שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  הרשת שביקשה לחלק מיליוני שקיות פלסטיק - תחלק סלים רב פעמיים בחינם

  רשת הסופרמרקטים מעיין 2000 שלא העבירה כספים לקרן לשמירת הניקיון, הייתה אמורה לחלק חינם מיליוני שקיות, כפיצוי לצרכנים. בעקבות הפרסום ב"ידיעות אחרונות" בוטלה הכוונה לחלק שקיות פלסטיק והוחלט על פשרה חדשה: חלוקת סלים רב פעמיים

  מעיין 2000 תחלק 80 אלף סלים רב פעמיים בחינם, במקום 2.4 מיליון שקיות פלסטיק חד פעמיות. שווי כל סל: 3 שקלים. מדובר בפיצוי לצרכנים במסגרת הסכם פשרה בתביעה ייצוגית, ששונה אחרי שהמשרד להגנת הסביבה טען שחלוקה חינם של שקיות פלסטיק מנוגדת לרוח חוק השקיות.

   

  >> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו

   

  אבסורד: הפיצוי לצרכנים - 2.4 מיליון שקיות פלסטיק בחינם 

  "חלוקה פראית": טריק השקיות של שופרסל ודור אלון

  חוק השקיות הביא לזינוק במכירות שקיות אשפה בסופר

   

  הסיפור החל כשאחד הצרכנים ביקש לתבוע את הרשת בשם הציבור, בטענה שהיא הטעתה צרכנים בכך שגבתה מלקוחותיה כסף על שלושה מיליון שקיות (10 אגורות לשקית), למרות שחוק השקיות לא חל עליה ועל כן היא לא מחויבת לגבות כסף על שקיות פלסטיק חד פעמיות.

   

  התביעה הוגשה לאחר שרשת הסופרמרקטים המונה 23 סניפים בירושלים, מעלה אדומים, בית שמש, טבריה, נצרת עלית ומגדל העמק מכרה שקיות נשיאה בלי

  שהציגה את מחירן בשלט ובלי שהעבירה את הכספים לקרן לשמירת הניקיון.

   

  מעיין 2000 טענה בתגובה שמדובר בטעות בתום לב, שכן היא חשבה שהחוק חל עליה. לטענת הרשת, מיד עם הגעת תלונות בעניין היא הציבה שילוט בסניפיה בו ציינה כי גביית התשלום בגין שקיות נשיאה אינה מכוח חוק השקיות, אלא ככל מוצר צריכה אחר הנרכש על ידי הלקוחות. לטענתה לא מדובר בהטעיה מכוונת והיקף ההטעיה הוא מינורי משמעותית לעומת הנטען.

   

  במסגרת הפשרה הוחלט שהפיצוי לצרכנים יהיה חלוקת שקיות חינם באופן שמנוגד לרוח חוק השקיות ואשר גררה ביקורת קשה. גם במשרד להגנת הסביבה התנגדו וטענו: "יש עוד מי שחושב ששקיות 'בחינם' זה פיצוי".

    (צילום: עמית שבי)
  שקיות םלסטיק חד פעמיות של רשצ מעיין 2000(צילום: עמית שבי)
   

   

  בעקבות הפרסום ב"ידיעות אחרונות" ועמדת המשרד בוטלה הכוונה לחלק שקיות פלסטיק והוחלט לחלק סלים רב פעמיים. לפי הסכם הפשרה החדש, שהוגש לבית המשפט המחוזי בירושלים, בכל קנייה יהיה הלקוח זכאי לסל אחד, עד לחלוקת 80 אלף סלים.

   

  נועה שפיצר מזרחי, מנהלת אגף חוקי אחריות יצרן מורחבת במשרד להגנת הסביבה, אמרה: "אין דבר כזה 'חלוקת שקיות בחינם'. כל שקית גורמת לנזק סביבתי. בנסיבות העניין, התוצאה בהסכם הפשרה החדש אכן טובה יותר, אך לעמדתנו גם חלוקת שקיות רב פעמיות, שטיבן ואיכותן אינם ידועים, מגדילה את כמות הפסולת. מכל מקום, אנחנו מקווים במשרד שהתהליך שהתרחש בבית המשפט יסייע להפחתת השימוש בשקיות נשיאה".

   

  עורכי הדין שמעון גיגי ומתן פריידין שהגישו את התביעה בשם הצרכן מסרו בתגובה: "אנחנו שמחים שהפיצוי שהשגנו עבור ציבור הצרכנים מיטיב עימם פעמיים, הם גם יקבלו שקית רב פעמית שעלותה 3 שקלים בחינם, וגם יישמרו על הסביבה בשימוש החוזר בשקיות הרב פעמיות".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  המקצוענים
  מומלצים