשק.

 

בן-איבגי ברח לארגנטינה, מכיוון שלה לא היה הסכם הסגרה עם ישראל. בארגנטינה הציבו תנאים לפיהם הרוצח יוסגר רק בתנאי שיזכה להקלות מפליגות בעונש - ולא יועמד לדין על הבריחה מן הכלא. בית משפט מחוזי בארגנטינה קבע ב-2007 שבן-איבגי בר הסגרה בגין עבירת השוד בלבד, מאחר שגיל האחריות הפלילית בארגנטינה הוא 16, והרצח בוצע כשהיה בן 14. המחלקה הבינלאומית בפרקליטות המדינה ערערה על ההחלטה, ובן-איבגי ערער על ההחלטה להסגירו.

 

באפריל 2007 הוא שוחרר בערבות בארגנטינה, שינה את שמו למשה שגיא, ניהל סניף באחד מאזורי העסקים הסואנים ביותר בבואנוס-איירס, התחתן עם ישראלית בשם אופירה ולשניים נולדה בת. בהסכם השחרור בערבות נקבע כי בן-איבגי יוכל לשהות מחוץ לכותלי הכלא עד שתתקבל החלטה אם להסגירו לישראל.

 

ב-2009 הוא נעצר שוב וברח ממעצרו בארגנטינה, נתפס ונידון לשלוש שנות מאסר בגין עבירות אחרות שביצע במדינה הדרום אמריקאית. לאחר מכן נדחו הערערים של המדינה ושל בן-איבגי על עילת ההסגרה וההסגרה בכלל, ובית משפט העליון בארגנטינה הכריז עליו "בר הסגרה" לישראל. ב2013 אחרי שנים ארוכות ומאבק משפטי מתמשך, הוחזר משה בן-איבגי לישראל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חטיבת דובר המשטרה
משה בן-איבגי
צילום: חטיבת דובר המשטרה
מומלצים