שתף קטע נבחר

אחרי האיסור: הפארק בעפולה ייפתח גם לערבים

בעקבות תביעת ארגון עדאלה, השופט הבהיר כי ההחלטה לסגור את הפארק למי שאינם תושבי העיר אינה חוקית - ונתן תוקף של פסק דין להסכם שאליו הגיעו הצדדים

פארק עפולה (צילום: אלעד גרשגורן)
הכניסה תותר לכולם. הפארק בעפולה(צילום: אלעד גרשגורן)
 

הפארק בעפולה ייפתח מעתה גם לערבים: בית המשפט המחוזי בנצרת, בשבתו כבית משפט לעניינים מינהליים, נתן היום (א') תוקף של פסק דין להסכם בין עיריית עפולה לארגון עדאלה שתבע אותה. על פי ההסכם, יבוטל האיסור על כניסת מבקרים שאינם תושבי העיר לפארק העירוני בעפולה - וכעת כל אדם יוכל להיכנס לפארק. עוד לפני הדיון הבהיר השופט לצדדים כי ההחלטה לסגור את הפארק למי שאינם תושבי עפולה איננה חוקית.

 

את העתירה הגישו נארימן שחאדה, שכניסתו לפארק נמנעה, וארגון עדאלה - המרכז המשפטי לזכויות המיעוט הערבי בישראל. הנתבעים היו ראש העיר אבי אלקבץ, מועצת העיר עפולה, החברה המפעילה את הפארק והיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט. בעקבות הבהרות השופט, הודיעו הצדדים על פתיחת הפארק "לכלל מבקריו, מבלי להודות ולהכיר בטענות צד כלפי משנהו".

 

הפארק בעפולה:

פארק עפולה ל תושבים בלבד (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

פארק עפולה ל תושבים בלבד (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

היועמ
הביע התנגדות להחלטת העירייה. היועמ"ש מנדלבליט(צילום: מוטי קמחי)
  

ההחלטה ניתנה לאחר שביום חמישי הודיע היועמ"ש מנדלבליט כי בכוונתו להתייצב בבית המשפט ולהביע התנגדות לסגירת הפארק. בהודעה שפרסם נכתב: "היועץ המשפטי לממשלה סבור כי החלטה על כניסה ושהייה בפארקים עירוניים - המהווים מרחב ציבורי משותף - אינה יכולה להתבסס על שיקולים של גזע, דת, לאום, ארץ מוצא, מין, נטייה מינית או כל מאפיין טבוע אחר". עוד נכתב בהודעה: "החלטה שהתקבלה לכאורה על יסוד אחד השיקולים האמורים היא החלטה פסולה מכל וכל, שדינה להתבטל".

 

הפארק נסגר בעבר למי שאינם תושבי העיר למשך פרקי זמן מוגבלים, כגון חגים. אולם לפני כמה שבועות הוחלט על סגירה גורפת של המקום, למי שאינם תושבי העיר. העותרים טענו כי הסיבה לכך היא הרצון למנוע כניסת ערבים למקום.

 

ח"כ עיסאווי פריג' (מרצ) בירך על ההחלטה לפתוח את הפארק. "שוב מסתבר שרק מערכת המשפט היא שעדיין מונעת את השתלטות הגזענות על כל תחומי החיים כאן", אמר פריג'. "אני מציע לראש העיר עפולה ללמוד את הלקח ולהתחיל לחפש כותרות של עשייה ולא של הסתה, שנאה וגיזענות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלעד גרשגורן
הפארק העירוני בעפולה
צילום: אלעד גרשגורן
מומלצים