שתף קטע נבחר

שר החינוך הגיע למחאה נגד נשות הכותל: "מריונטה של סמוטריץ'"

בעצרת תפילה הפגנתית שארגנו תנועות דתיות, בדרישה "לשמור על הכותל קדוש לכל אורכו" - השתתף שר החינוך, רפי פרץ, שאף נשא דברים בסופה. הפעילים הרעישו במטרה להפריע לנשות הכותל ולמתפללי "עזרת ישראל" הסמוכה, אך מנגד טוענים כי נשות הכותל "ניסו לייצר פרובוקציות". פרץ בתגובה: "באתי במקרה, תפילותיי מכוונות לאחדות"

 

 

שחקן חיזוק מתוך הממשלה למחאה נגד נשות הכותל: שר החינוך, רפי פרץ ,השתתף הבוקר (ה') בעצרת תפילה הפגנתית שארגנו תנועות דתיות ברחבת הכותל המערבי, בדרישה "לשמור על הכותל קדוש לכל אורכו". במהלך האירוע הרעישו פעילים במטרה להפריע לקבוצת הנשים שהתפללו במקום, ולמשתתפי המניינים השוויוניים שנערכו באותה שעה ב"עזרת ישראל" הסמוכה, המיועד לכך. בארגונים השמרניים טוענים מנגד כי גם נשות הכותל "ניסו לייצר פרובוקציות שיפריעו לתפילות ההמונים". השר פרץ לא היה מעורב בעימותים.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות >> 

 

 

כבר לפני כחודש, במסגרת אירועי יום ירושלים, הצהיר יו"ר איחוד מפלגות הימין כי הוא ומפלגתו "הולכים עם הרבנות הראשית" במאבק על אופי האתר הקדוש, מאמצים את עמדתה השוללת את זכויותיהם של הרפורמים והקונסרבטיביים להתפלל בו כמנהגם - ובכוונתם לדרוש זאת במסגרת המשא ומתן הקואליציוני העתידי. בינתיים מונה פרץ לשר החינוך, והבוקר, ראש חודש תמוז, אף השתתף בעצמו בעצרת התפילה נגד נשות הכותל.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

במקום הוצבה מערכת כריזה ששימשה רק את באי האירוע השנוי במחלוקת, הן להגברת החזן בתפילה עצמה והן לדיבורים אחרים, בשעה שהרחבה כולה מלאה במניינים נוספים ונפרדים, בין היתר של נשות הכותל, שהופרעו מכך.

 

השר פרץ נאם בקצרה בפני המתפללים לאחר סיום האירוע, ואמר: "(אנחנו) עושים תיקון גדול לתמוז שעליו היו מבכים בכל מיני מקומות בעולם, ואנחנו עושים תיקון גדול לחודש תמוז שבו תמיד לצערנו סבלנו מחרפה של חורבן. פה אנחנו מתקנים, מתקנים דברים גדולים, מתפללים ויודעים שהקב"ה משיב שכינתו לציון. ככה נחזיק בראש שלנו וככה נחיה".

 

"אולי השר זקוק לחינוך מחדש"

בארגון נשות הכותל ‌‎הגיבו בכעס להשתתפות פרץ בעצרת, וטענו: "עניין מדאיג הוא ששר חינוך, האמור לכהן בתפקיד ממלכתי לכלל ילדי וילדות ישראל, מגיע למחאה נגד קבוצה מסוימת, ומסית נגד זכותן של יהודיות להתפלל על פי דרכן בכותל".

 

 

שר החינוך בתפילת המחאה הבוקר בכותל (המטה המשותף לשמירה על קדושת הכותל)
שר החינוך בתפילת המחאה הבוקר בכותל(המטה המשותף לשמירה על קדושת הכותל)

 

יו"ר הנהלת נשות הכותל, ענת הופמן, אמרה: "אני מברכת על כך ששר החינוך הגיע היום לכותל. זה חשוב שהשר ייווכח במו עיניו כיצד מתקבלת קבוצת נשים מכל הזרמים אשר מבקשת מזה 31 שנה לחגוג את ראש חודש בעזרת הנשים".

 

"שר חינוך ראוי לשמו היה מזהה מיד שיש כאן אתגר חינוכי מן המעלה הראשונה, שתובע ממערכת החינוך להדגיש את ערכי הסובלנות, הפלורליזם והשוויון כנושאי ליבה מובילים כבר בשנת הלימודים הקרובה. אם שר החינוך יגלה אדישות והשלמה שבשתיקה כלפי ההפקרות ששוררת בכותל, כי אז נבין שהשר עצמו זקוק לחינוך מחדש".

 

שר החינוך הרב רפי פרץ מסר בתגובה: "הלכתי להתפלל הבוקר את תפילת ראש חודש בכותל, והצטרפתי לתפילה חגיגית שהתקיימה במקום כאחד מן המניין. כשאני מתפלל, תפילותיי מכוונות לאחדות ישראל, ובמיוחד בימים הללו, לא בעד או נגד אף אחד. הכותל הוא קונצנזוס ומקום מאחד".

 

"מעשה נבלה בכותל"

ד"ר יזהר הס, מנכ"ל התנועה המסורתית, הוסיף: "שר החינוך, בבואו הבוקר לכותל בשעה המדויקת הזו, במקביל לנשות הכותל, לא היה אלא מריונטה של בצלאל סמוטריץ' ושליחו מתי דן מעמותת עטרת כהנים, המממנת בקביעות את הסעות ההמונים שמביאות לכותל בראש חודש נערות ונערים המקללים, יורקים ומבזים. אלו אותן הסעות שגם הביאו הבוקר את הנערים שהגיעו ל'כותל המשפחות' (עזרת ישראל), בליווי רבניהם, כדי להפריע למשפחות שחגגו שם בר ובת מצווה".

 

הס סיכם כי "המעשה שנעשה שם היום, בשני חלקיו של הכותל, הוא מעשה אחד של נבלה, ועל כל כולו חתום שר החינוך של מדינת ישראל".

 

שר החינוך בתפילת המחאה הבוקר בכותל (המטה המשותף לשמירה על קדושת הכותל)
"מביע את עמדת הרוב". הרב פרץ בתפילה(המטה המשותף לשמירה על קדושת הכותל)

 

בצלאל זיני, ראש המטה המשותף לשמירה על קדושת הכותל, מסר: "רק לאחרונה פורסם כי בכירים בפדרציות היהודיות בארה"ב מודים כי רוב הציבור בעולם בכלל ובישראל בפרט לא מבין ולא מגבה את המאבק הרפורמי על הכותל, אותו שריד בית מקדשנו שהם מחקו מהסידורים, אבל עם ישראל ממשיך לשמור לו אמונים כבר אלפיים שנים. שוב מתברר שכל הדיבורים על 'קרע' עם יהודי התפוצות מומצאים ומנותקים מהמציאות".

 

עוד אמר זיני: "אנחנו מברכים את שר החינוך, הרב רפי פרץ, שכפי שהצהיר במהלך הבחירות הגיע היום והצטרף להמוני המתפללים והמתפללות להביע את העמדה הציבורית הרחבה והברורה כי יש לשמור על קדושת הכותל לכל אורכו בסמכות הרבנות הראשית לישראל בלבד, ואנו בטוחים שהוא גם יפעל למימוש דבריו".

 

הרב גלעד קריב, מנכ"ל התנועה הרפורמית, אמר כי "הרב פרץ חייב להחליט איזו ציונות דתית הוא מבקש להנהיג: זו המעוניינת בטיפוח רוח של סובלנות, דיאלוג וכבוד הדדי - או זו המאמינה בגישה תוקפנית, מתנשאת ומזלזלת.

 

"תמיכתו היום בארגונים החרד"ליים המבקשים לסכל את מתווה הכותל, ואשר מובילים בשנה האחרונה גל הסתה חסר תקדים נגד היהדות הרפורמית והקונסרבטיבית - מבשרת רעות למי שמאמין באופציה הראשונה. אם הרב פרץ יבחר להיות בצלאל סמוטריץ' מספר-שתיים, הוא יגלה חיש מהר שההתנגדות הציבורית להתנהלותו ולמינויו כשר חינוך בממשלה הבאה תהיה עזה לא פחות מאשר למינוי של שותפו הקיצוני".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המטה המשותף לשמירה על קדושת הכותל
שר החינוך, הרב רפי פרץ
המטה המשותף לשמירה על קדושת הכותל
מומלצים