שתף קטע נבחר

"לא חוששים ממעצר": רבנים שעורכים חופות בניגוד לחוק נחשפים

רבנים ורבניות העורכים חופות כדת משה וישראל שלא דרך הרבנות הראשית, חושפים עצמם בפנים ובשמות - כביכול כעבריינים, תוך שהם מסכנים עצמם בעונש מאסר של שנתיים, כפי הקבוע בחוק: "אנחנו לא מסוגלים עוד להסתכל בחוסר מעש על הידרדרות שירותי הדת בישראל"

הרבנים דניאל שפרבר, אהרון ליבוביץ וצ'אק דוידסון (צילום: אביר סולטן)
הרבנים דניאל שפרבר, אהרון ליבוביץ וצ'אק דוידסון(צילום: אביר סולטן)
 

 

פחות משנה אחרי מעצרו של הרב הקונסרבטיבי, דב חיון, בחשד כי השיא זוג אוהבים בניגוד לחוק - מתייצבים 18 רבנים ורבניות העורכים חופות כדת משה וישראל שלא דרך הרבנות הראשית, וחושפים את עצמם בפנים ובשמות - כביכול כעבריינים. בעיצומה של עונת החתונות הם התגייסו לקמפיין נגד מה שהם רואים ככפייה דתית, תוך שהם מסכנים עצמם בעונש מאסר של שנתיים, כפי הקבוע בחוק.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות . היכנסו >>

 

בחודשים האחרונים פועל ברחבי הארץ מיזם "חופות", המציע לזוגות סידור נישואים על פי ההלכה באופן פרטי, ללא פיקוח או מעורבות של מוסדות המדינה. המטרה היא לאפשר להם להתחתן כדת משה וישראל בלי שיהיו כפופים לנהלים מחמירים של הרבנות – למשל בנוגע להסכמי קדם-נישואים או לזהות הרב המחתן, וכן ללא רישום המחייב אותם להתגרש דווקא בבתי הדין הרבניים הממלכתיים במקרה של פרידה. לטענתם, שירותי הדת צריכים להתבסס על בחירה – ולא על כפייה.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

לקראת סיום שנת הפעילות הראשונה מדווחים ב"חופות" על כ-150 זוגות שכבר התחתנו דרכם, ועוד כ-100 שצפויים להינשא בחודשים הקרובים, זאת למרות החוק שאושר בשנת 2013 הקובע כי מדובר בעבירה פלילית שעונשה שנתיים מאסר לעורכ/ת החופה, לחתן ולכלה. רבני המיזם מסתמכים על חוות דעת משפטית המעניקה פרשנות מקלה לחוק, ובשם המאבק למען חופש דת, וגם כדי להפגין את ביטחונם ולהניח את דעת הזוגות הפוטנציאליים, הסכימו כעת להיחשף.

 

מפגן כוח של הרבנים והרבניות שנחשפו: אין לנו ממה לפחד ()
מפגן כוח של הרבנים והרבניות שנחשפו: אין לנו ממה לפחד

 

"כולנו אנשי הלכה מסורים"

ואלה שמות הרבנים, הרבניות ואנשי ונשות ההלכה (רשימה חלקית) המחתנים במסגרת "חופות" ומעידים על עצמם כמי שעוסקים בנושא השנוי במחלוקת באופן כמעט יומיומי: אהרון ליבוביץ', צ'אק דוידסון, יהודה שרבי, אבי קדיש, דוד וולק, שמחה לוי, אדם דרוקר, שמואל לבנס, בן מרניק, דניאל קגנוביץ', חיים לייטר, יעקב לופט, יהושע לוקס, אביטל אנגלברג, שרה סגל-כץ, אביטל הוכשטיין, אילת הופמן-ליבזון ובתיה רוזן-גולדברג.

 

הרבנית שרה סגל-כץ ()
הרבנית שרה סגל-כץ עם אחד הזוגות שהשיאה

 

הרב צ׳אק דוידסון, ראש תחום חתונות ב"השגחה פרטית" (ארגון הגג של המיזם), אמר על הקמפיין: "מצאנו את הדרך החוקית להתמודד עם האיום בשנתיים מאסר, וכל מסדרי הקידושין שלנו הם אנשי ונשות הלכה מסורים, שלא מוכנים לתת לרבנות הראשית להמשיך להרחיק זוגות מהיהדות".

 

לדבריו, הזוגות שבחרו ב"חופות" עשו זאת מכיוון שהרבנות הראשית סירבה לרשום אותם לנישואין, למרות היותם יהודים על פי ההלכה (למשל, כאלה שהתגיירו בבתי דין פרטיים), או שהם עצמם אינם מעוניינים להינשא באמצעותה - מסיבות אידיאולוגיות. "לכל הזוגות שבאים אלינו חשוב להתחתן כדת משה וישראל", הדגיש, "וזאת למרות שלא חסרות היום אפשרויות ידידותיות לעשות טקסים דרך ארגונים כמו התנועה הרפורמית או 'הויה'".

 

"להפסיק לחכות, ולהתחיל לעשות"

הרב אהרון ליבוביץ', מנכ"ל "השגחה פרטית", הוסיף: "צריך להפסיק לחכות, ולהתחיל לעשות. בזמן שבתי הדין הרבניים מתעמרים ביהודים על בסיס מבטא, צבע עור ומגדר, ובזמן שהרב הראשי לישראל נלחם בניסיונות לצמצם את התופעה של סחטנות וסרבנות גט, לרבנים ולרבניות המתונים אין יותר את הפריבילגיה להישאר ניטרליים".

 

הרב אהרון ליבוביץ עורך חופה (צילום: מאי בר)
הרב אהרון ליבוביץ עורך חופה(צילום: מאי בר)

 

"המדרון הזה תלול וחלקלק", טען הרב ליבוביץ'. "כששותקים אל מול הפסקת ההכרה בגיורים של רבנים מחו"ל – מקבלים בסוף מדיניות של בדיקות DNA גם ליהודים מלידה, והדוגמאות עוד רבות. אז כיצד אפשר להסתכל בחוסר מעש מהצד על איך ששירותי הדת בישראל ממשיכים להתדרדר אל תהומות הכפייה, ההקצנה והבדלנות?"

 

הוא סיכם: "מאות הפניות שהגיעו אלינו בשנה האחרונה מוכיחות דבר פשוט מאוד: המסורת חזקה יותר מכל גחמה קנאית. זוגות רוצים חתונה יהודית, אבל הם לא מוכנים יותר להרכין ראש בפני ההחמרות המיותרות של הרבנות הראשית.

 

"אף חוק לא יצליח להרתיע זוג שרוצה להתחתן כפי שהתחתנו במשפחתו מזה דורי-דורות, ושום פוליטיקאי חרדי – וזה לא משנה אם מדובר על סמוטריץ' או דרעי וליצמן – לא יוכל למנוע מרבנים מתונים לתת מענה הלכתי ואחראי לזוג שמבקש עזרה בקיום מצווה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אביר סולטן
הרבנים נחשפים: לא מפחדים
צילום: אביר סולטן
מומלצים