שתף קטע נבחר

למה הקפה ההפוך הרגיל של ארומה הרבה יותר קטן בשדה התעופה

ארומה מחויבת למכור בנתב"ג קפה הפוך במחיר מפוקח, אז היא יצרה עבורו גודל ייעודי. ארומה ישראל: "בהתאם לתנאי המכרז נדרשנו להוסיף קפוצ'ינו קטן ב–12 שקל, בנוסף לגדלים הקיימים ברשת"

סערה בכוס הקפה: ארומה ישראל יצרה בנתב"ג כוס מוקטנת מהגודל שנמכר ברשת בדרך כלל, עבור המחיר המפוקח שבו חויבה, וכך יצרה מצג של מחיר נמוך יחסית.

 

>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו

 

בדיקת ynet: איפה הקפה והמאפה הכי זולים בנתב"ג?

מדד המחירים ירד ביוני ב-0.6%, הדירות טיפסו ב-0.5% בחודשיים

לא מחכה לרגולטור: שופרסל מנסה להחליף את מדבקות המחיר בתגים אלקטרוניים

 

א' טסה מנתב"ג לאחרונה והגיעה לסניף ארומה בטרמינל 1. לדבריה, "הזמנתי הפוך קטן כמו שאני תמיד מזמינה בארומה, וגיליתי שהכוס התכווצה. 'זה הקטן, את רוצה?', הצביעה הקופאית על כוס קטנה שניצבה לידה לדוגמה. 'ומה זה?', שאלתי והצבעתי על הכוס בגודל המוכר לי. 'זה גודל בינוני', ענתה, 'ככה זה בנתב"ג'".

   (צילום: ערן גרנות)
למה הקפה ההפוך הרגיל של ארומה הרבה יותר קטן בשדה התעופה?(צילום: ערן גרנות)

א' בדקה את נפח הכוס הקטנה, שהיה 185 מ"ל. לפי הפרסום הרשמי של ארומה ישראל - מחוץ לנתב"ג הגודל הקטן ביותר של הפוך הוא 210 מ"ל, הקטנה של 11% בנתב"ג בלבד. הרשת גובה עליו 11 שקל (בישיבה במקום), בעוד בנתב"ג הגודל המוקטן עולה 12 שקל. כלומר, המחיר של הכוס המוקטנת גבוה ממחיר הגודל ה"רגיל" מחוץ לשדה ב-־9%. באופן יחסי לכמות הקפה, בין הסניפים בנתב"ג ובשאר רחבי הארץ, הקפה בנתב"ג יקר ב-36%. מדידה שלנו הראתה שהכוס הבינונית בנתב"ג היא של 250 מ"ל.

 

"המחיר המפוקח צריך להינתן על גודל "קפוצ'ינו קטן 180 מ"ל"

רשות שדות התעופה (רש"ת) חייבה רשתות למכור מוצרים במחירים מפוקחים, בהם קפוצ'ינו קטן. אספרסו ומים מינרליים חצי ליטר עולים 8 שקלים כל אחד, וקרואסון חמאה וקפוצ'ינו קטן – 12 שקל. בתנאי המכרז נכתב כי המחיר המפוקח צריך להינתן על גודל "קפוצ'ינו קטן 180 מ"ל".  עם זאת, הכוונה במכרז הייתה שהגודל הקטן הרגיל שברשתות יהיה מפוקח, ולא שהן ייצרו גודל מיוחד.

 

   (צילום: איילת להב)
(צילום: איילת להב)

גורמים ברשות שדות התעופה מסרו כי המכרז ציין 180 מ"ל נפח כמינימום, אך יש רשתות בנמל, כמו קפה קפה, שמוכרות בהנחה את הגודל שנמכר גם מחוץ לנתב"ג. יצוין כי קפה עלית של שטראוס מוכרת, בנתב"ג בלבד, קפה בנפח של 180 מ"ל, כפי שמצויין במכרז, אך גובה עליו 8 שקלים בלבד.

 

מארומה ישראל נמסר בתגובה: "לפי תנאי המכרז של הרשות להפעלת הסניף בטרמינל 1 נדרשנו להוסיף לתפריט קפוצ'ינו קטן ב-12 שקל, זאת בנוסף לקפוצ'ינו הרגיל והגדול הקיימים בתפריט הרשת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
צילום: איילת להב
ארומה נתב"ג
צילום: איילת להב
מומלצים