שתף קטע נבחר

הירי מעזה התחדש: פצצות מרגמה לאשכול וחוף אשקלון

סוף לשקט בעוטף עזה: מעט לפני 22:00 נורה פצמ"ר לאשכול, שעה וחצי אחר כך - לחוף אשקלון. אין נזק ואין נפגעים. השיגורים מעזה אירעו בזמן שמשלחת התיווך המצרית נמצאת ברצועה ויממה לאחר שצה"ל ירה למוות בפעיל ריסון של חמאס - ואחר כך מסר כי הירי נבע מאי-הבנה

 

 

ירי מרצועת עזה, אחרי כמה ימים של שקט בעוטף: אמש (יום ו') מעט לפני השעה 22:00 בערב נשמעה אזעקת צבע אדום בכמה יישובים במועצת אשכול. תוך זמן קצר אמרו בצה"ל כי זוהה שיגור בודד משטח הרצועה. במועצת אשכול מסרו על נפילה בשטח פתוח, ככל הנראה של פצצת מרגמה. פחות משעה וחצי לאחר מכן נשמע פיצוץ גם במועצת חוף אשקלון, ללא אזעקה שקדמה לו. בצה"ל מסרו כי זוהה שיגור ולא הופעלה התרעה ביישובים מכיוון שלא נשקפה להם סכנה.

 

בשני המקרים לא נגרם נזק ולא היו נפגעים. אין הנחיות מיוחדות לתושבים. השיגורים אירעו על רקע המתיחות הגדולה בדרום, לאחר שפעיל ריסון של חמאס נהרג שלשום מירי צה"ל - ובזמן שמשלחת מצרית נמצאת בעזה לפגישות עם הנהגת חמאס.

 

מוקדם יותר אתמול הפגינו יותר מ-6,000 פלסטינים בכמה מוקדים בגבול, במסגרת קמפיין צעדות השיבה. הם יידו אבנים לעבר הגדר וחלקם ניסו לחבל בה. חלק מהם יידו גם מטעני חבלה לעבר הגבול. כמה חשודים חצו את הגדר בדרום הרצועה וחזרו לשטח העזתי כעבור זמן קצר. כוחות צה"ל השיבו באמצעים לפיזור הפגנות. על רקע המתיחות, נפרסה בימים האחרונים סוללת כיפת ברזל, והפריסה הושלמה אתמול. מדובר בסוללה אחת נוספת, מעבר לסוללות המוצבות באורח קבע באזור. 

  (צילום: AFP)
העימותים בגבול עזה, אתמול(צילום: AFP)

  (צילום: רויטרס)
הלוויית פעיל חמאס בעזה(צילום: רויטרס)

  (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

שלשום הודיע צה"ל כי מתחקיר ראשוני של התקרית בגבול הרצועה, שבה נורה למוות איש מנגנוני הביטחון של חמאס מוחמד אל-אדהם, עולה כי היא נגרמה כנראה מאי-הבנה. מדובר צה"ל נמסר כי "שני פלסטינים הגיעו למרחב הגדר הבוקר בצפון הרצועה ובעקבותיהם פעיל ריסון של חמאס, שאמור להרחיקם חזרה לרצועה במקרים מסוג זה. כוח צה"ל שהוקפץ למקום זיהה את פעיל הריסון כמחבל ופתח בירי לכיוונו. הירי בוצע ככל הנראה כתוצאה מאי הבנה ויתוחקר".

 

אתמול נאם למפגינים בצעדות השיבה בכיר חמאס פתחי חמאד ואיים: "למרות ההתנצלות הישראלית, ננקום על הרג הפעיל הצבאי אתמול". חמאד, השייך לזרם הנצי בחמאס ומוקד כוחו בצפון הרצועה, הוסיף כי "חמאס ייתן לישראל ארכה של שבוע ימים ליישום ההבנות ההסדרה ואם לא ייושמו - ישובו צעירי עזה להתעמת עם ישראל". עוד לפני כן נכנסה לרצועה משלחת של בכירי המודיעין המצרי על מנת לדון עם הנהגת חמאס בנוגע להסדרה מול ישראל ובנוגע לניסיונות הפיוס מול פתח.

 

השבוע ערך חמאס תרגיל צבאי גדול, שבמסגרתו השתתפו כל פעילי הזרועות הצבאיות בעזה. במסגרת התרגיל נסגרו כל המעברים היבשתיים ונאסרה יציאת דייגים לים. התרגיל התקיים על רקע חשיפת תוואי מנהרה נוסף ברצועת עזה. המנהרה התגלתה בצד הישראלי של גדר המערכת, או בקרבתו, בדרום הרצועה.


פורסם לראשונה 12/07/2019 22:04

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רועי עידן
כוחות בדרום
צילום: רועי עידן
מומלצים