שתף קטע נבחר

נאום בהרצליה לאוזניים בטהרן: איומי נתניהו בפיו של ראש המוסד

ניתן להניח שרה"מ היה מעורב בקביעת המסרים שאותם הציג יוסי כהן בכנס הרצליה. לדבריו הנחרצים על המאבק בגרעין האיראני, שאותם נוהגים להשאיר לדרג המדיני, היה קשר מובהק לתקיפה בסוריה שיוחסה לישראל ולהודעת טהרן על חציית רף כמות האורניום המועשר המותרת

 

רק לעיתים נדירות יוצא ראש המוסד לנאום בפומבי ולומר דברים בפירוט, בפתיחות ובהיקף כמו שעשה זאת ראש ארגון הביון הנוכחי יוסי כהן אתמול (ב') בכנס הרצליה.

 

ברור לגמרי שהנאום הזה נכתב ונוסח לא רק באישור הבוס של כהן, כלומר בנימין נתניהו, אלא מותר להניח שראש הממשלה היה מעורב בקביעת תוכנו של הנאום ורמת פירוט המידע שראש המוסד מסר בדבריו.

 

כהן ציין בנאומו כי אנחנו אחראים לכך שלאיראן לא יהיה נשק גרעיני - הצהרה שאותה בדרך כלל נוהגים אנשי הדרג המבצעי להשאיר לדרג המדיני.

חציית רף ההעשרה אינה נוראה, מדובר באיום לאירופים (ארכיון) (צילום: EPA) (צילום: EPA)
חציית רף ההעשרה אינה נוראה, מדובר באיום לאירופים (ארכיון)(צילום: EPA)

יוסי כהן ראש המוסד כנס הרצליה המרכז הבינתחומי (צילום: מוטי קמחי)
כהן בנאומו בכנס הרצליה(צילום: מוטי קמחי)

לכן, כדאי לבחון לאיזה קהלים נועד הנאום ואיזה תכליות הוא נועד להשיג. ברור לגמרי שהיעד הראשון והמרכזי של הנאום היה להרתיע את איראן. העיתוי של הנאום אמנם נקבע על ידי מארגני כנס הרצליה, ובראשם אלוף במיל' עמוס גלעד, אבל מותר להניח שהיה קשר בין הנאום לבין התקיפה בסוריה שיוחסה לישראל כמה שעות קודם לכן, וגם ל-1 ביולי - המועד שעליו הכריזו האיראנים מראש כרגע שבו יתחילו להעשיר כמות גדולה יותר של אורניום מזה שמותר להם להחזיק לפי הסכם הגרעין.

 

איראן לא ויתרה על מאמציה להקים חזית נוספת נגד ישראל בסוריה, לא ויתרה על פרויקט פיתוח הגרעין הצבאי שלה ולא ויתרה גם על הטרור. כל אלו באו לידי ביטוי ביממה האחרונה, ונאום ראש המוסד היה בעצם התגובה הישראלית האסטרטגית שנועדה להרתיע את טהרן באמצעות תזכורת לעובדה שהמודיעין הישראלי יודע מה הם עשו בהסתר בעבר ושיקרו, ומה הם עושים היום.

 

האלמנט השני בנאום שנועד להרתיע את האיראנים היה האמירה הפשוטה של ראש המוסד שישראל לא תרשה לאיראן להשיג נשק גרעיני. הוא עשה זאת באמצעות ניסוח שרמז כי גם אם ארה"ב לא תלך עם ישראל למבצע צבאי באיראן - ישראל תפעל מול הגרעין האיראני בכוחות עצמה ובאמצעים מגוונים.

נשיא ארה
טראמפ. התנהלות רופסת מול האיראנים(צילום: AFP)

 

אפשר היה לחוש כי כהן ניסה בנאומו, באופן די עקיף אך ברור, לתקן את הרושם הרכרוכי שמותירה ההתנהלות הרופסת של דונלד טראמפ בתגובה על ההתגרויות האיראניות במפרץ הפרסי. האיראנים מעודדים מביטול התקיפה האמריקנית כתגובה להפלת מל"ט הריגול האמריקני ורואים במהלך אות לחולשה. יוסי כהן, כאמור באופן עקיף, טרח לתקן זאת. הוא גם הבהיר את מה שהאמריקנים ניסו לטשטש את כך שהאיראנים הם שפגעו במכליות הנפט ששייטו ליד מצרי הורמוז.

 

המידע שמסר כהן בנוגע לגניבת ארכיון הגרעין האיראני על ידי אנשי המוסד מתחת לאפם של משמרות המהפכה נועד להזכיר למשטר האיראני כי לישראל יש נכסים בטהרן שבמידת הצורך עשויים גם לשמש את מי שירצה לערער את שלטון האייתוללות. כהן לא הסתיר את גאוותו על המבצע הזה וניכר היה שהוא רואה בו – בצדק - הישג מהגדולים שהמוסד וכל ארגון ביון באשר הוא יכול לרשום לזכותו.

 

ההודעה של האיראנים היום על חציית כמות האורניום המועשר בדרגה נמוכה שמותר להם, אינה הפרה משמעותית. היא נועדה לאיים,  לאותת לאירופים ולעודד אותם לסייע לאיראן להתגבר על הסנקציות של ארה"ב. הם הודיעו שהם מתכוונים להעשיר אורניום לרמה של 20% ואם יעשו זאת - זה כבר עלול להחשב הפרה משמעותית של הסכם הגרעין שמקדמת אותם לעבר נשק גרעיני. העשרה לרמה נמוכה - 3.65% מעבר ל-300 ק"ג - זה לא נורא. זה צעד מתגרה ומתריס אך לא מעבר לכך.

 

התפארות בשמו של רה"מ

יעד נוסף בנאומו של כהן היה להעלות על נס את הישגיו של ראש הממשלה ושר הביטחון נתניהו בתחום הביטחון ויחסי החוץ. כשראש המוסד מדבר על "גורמים נוספים באזור שמוכנים לשתף עמנו פעולה, על היכולת להיות בעל ברית נאמן של ארה"ב ובה בשעה לקיים דיאלוג אינטימי עם הקרמלין - הוא למעשה אומר את מה שנתניהו היה רוצה לומר אבל בשני כובעיו עלול להיות מואשם בניצול מידע ומעמד בנושאי ביטחון לצורכי מערכת הבחירות.

 

ניתן להעריך כי ראש הממשלה גם העדיף שכהן יציג הישגים שכולם יודעים כי לנתניהו יש חלק גדול ביצירתם, מאשר הוא עצמו יאמר אותם בבחינת "יהללך זר ולא פיך", כלומר לתת לאחרים לומר דברים כדי להימנע מהתפארות עצמית.

כהן לצדו של נתניהו. התחושה - גם הוא ייכנס לזירה הפוליטית (צילום: חיים צח/לע"מ) (צילום: חיים צח/לע
כהן לצדו של נתניהו. התחושה - גם הוא ייכנס לזירה הפוליטית(צילום: חיים צח/לע"מ)

היעד השלישי בנאומו של כהן היה לחשוף לציבור הישראלי מקצת מהעשייה האדירה של המוסד - לא רק בתחום המודיעין והמבצעים המיוחדים אלא גם בתחום החברתי, כמו קידום מעמד האישה ושוויון הזדמנויות לבעלי מוגבלויות.

 

זה נשמע כמו מסע יחסי ציבור למוסד ולעומד בראשו, אבל זה לגיטימי. אפשר בהחלט להאמין לכהן שהוא אומר כי הוא גאה בעשייה של הנשים והגברים שעובדים תחת פיקודו ובעשייה שלו עצמו. לא רק עשייה שמתמקדת בהשגת ביטחון רב יותר לאזרחי ישראל, אלא גם עשייה ערכית וקהילתית שעושה את החברה הישראלית ראויה למאמצים שנשים וגברים עלומים משקיעים בהבטחת קיומה וערכיה.

 

אין ספק שהחלק הזה בנאום נועד לסייע למוסד לגייס את המבריקים והטובים בכמויות שלא ידענו עד כה שהוא זקוק להם בעידן הסייבר והבינה המלאכותית. למשמע נאומו של ראש המוסד, אי אפשר היה להשתחרר מהתחושה שיום אחד הוא ייכנס גם לזירה הפוליטית. וגם זה לגיטימי.


פורסם לראשונה 01/07/2019 23:28

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
ראש המוסד כהן בכנס הרצליה
צילום: מוטי קמחי
מומלצים