שתף קטע נבחר

"ההתעללות בגני ילדים היא טרור לכל דבר"

אופיר האוזמן, עורכת ב-ynet ואמא לבן שלוש וחצי, חושבת שיש הזנחה פושעת בכל הנוגע לגיל הרך, ולא רק מצד גננות וסייעות מתעללות, אלא מצד ממשלות ישראל לדורותיהן. "לא ברור מדוע מקבלי ההחלטות אינם מבינים שצריך שינוי"

מקרי ההתעללות שנחשפו לאחרונה של הגננת כרמל מעודה בגן אותו ניהלה בראש העין, תפסו אותי בנקודה כואבת ורגישה במיוחד. כאמא לפעוט בן שלוש וחצי תיאורי הזוועות שהתרחשו בגן "בייבי לאב" מביאים אותי להבנה הברורה כי ישנה הזנחה פושעת בכל הנוגע לגיל הרך, ולא רק מצד גננות וסייעות מתעללות, אלא מצד ממשלות ישראל לדורותיהן.

 

כן, כן, אותן ממשלות שמעודדת ילודה, מקדשות את ערך המשפחתיות ומתחננות להמשכיות בארץ הקודש - אך לא עושות דבר וחצי דבר, על מנת לסייע למשפחות צעירות ומפקירות אותן בידי גננות וסייעות המתעללות בחסרי ישע. רובן מציגות חזות נורמלית לחלוטין, שולחות תמונות של ילדים מחויכים בקבוצת הווטסאפ של הגן ומחבקות את הילדים בחיבוק דוב אוהב בבקרים.

 

גן ילדים (צילום: shuttersstock)
"הגיע הזמן לפעול"(צילום: shuttersstock)

קשה לחשוד בהן, גם כשהילדים חוזרים עם שריטות עמוקות, סימנים כחולים ואפילו כשהם בוכים מדי יום בכניסה לגן. "ילדים נחבלים", הן יאמרו בתגובה לאלימות על גופם של הפעוטות. "ילדים בוכים בכניסה לגן, זה שלב כזה", הן יוסיפו בשלווה.

 

הטיעונים הללו יכולים בהחלט להיות נכונים - ילדים באמת נחבלים, במיוחד ילדים קטנים שרק מתחילים ללכת. ילדים גם נושכים ושורטים לפעמים, וכן - ילדים גם מתקשים לפעמים להיפרד מהוריהם. אך לא במקרה של מעודה ושאר המתעללות.

 

קראו עוד:

חוקרים חושפים: "כך לוקחים עדות מילדים שחוו פגיעה קשה"

התעללות בילדים: סימני האזהרה שמעלים חשד

האם מותר לשים מצלמה נסתרת על הילד?

 

ואם יגיעו בקרים בהם הם לא יבכו בכניסה לגן - תתחזק ההנחה כי הם התרגלו לגן וכי טוב להם שם, וההוכחה לכך תופיע בדמותן של התמונות המחויכות שיישלחו במהלך היום על ידי אותה גננת שקשרה, סטרה והאביסה את אותם ילדים מחויכים.

 

לצערנו, מחקרים מצביעים על כך שילדים עלולים להיקשר לדמות שמאיימת עליהם. הם עלולים להאמין כי הסטירה או החבטה שקיבלו על ידי המבוגר האחראי - הן התמורות על התנהגותם ה"בעייתית", או פשוט להניח כי כך מתנהגים מבוגרים. הרי בסופו של דבר, מה הם מבינים? הם נמצאים בעולם הזה רק שנה, שנתיים או שלוש.

 

כל אדם רשאי לפתוח גן

בסרטונים המחרידים מבית הזוועות של מעודה, לא הצלחתי לצפות עד הסוף. מודה. המעט שראיתי מהם, הספיק להטיל עליי אימה ולהכניס אותי לחרדות איומות. המחשבה כי הפעוטות חסרי הישע נאלצו להתמודד יום-יום עם מעשי האלימות וההשפלה הללו - עומדת לנגד עיני לאורך כל היום.

 

אך לא רק מעשיה של מעודה מטריפים את דעתי, גם העובדה שהמדינה - בעקיפין, אך מתוך ידיעה מוחלטת - נותנת לזה יד, ומטילה על ההורים את מלוא האחריות. למעשה, ההתעללות בגני הילדים בגיל הרך - זהו פועל יוצא של היעדר הפיקוח וניסיון של המדינה להתחמק מאחריות כלפי תינוקות ופעוטות בגילאי 3-0; הגיל הרך נמצא תחת אחריותו של משרד העבודה והכלכלה, ולא תחת פיקוח של משרד החינוך - למה? לא ברור.

 

אבל דבר אחד כן ברור - התוצאה של העניין הזה עגומה במיוחד: כל אדם באשר הוא שעבר את גיל 18 - רשאי לפתוח גן ילדים לגילאי 3-0. הוא אינו נדרש להוציא תעודת יושר, אבחון פסיכולוגי וכיוצא בזה, וכמובן שלא מחויב להכניס מצלמות, להקפיד על רמת היגיינה מסוימת או על רמת הצוות החינוכי (פעמים רבות מדובר בעובדים שאין להם כל הכשרה חינוכית) או על הכמות שלו.

 

מצלמות בגני ילדים בבת ים - האם זהו הפתרון? צפו:

 

הבחירה מה טוב ומה לא - נתונה בידי ההורים, שבמרבית המקרים אינם יודעים לשאול את השאלות הנכונות ונאלצים לסמוך על האינטואיציה שלהם. וכשהאינטואיציה הזו מתגלה כשגויה - ההלקאה העצמית היא עצומה, מתפתח חוסר אמון במערכת כולה, הפוגע בסופו של דבר בילדים ובהורים. חוסר אמון הפוגע גם בגנים הטובים, בהן עובדות גננות ומטפלות שמגיעות לעבודת החינוך, מתוך שליחות ומסירות אמיתית, ורואות בפעוטות בהם הן מטפלות את ילדיהן.

 

ילדים לא נולדים בגיל שלוש

המחשבה להעביר את האחריות לגיל הרך לידי משרד החינוך, לא נולדה אתמול וגם לא ביום בו התגלו מעשיה המחרידים של מעודה. עוד בימים בהם בנט כיהן כשר הכלכלה (לפני כהונתו כשר החינוך), נקרתה בפניו ההזדמנות להעביר את מעונות היום למשרד החינוך – אך הוא בחר להעביר אותם למשרד העבודה והרווחה.

 

כבר אז נשמעו לא מעט ביקורות מצד אנשי חינוך שטענו - ובצדק - כי הקשר בין משרד העבודה לתחום החינוך הוא מקרי בהחלט. לפני מספר ימים, התייחס בנט להחלטתו באמצעות פוסט בפייסבוק ובו כתב: "שימשתי כשר הכלכלה (כולל העבודה), ותחת אחריותי היו מעונות היום לגילאי לידה עד שלוש. למדתי את הנושא וחשבתי אז, משלל סיבות, שזה המקום הנכון עבורם. טעיתי. זה לא".

 

אז כן - טעית ובגדול מר בנט, זה ממש לא המקום הנכון עבורם. ועל הטעות הזו שילמו וממשיכים לשלם מחיר יקר לא מעט תינוקות, פעוטות והורים. חלקם, אף שילמו מחיר בחייהם על אותה טעות מרה. שהרי ילדים לא נולדים בגיל שלוש.

הפיקוח צריך להיות במשרד החינוך (צילום: shuttestock) (צילום: shuttestock)
הפיקוח צריך להיות במשרד החינוך(צילום: shuttestock)

אם מישהו ממקבלי ההחלטות סבור משום מה שהמדינה לא צריכה לקחת אחריות על ילדים עד גיל שלוש - אז בבקשה, תנו להורים להישאר איתם בבית ואל תגרמו להם להשתמש באינטואיציה שלהם, שכן לעיתים - במקרים בהם היא הובילה אותם לקבל החלטה שגויה - התוצאות עלולות להיות מרות וקשות.

 

לא מאמינים? תשאלו את ההורים של התינוקת יסמין וינטה שמתה לאחר שהסייעת התעללה בה, או את הורי הילדים מהגן של מעודה - שנאלצו לצפות בסרטונים איומים - וכל זה בחסות האישה שאצלה הם הפקידו אותם ועליה הם סמכו.

 

מדובר בטרור

קשה עד בלתי אפשרי להבין מדוע מקבלי ההחלטות אינם מבינים שצריך שינוי. הרי כבר שבוע ימים שהתקשורת מפמפמת ללא הרף את מה שאירע בגן של מעודה, אפילו הסרטונים המחרידים פורסמו. איך זה יכול להיות שלא שמענו הודעת גינוי מראש הממשלה? ואיפה שר החינוך הנכנס? הרי ברור שכל אלו מודעים לזוועות שהתרחשו וממשיכות להתרחש בגנים לגיל הרך.

 

כנראה שהגיע הזמן להעיר אותם, הגיע הזמן לומר: די, די להתעללות בגני הילדים. די להיעדר הפיקוח. די להתעלמות ולהפקרות. ההפגנה הערב (א'), שתתקיים בכמה מוקדים בארץ, ביניהם גם מול קרית הממשלה בתל אביב ומול בית ראש הממשלה בירושלים - נועדה לגרום לאלו שטרם הבינו שהגיע הזמן לפעול.

 

הגיע הזמן להעביר את הפיקוח על הגיל הרך למשרד החינוך, לחייב התקנת מצלמות בכל הגנים, לערוך בדיקות פסיכולוגיות לצוותים החינוכיים ולכל מי שכף רגלו דורכת בגן ולדרוש מכל אחד ואחת מהם תעודת יושר.

 

ההפגנה הזו היא גם למען יסמין וינטה ז"ל, היא למען הילדים מהגן של מעודה, למען הילדים מהגן של "הקטנטנים של יעל" ברמת גן, ולמען כל שאר הילדים שחוו התעללות בגנים מצד אותם אלו שהיו אמורים לשמור עליהם מכל רע.

 

ולבסוף - היא נועדה גם כדי להבהיר לבית המשפט כי נדרשת החמרה בעונשם של אותם ואותן מתעללים ומתעללות בפעוטות. החמרה רצינית שתגרום להם לחשוב פעמיים לפני שהם מרימים יד על פעוט, כזו שתגרום להם להבין שהם ישלמו על כך מחיר כבד ללא אפשרות לעסקת טיעון ולמעצר בית. בסופו של דבר - מדובר בטרור לכל דבר, ולטרור יש להתייחס ביד נוקשה. ואת זה לא אנחנו ההורים המצאנו.

 

הכותבת היא עורכת ב-ynet ואמא לילד 

 

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
מעודדים ילודה אבל לא עושים כלום
צילום: shutterstock
מומלצים