שתף קטע נבחר

"כל מי שזכה בהגרלות מחיר למשתכן - יקבל מפתח לדירה"

אמנם בחצי הראשון של השנה ירדו שיעורי ההצלחה במכרזי תוכנית הדיור המוזל מתחת ל-50%, אבל שרת השיכון מבהירה באולפן ynet: "רוב השיווקים כן מצליחים". לזכאים היא מבטיחה: "יש קשיים כי הזזנו את הגבינה של הרבה אנשים שנהנו מהשוק - אבל באנו לדאוג לזוגות הצעירים"

 

 

תוכנית מחיר למשתכן בדעיכה? תלוי את מי שואלים. אף שעל פי נתונים שפורסמו השבוע, הקבלנים מעדיפים שלא לגשת למכרזי המדינה לדיור מוזל, בריאיון באולפן ynet שרת הבינוי והשיכון, יפעת שאשא-ביטון, מבהירה: רוב השיווקים כן מצליחים. חרף הנתונים, לפיהם שיווק מגרשים של תוכנית הדיור המוזל רשמה הצלחה חלקית של פחות מ-50%, היא סבורה שלמרות הכל מדובר במהפכה ענקית בתחום הדיור, ואף מרגיעה את הזכאים שזכו בהגרלות.

 

"מחיר למשתכן" דועכת: פחות מ-50% הצלחה בשיווק המגרשים

החשב הכללי חושף: מחיר למשתכן עלתה לציבור 7.1 מיליארד שקל

מחיר הבחירות החוזרות: אלפי דירות מחיר למשתכן יתקעו

 

"אנחנו רואים שמרבית השיווקים כן מצליחים, יש כאלו שפחות - אין ספק שצריך לבחון את התמהיל מחדש כדי לא לייצר הצפה במקום אחד מול חוסר במקום אחר", מודה היום שאשא-ביטון אבל מדגישה: "אנחנו מדברים על מהפכה ענקית במשך ארבע שנים של עשרות אלפי יחידות דיור, אחרי דימום בתוך השוק הזה ב-10 שנים שקדמו לכך".

מחיר למשתכן בשכונת גליל ים הרצליה (צילום: עמית שעל)
פרויקט מחיר למשתכן בשכונת גליל ים בהרצליה(צילום: עמית שעל)

את מבטיחה לכל אדם שזכה במחיר למשתכן כי יקבל את המפתח לדירה?

 

שאשא-ביטון: "חד משמעית כן. כל מי שזכה בהגרלות בהחלט יקבל את המפתח לדירה. צריך גם לזכור שכל אלו שזוכים אחרי הגרלה זה לאחר שהשיווק היה והצליח, ואנחנו יודעים בדיוק מי הולך לבנות ומה המחיר של כל הדבר".

 

על הנייר התוכנית אמורה לתת פתרון לצעירים שאין להם אופציה לקנות בית, בפועל יש קשיים וזוכים מחזירים את המפתח.

 

"זה שיש קשיים, כמו בכל מהפכה, ויש הרבה מאוד התנגדויות, זה ברור, כי הזזנו את הגבינה של הרבה מאוד אנשים שנהנו מהשוק הזה, ולא סתם אתם מציינים שמי שמשמיע קול זה בעיקר הקבלנים שצריך לדאוג להם. אבל הכל צריך להיות בפרופורציות - בסופו של דבר באנו לדאוג לזוגות הצעירים.

 

"לגבי מי שמחזיר מפתח מסיבה כזו או אחרת, יש עוד 10 אם לא יותר מזה שמחכים לתור שלו. יש הרבה ביטולים משום שאנשים יכולים לגשת להגרלה ב-3 מקומות שונים, וכשהם זוכים במקום שהם רוצים - הם מבטלים זאת במקום האחר. אז צריך לראות את כל התמונה".

אינפו כלכלה מחיר למשתכן ()

מומחים בשוק הנדל"ן אומרים שהתוכנית בדרך לסופה.

 

"אם קיבלנו התראות, זה מהמקום ההפוך. יש מי שיוצא נגד ההנחות המאוד מאוד גדולות שיכולות להגיע גם ל-600-700 אלף שקל בחלק מהאזורים בארץ, אז צריך גם לשים את הדברים על דיוקם. באנו לשוק מדמם, יצרנו מהפכה ונכנסנו בכל הכוח. אין ספק שאחרי ארבע שנים, כשיצרנו את האיזון בשוק, נתחיל לבחון התמהילים מחדש. זה עדיין מאוד אטרקטיבי לזוגות הצעירים, אפשר לראות את הפניות אלינו, כולם בלחץ שמא זה ייפסק לפני שהם יספיקו להיות חלק מהפרויקט הזה. ככל שזה תלוי בי, הפרויקט הזה יימשך".

 

שרת השיכון אף התייחסה לנתוני מדד מחירי הדיור של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מהחודש החולף, לפיהם מחירי הדירות עלו ב-0.5% בחודשים מרץ-אפריל, וטענה כי "השוק עדיין לא טס למעלה, אנחנו עדיין נמצאים בתהליך בלימת המחירים". היא הוסיפה כי "אני מזכירה לכולם שעד לפני ארבע שנים מחירי הדיור עלו כל שנה ב-8%-10% - אנחנו רחוקים משם ורואים חודשים שיש בהם מגמות של ירידה". 

 

הצלחה למכרז מחיר למשתכן לבניית 1,600 דירות בבית שמש

ברקע הדברים האלה, רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) פרסמה היום נתונים על מכרז חדש של מחיר למשתכן בבית שמש שאכן הושלם בהצלחה. מדובר במכרז להקמת 1,603 דירות בשכונה החדשה רמת בית שמש ד', המיועדת לציבור החרדי, כאשר כ-800 מהדירות מיועדות למכירה מוזלת לזכאי משרד השיכון במסגרת תוכנית מחיר למשתכן, והמחצית השנייה תימכר במחירי שוק לכלל הציבור.

 

מנתוני רמ"י עולה כי שטחה הממוצע של דירה שתיבנה בשכונה עומד על 101 מ"ר, וכי מחירי הדירות המוזלות העולות מהצעות הקבלנים הזוכים, מגלמות הנחה של 20% ממחיר דירה דומה בשוק. מחיר דירה מוזלת בשטח 85 מ"ר יתחיל ב-820 אלף שקל, מחיר דירה בשטח 100 מ"ר יתחיל ב-1.18 מיליון שקל, ומחיר דירה בשטח 120 מ"ר יתחיל ב-1.4 מיליון שקל.

 

את הקרקע שווקה רמ"י ב-15 מתחמים שונים, כאשר את הנתח הגדול ביותר של המגרשים רכשה חברת טריסון ייזום ובניה, שזכתה בקרקע לבניית 628 דירות במספר מגרשים. מגן עבודות הנדסה זכתה בקרקע לבניית 399 דירות, וחברת פרץ לוזון בנין ופיתוח זכתה בקרקע לבניית 338 דירות.

 

השתתף בהכנת הידיעה: נמרוד בוסו, כלכליסט
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שעל
פרויקט מחיר למשתכן בהרצליה
צילום: עמית שעל
מומלצים