שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  אני ערבי, נכה צה"ל, ובעפולה לא רוצים אותי

  לעשרות התושבים שהפגינו נגד מכירת בית לערבים, ובהם ראש העיר אבי אלקבץ, לא אכפת מה עשיתי ומה אני מייצג. הם לא רוצים אותי כשכן

   

  מאבק באנטישמיות (צילום: אלעד ברמי)
  יוסף חדאד(צילום: אלעד ברמי)

  המרחק בין עפולה לנצרת שבה אני גר הוא רבע שעה נסיעה בלי פקקים. יש לי לא מעט חברים יהודים בעיר הזו. יש לי זיכרונות רבים מהתחנה המרכזית בעפולה מתקופת הטירונות והאימון המתקדם שלי כי אחרי כל שבת בבית הייתי מגיע לשם בדרכי לבסיס פלס שבבקעת הירדן. לא מזמן הגעתי לעפולה בשביל בדיקה אצל רופא בעקבות כאבים שחשתי בפציעה שלי ברגל ממלחמת לבנון. זו עפולה עבורי.

   

   

  אבל בעפולה גם חיים כמה עשרות תושבים ובהם ראש העיר אבי אלקבץ, שלא רוצים שאני אגור בה. לא אכפת להם ששירתי בצבא, שאני נכה צה"ל או שאני מייצג את מדינת ישראל במשלחות הסברה בעולם. מה שאכפת להם זה שאני ערבי, אז הם לא רוצים שאני אהיה שכן שלהם.

   

  ההפגנה במוצאי שבת בהשתתפות ראש העיר וחברי מועצת העיר מול בית שנמכר לערבים היא מופע גזענות שראוי לכל גינוי. פסילת אנשים בגלל מוצאם, בגלל דתם או בגלל האמונה שלהם היא מעשה פסול בכל צורה ובכל מקום בעולם. אם במדינה באירופה לא היו מאפשרים ליהודי לגור במקום מסוים בגלל דתו היינו כולנו מזדעזעים עמוקות מכך, ובצדק. אז איך אנחנו מאפשרים לדבר כזה לקרות בארץ?

   

  אותם אנשים שמפגינים נגד ערבים בעפולה הם אלה שמתדלקים את השונאים שלנו. הם ממלאים אוויר בבלוני "האפרטהייד בישראל", הם מספקים חומר לארגוני ה-BDS, ובסופו של דבר מעודדים את השנאה לישראל ולמרבה האבסורד גם תורמים על ידי כך לאותם גלי אנטישמיות שמכים ברחבי העולם.

   

  יש קו ברור בין השנאה לישראל לעליית האנטישמיות בעולם. איך אני יודע? כי לפני שבוע וחצי הפכתי לאזרח הערבי הראשון שחווה אנטישמיות רק בגלל שהוא ישראלי. לפני הרצאת הסברה שקיימתי בפריז בפני סטודנטים ניסתה קבוצת פעילים אנטי ישראלים למנוע את קיומה ובין השאר השחיתו את המודעות לקראתה עם כתובות, קללות לישראל וצלבי קרס על התמונה שלי.

   

  טורים נוספים בערוץ דעות:

   

  בהרצאה שאלתי את הסטודנטים המקומיים מה הם יודעים על ישראל ונעניתי בשרשרת שקרים וסיפורים מופרכים. רובם לא האמינו שערבים במדינה זכאים לשוויון זכויות או לזכות הצבעה. אם הם ישמעו על אותה הפגנה בעפולה הם כנראה יחשבו שכל מה שסיפרתי להם בהרצאה לא היה נכון.

   

  הרבה ביקורות נשמעת גם מצד ח"כים ערבים על ההפגנה בעפולה, אבל הביקורת שלי שונה משלהם כי היא מופנית גם כלפיהם. הם תרמו לליבוי השנאה כלפי ערבים במדינה, ובמעשיהם יצרו הכללה לכל החברה הערבית. אל תטעו, למרות הגינויים, הם מברכים על קיום ההפגנה, כי עבורם היא חומר תעמולה מושלם לקראת קמפיין הבחירות: היהודים לא רוצים אתכם, אין ברירה אחרת - תצביעו לנו.

   

  אני לא נאיבי. אני חי כאן וחווה את הקרע בין המגזרים במדינה. חייבים לעצור את אבן השנאה המתגלגלת הזו לפני שהיא תהפוך למפולת. כדי שנוכל לחיות במדינה מתוך כבוד הדדי אנחנו חייבים להתייחס לכל אדם בצורה שוויונית, להכיל דעות שונות, לקבל קולות אחרים. עלינו למגר מקרבנו את השנאה לאחר.

   

  יש ערבים בצוותים הרפואיים בבתי החולים, בכוחות ההצלה והביטחון, בעסקים, ברשויות, גם בנבחרת ישראל. אנחנו יכולים וצריכים לחיות יחד. אסור לתת לקיצונים משני הצדדים להיות אלו שמכתיבים לנו את המציאות.

   

  • יוסף חדאד הוא פעיל חברתי במגזר הערבי ומנכ"ל עמותת "ביחד - ערבים זה לזה"

   

  מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו ynetopinion@gmail.com

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים