שתף קטע נבחר

טורקיה מסולקת מה-F-35: "נזק בלתי הפיך ליחסים עם ארה"ב"

אחרי שקנתה S-400 מרוסיה: משרד ההגנה האמריקני הודיע כי אנקרה מושעית מתוכנית מטוסי הקרב וכי סילוקה יושלם עד 31 במרץ. טורקיה: "צעד לא הוגן ומנוגד לרוח הברית, הנזק ליחסים יהיה בלתי הפיך"

ממשלת טורקיה מסרה היום (ה') כי החלטתה של ארצות הברית להשעות אותה מתוכנית מטוסי הקרב F-35 מנוגדת ל"רוח הברית" – וקראה לוושינגטון לחזור בה מהמהלך.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

בצעד המסמל שבר גדול ביחסים בין ארה"ב לטורקיה, בעלת בריתה זה שנים ארוכות, הודיע אמש ממשל טראמפ כי אנקרה לא תהיה עוד חלק מתוכנית מטוסי ה-F-35, וזאת בשל התעקשותה של טורקיה לקנות מרוסיה את מערכת ההגנה האווירית S-400. ארה"ב טוענת שמערכת ה-S-400 תפגע בתוכנית ה-F-35 ותסייע למודיעין הרוסי.

 

בהודעה שפרסם משרד החוץ באנקרה דחתה טורקיה את הטענה הזו, ואמרה כי אין שום צידוק לגיטימי להחלטה להוציאה מהתוכנית. "הצעד החד-צדדי הזה אינו עולה בקנה אחד עם רוח הברית ואינו מבוסס על שום צידוק לגיטימי", נמסר בהודעה. "לא רק שלא הוגן להשאיר את טורקיה מחוץ לתוכנית שהיא חלק ממנה, הטענה שה-S-400 תחליש את תוכנית ה-F-35 אינה נכונה. אנו קוראים לארה"ב לחזור בה מהטעות הזו, שתגרום נזק בלתי הפיך ליחסים בינינו".

נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן מטוסים מטוס מטוסי F-35 F35 (צילום: MCT )
ארדואן וה-F-35. "לא נבטל את העסקה"(צילום: MCT )

טורקיה החלה לקבל רכיבים של המערכת הרוסית בשבוע שעבר. היום נחת בבסיס של חיל האוויר הטורקי ליד אנקרה מטוס תובלה רוסי עם חלקים של המערכת זה היום השביעי ברציפות. נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן הצהיר שהמערכת תהיה מבצעית לחלוטין לכל המאוחר באפריל של השנה הבאה.

 

הממשל האמריקני חושש שמערכת ה-S-400 עלולה לשמש לאיסוף מידע על היכולות של ה-F-35, ושהמידע שייאסף יגיע לידיים רוסיות. טורקיה קראה להקים ועדה בהשתתפות בכירים בנאט"ו שתבחן את הטענה האמריקנית על סיכונים אפשריים.

מערכת ה-s400 הגיעה הבוקר לטורקיה מבסיס ברוסיה (צילום: EPA)
הגעת ה-S-400 לבסיס חיל האוויר הטורקי(צילום: EPA)

למרות הלחץ האמריקני מדגישה טורקיה כל העת כי לא תחזור בה מהעסקה עם הרוסים. ארדואן אמר גם שממשלתו מקווה לייצר בעתיד במשותף מערכות נשק מתקדמות עם רוסיה – ובכך התריס עוד יותר נגד ארה"ב ושאר החברות בנאט"ו.

 

טורקיה היא גם יצרנית וגם לקוחה בתוכנית מטוסי ה-F-35. היא מייצרת יותר מ-900 רכיבים למטוס. משרד ההגנה האמריקני מסר אמש כי תהליך סילוקה הסופי של טורקיה מהתוכנית יצא לדרך וכי הוא אמור להיות מושלם עד 31 במרץ.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: MCT
"החשש לא מוצדק". ארדואן וה-F-35
צילום: MCT
מומלצים