שתף קטע נבחר

הטיול המשפחתי שלנו בלונדון

אפילו חופשה בעיר מלאת אטרקציות כמו לונדון יכולה לקבל תפנית מפתיעה כשמול הבית ששכרתם מצלמים סרט של נטפליקס. למרות זאת, שרי מקובר־בליקוב ובני משפחתה טיילו בין כל אתרי החובה בעיר, קפצו לשני מחזות זמר וחיסלו הררי פיש אנד צ'יפס

לונדון (צילום: shutterstock)
ברוכים הבאים ללונדון(צילום: shutterstock)

פעם, כשהגדולה עוד הייתה קטנה, לקחנו אותה למחזמר "היפה והחיה" בתיאטרון הלאומי בלונדון. את היפה גילמה שחקנית ממוצא אפריקני, נמוכה ובעלת משקל. שחקן החיה היה ההפך הגמור: בהיר, תמיר וכחול עיניים. עשור חלף מאז, ועדיין אני זוכרת כמה יפה הייתה השחקנית לעומת השחקן נעדר הנוכחות, וכמה מעצימה הייתה בחירת המפיקים. מאז נולדו עוד שניים. האחת קוראת ספרי "הארי פוטר" בלופ ומגוונת בסרטי הסדרה, (בתפקיד מנהלת הוגוורטס והמורה לשינויי צורה מיס מקגונגל, השחקנית מגי סמית'. עוד נגיע אליה), השני חי ונושם תיאטרון. בנסיבות אלה, לונדון הייתה יעד מתבקש לחופשה חוזרת: אולפני האחים וורנר שם צולמו סרטי הקוסם הממושקף, ומיוזיקלס בשפע.

 

הטיפים הקטנים שיחסכו לכם כסף בחופשה

הלירה האנגלית בשפל – והטיול בלונדון הופך לזול יותר

MUST: המקומות שחובה לראות בלונדון 

 

שכרנו בית קטן ומקסים בשכונת קמדן. אנגלי מאוד: אבן אדומה, חזית ירוקה, גרניום בעציצים, ויחד עם זאת היפסטרי. בבוקר השלישי לחופשתנו, נעצרו משאיות בחזית. בתוך כמה שעות יצא מהן כל דבר אפשרי: סולמות וחבלים, ברגים ומתכות כבדות, ריהוט ישן, קישוטי חג מולד ואפילו כרכרת אופניים. עוד זמן חלף, ומול פנינו המשתאות נבנה סט צילום בחזית הבית ובדירה שמעלינו. פנסים גדולים הוצבו בגינה הקטנה וסוכה עם מסכים הוקמה מול הכניסה.

 

בצהריים דפקו נציגי ההפקה בדלת. סיפרו שהדירה העליונה הושכרה לצורך צילום סצנה בסרט של נטפליקס. התנצלו שההכנות המקדימות משפיעות גם עלינו, הדגישו שלא יפריעו בשום צורה, הציעו פיצוי כספי והבטיחו לבדוק פגישה חטופה עם השחקנית הראשית מגי סמית'. עלילת הסרט בקווים כלליים: ילד נפטר בחג המולד, כל בתי השכונה מקושטים ועולצים מלבד הבית שמעל החלון הפורח שלנו. הסבתא סמית' חוזרת בזמן ומספרת למשפחתה את קורות חייה. או משהו כזה, כי למי חשובים הפרטים כשהמנהלת הקשוחה של הארי פוטר מפטפטת באנגלית מצוחצחת ממש מעל הראש של נועה, ואסף שמיום היוולדו מטפח חלומות על ברודווי, הופך לחלק (צנוע) מסט.

 

לחיות על הסט

בימים הקרובים היינו קצת בעננים, סליחה באדמה. מפעם לפעם בקענו ממנה החוצה כי המדרגות כוסו בבד ירוק אטום, ונאלצנו לטפס בין קפליו ולהפציע מתוכו אל לב ההתרחשות. אנשי מקצוע זריזים צבעו מחדש את הדלתות והקירות, תלו מנורות ותמונות בסגנון עתיק, החליפו שלטים ותיבות דואר, הציבו אלמנטים מוזרים בכניסה. הזמן, הציוד וההשקעה לשני ימי צילום היו בלתי נתפסים. לראשונה הבנתי מדוע הפקת סרט כרוכה, לעיתים, בהשקעה של מאות מיליונים.

טיול משפחתי בלונדון (צילום: שרי מקובר-בליקוב)
מתכוננים לצילומי הסרט של נטפליקס בדירה(צילום: שרי מקובר-בליקוב)

 הלונדונים משתפי פעולה. לאורך הרחוב הוצבו שלטים צהובים המבקשים להימנע מחניה בכדי לאפשר למשאיות ולאנשי הצוות להתמקם, ואיש לא מחה. הם גם מנומסים מאוד. ביום הצילום השתדלו להציץ מזווית העין. ההתגודדויות היחידות היו של האחראים על הסט, הבמאים, הצלמים, המאפרים והמאבטחים. ראינו ילד־שחקן יוצא להפסקות גלידה וכלב עצום, חום ומדובלל, שהמתין בסבלנות על המדרגות שלנו לתפקידו בסרט. את מגי סמית' לא פגשנו. אמרו שתגיע באחת ובסוף הגיעה בשלוש, ועם כל הכבוד לסבתא הקשוחה מאחוזת דאונטון, לנו היו כרטיסים למוזיאון מאדאם טוסו.

 

אבל גם בלי סלפי זו הייתה חוויה יוצאת מן הכלל שחיסרון אחד בצידה: הילדים לא רצו לראות את לונדון. מצידם, לשבת מבוקר עד לילה בחלון, לעלות או לרדת במדרגות ולהסתובב בין הרגליים של אנשי הסט. למזלם היה בסביבה מבוגר אחראי ששלף אותם לדייט עם הביג בן שכוסה לרגל שיפוצים. על כך פיצו זהרורי הכתר, מרכבות הדוכסיות, הגלגל הענק, המחזמר "אלאדין" הנהדר והשקיעה על התמזה. הנה כמה המלצות לתחנות האלה בלונדון, באופן שיתאימו למשפחה עם ילדים.

 

ארמון בקינגהאם: חילופי משמרות וכרכרות מלכותיות

הילדים חשבו שכרכרות הזהב מתוכן נופפו קייט ומייגן להמונים היו פרומו לארמון מהאגדות. בפועל, מצאנו את ארמון בקינגהאם כמבנה עתיק, בנוי אבן שחוקה, וכשהמלכה בבית, גם אי־אפשר להיכנס לאגף הקטן שפתוח לעיתים למבקרים. משמר המלכה, לעומתו, משעשע מאוד. צעירים קפואי מבט עם שטריימלים זקורים על הראש עושים את זה לכל ילד, בעיקר כשהם מתחילים לזוז. מוזר עד כמה הם לוקחים את עצמם ברצינות בטקס חילופי המשמרות המופרך - נצח של צעידות כבודות ימין ושמאל, תופים וחצוצרות. זה קורה מדי יום ב-11:30, וכדאי להקדים כדי לתפוס מקום נוח צמוד לשערים.

טיול משפחתי בלונדון (צילום: שרי מקובר-בליקוב)
חילופי המשמרות בארמון המלכה(צילום: שרי מקובר-בליקוב)

בסמוך לארמון נמצאות האורוות המלכותיות, שווה לסור אליהן ולהתפעל מהטיפול המלכותי לסוסים ומהכרכרות המשמשות את המלכה בטקסים רשמיים. כשמתעייפים, חוצים את הכביש לפארק סט. ג'יימס הפסטורלי שרוח נעימה נושבת בו וברווזים מפוטמים משוטטים על גדות האגמים הקטנים המשבצים אותו.

 

פרטים: London SW1A 1AA, ליד תחנת ויקטוריה. האורוות המלכותיות: 11 ליש"ט למבוגר, 7.20 ליש"ט לילד

 

כיכר טרפלגר והביג בן: יפה גם בשיפוצים

כיכר טרפלגר (Trafalgar Square) קרובה מצידה האחד לפארק סט. ג'יימס, ומצידה האחר היא חלק מרכזי מרחוב וויטהול שבו נמצאים משרדי הממשלה המרשימים ובית הפרלמנט הבריטי. זו הכיכר המרכזית והמפורסמת בלונדון, בליבה נישא פסל של האדמירל נלסון שארבעה אריות מקיפים אותו, וסביבו המוני יונים מגרגרות המשוועות לזרעונים. הילדים עפו על זה, וגם היונים שמרגישות חובה נעימה לנקר את היד המאכילה אותן.

טיול משפחתי בלונדון (צילום: שרי מקובר-בליקוב)
פארק סט. ג'יימס. דשא וברווזים(צילום: שרי מקובר-בליקוב)
 

אפשר לעצור לקפה וגלידה בבתי הקפה שסביב הכיכר ולהמשיך בהליכה קצרה ונעימה מהפינה הצפון מזרחית של הפארק אל הביג בן בדרום. הדרך מנוקדת פסלי מצביאים כמונטגומרי וצ'רצ'יל (לאנגלים יש איזו שריטה עם גנרלים, כמעט בכל פינה משקיף אחד כזה אל הרחוב). הביג בן הוא הכינוי לפעמון הענק - 13 טון משקלו, שכוסה בבד לרגל שיפוצים. רק מחוג אחד קרץ אלינו מתוך חור קטן. אבל המגדל הגבוה עדיין עצום ומרשים, 96 מטר גובהו והוא מעוטר בארבעה לוחות הפונים לארבע רוחות השמיים, שבכל אחד מהם שעון ויקטוריאני ותחריטי אבן מרהיבים.

הביג בן (צילום: רויטרס)
תיירים מצלמים את הביג בן(צילום: רויטרס)

 

פרטים: Westminster, London SW1A 0AA, ובלינק.

 

המוזיאון להיסטוריה של הטבע: לפגוש דינוזאורים

הכניסה למוזיאון הטבע (Natural History Museum) היא בחינם, וזהו אחד המקומות המרתקים והמושקעים בלונדון ותחנת חובה לילדים בכל הגילים. הכניסה היפהפייה מעוטרת בפסלי חיות ועופות, ובאולם המרכזי ערכנו היכרות עם שלד עצום של הלווייתן הכחול - החיה הגדולה בעולם. הדגם אמנם בנוי מגבס, אבל העצמות מקוריות. עצרנו ליד פוחלץ כמעט אנושי של קופה גדולה וסקסית, טיפסנו אל גשר הדינוזאורים כדי לעיין מקרוב בשיניהן החדות של הטורפים המפוקפקים וללמוד על חיי החברה שלהם. המוזיאון מציע אינספור פוחלצים של עופות ים, ציפורים, חיות גדולות וקטנות, חרקים וזחלים, ומקדיש אגפים שלמים לתורת האבולוציה, הביולוגיה של האדם וגרמי השמיים והחלל. אנחנו התעכבנו לא מעט ליד המואה הענקית - ציפור קדומה בגובה שלושה מטרים והשלד הענק של צב הגלפגוס הקדום.

 

פרטים: Cromwell Rd, South Kensington, London SW7 5BD, שעות פתיחה: 10:00–17:50

 

אולפני הארי פוטר: להרגיש בסרט

רצוי להתחיל את החוויה בנסיעה לאתר שבו צולמו סרטי הארי פוטר באוטובוס המיוחד ולא להתפשר על הגעה ברכבת כאחד מפשוטי המוגלגים. כלי התחבורה המקושט הנעים את הנסיעה הארוכה בקטעים מסרטי הסדרה ובמוזיקה הולמת. האתר עצמו הוא חגיגה של אפקטים ותפאורות, סיפורים ואגדות לא רק לחובבי הז'אנר. בלובי פגשנו את דגם הדרקון המקורי מהסרט שכיוון את הבאים למסלול דרך הרחובות, הבתים והאולמות מחיי הקוסם המפורסם. אפשר ורצוי לצלם ולהצטלם, (צילום מאחורי העמדות עם המסך הירוק עולה 13 ליש"ט, היתר בחינם) התעכבנו בחדר הלימוד ובאולם האוכל, בחדרי השינה של הארי פוטר וחבריו, ברחוב שבו גרו הדודים שלו ומול הבית שבו מתו הוריו.

טיול משפחתי בלונדון (צילום: שרי מקובר-בליקוב)
סט הצילומים של סרטי הארי פוטר בסטודיו של "וורנר"(צילום: שרי מקובר-בליקוב)

עוד תחנות מומלצות הן הבקתה של האגריד, תצוגת הדגמים והתלבושות מהסרט והחדר שבו בובות ראשי שחקנים בגודל טבעי הולבשו על גיבורי הסרט כדי לשוות להם גובה ועוצמה. אפשר לבלות שלוש שעות במקום המרתק הזה או יום שלם, רצוי בתלבושת הולמת כגלימה, כובע ומטה שהבאתם מהבית, או לקנות את פרטי הלבוש הללו במקום, במחיר מופקע.

 

פרטים: Studio Tour Dr, Watford WD25 7LR, שעות פתיחה: 9:30–22:00, מחיר: 80 ליש"ט לכרטיס כולל הנסיעה מלונדון.

 

גלגל המילניום: תצפית על העיר

למזלנו נפלנו על יום בהיר בבואנו אל הגלגל הענק של לונדון (London Eye). בשעות הבוקר הכניסה לאתר רגועה והתורים דלים. הקפסולות הגדולות נסגרות בזהירות גם אם יש בתוכן רק שני נוסעים ומשפחה עליזה אחת, ומתחילים לטפס לאט ובנחת. הגלגל הזה, הגבוה ביותר באירופה ועד לפני עשור גם בעולם, (גובהו 135 מטרים) מאפשר צפייה רגועה אל חמדות העיר. מולו ארמון וסטמינסטר והפרלמנט הבריטי ולמרגלותיו התמזה. מדובר בחצי שעה של טיפוס איטי שמתאים גם לתינוקות, נשים הרות או סתם פחדנים כמוני. הילדים מיצו אחרי עשר דקות ושארית הזמן הוקדשה לאינסטוש.

טיול משפחתי בלונדון (צילום: שרי מקובר-בליקוב)
לונדון איי. הגלגל הגבוה באירופה(צילום: שרי מקובר-בליקוב)
 

פרטים: Lambeth, SE1 7PB, שעות פתיחה: 10:00־20:30 , מחיר: 27 ליש"ט למבוגר, 22 ליש"ט לילד. לפרטים נוספים - הקליקו.

 

מוזיאון מאדאם טוסו: סלפי עם אובמה

מבין מוזיאוני מאדאם טוסו (Madame Tussauds Museum) באירופה, והיינו בכולם, הלונדוני הוא המהנה ביותר. הילדים לא ידעו את נפשם: האם לשלב את ידם בזרועו החסונה של ברק אובמה או שמא להישען על כתפו המסוקסת של בובה פאט מ"מלחמת הכוכבים"? דמויות השעווה, חלקן מייצגות את רוח הזמן כאושיות רשת וגיבורי סרטים שיצאו לאקרנים לאחרונה, מדויקות עד תמיהה, מפוזרת בעשרות אולמות ומחולקות לנושאים: שחקנים, זמרים, מנהיגים, פוליטיקאים, שושלות מלוכה, סרטים והפקות תיאטרון. אפשר ורצוי לגעת ואפילו לחבק.

טיול משפחתי בלונדון (צילום: שרי מקובר-בליקוב)
תמונה למזכרת עם אריאנה גרנדה(צילום: שרי מקובר-בליקוב)

חלקו השני של המוזיאון מציע משחקים אינטראקטיביים ועוד אגף מוקדש לשעשועי אימה של פושעים מפורסמים והוצאות להורג. רכבת חמודה לקחה אותנו לטיול בין תחנות לונדון, ובסרט תלת-ממד יצאנו למלחמה ברעים עם גיבורי על נוטפי זיעה ונזלת, שופעי חרבות ואפקטים. הזמינו רק באפליקציה כדי לחסוך את התור, וכוונו לשעות הבוקר או הצהריים הנוחות.

 

פרטים: Marylebone Rd, Marylebone NW1 5LR, שעות פתיחה: 09:00־17:30, מחיר: 29 ליש"ט למבוגר, 24 ליש"ט לילד. לפרטים נוספים - הקליקו.

 

מחזות זמר לכל המשפחה: אלאדין ומכשפות

צפינו בשני מחזות זמר, ב"אלאדין" וב"מכשפות" (Wicked), ומבין השניים "אלאדין" לוקח. המיוזיקל המרהיב הזה עקף לטעמנו אפילו את "מלך האריות" הנפלא שראינו בברודווי. אין לתאר את האפקטים, המוזיקה הנהדרת בביצוע התזמורת שמתחת לבמה, המשחק המהוקצע, התלבושות המושקעות, התפאורה האדירה וההומור הבריטי המשובח שמשבץ את התסריט. זהו מופע סוחף ומענג לילדים ולמבוגרים כאחד. המחזמר "מכשפות" המכונה גם 'מרשעת', היה בהשוואה ל"אלאדין" קצת יותר איטי (שעתיים ו־45 דקות כולל הפסקה) ומצריך שליטה גבוהה באנגלית. ועדיין מדובר במשחק נפלא, תפאורה מרהיבה, פעלולים כמיטב המסורת הלונדונית ושחקנית־זמרת ראשית עם קול פעמונים.

 

פרטים: "אלאדין" - Prince Edward Theatre 28 Old Compton Street, 53 ליש"ט לכרטיס למיקום מצוין באולם. "מכשפות" - Apollo Victoria Theatre, Wilton Rd, London SW1V 1LL, 56 ליש"ט למיקום מעולה באולם.

שוק קמדן (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
שוק קמדן(צילום: shutterstock)
 

שוק קמדן: אווירה ואוכל רחוב טוב

שכונת קמדן טאון היא שילוב מרענן בין עתיק למודרני, חנויות יקרות מאוד וזולות להפליא ואווירה קלאסית ועדיין צעירה וכיפית. כזה הוא גם השוק שלה (Camden Market) הסמוך לתעלת נהר ריג'נט. מדובר בשישה שווקים המחוברים למתחם שתרבות ואמנות משמשים בו בערבוביה נחמדה. יש בו הכל: תכשיטים, בגדים, תקליטים ואוכל רחוב מעולה. האזור כולו קצבי ותוסס, רוחש יוצרים ויצורים מוזרים ומעוררי השראה. נחמד להסתובב בו, לספוג את האווירה ולנסות את שלל הארוחות על רגל אחת או בישיבה בספסלי העץ הקטנים. הילדים מצאו את המקום כמלא חן, ייחודי מאוד. גם אנחנו.

 

פרטים: Camden Lock Pl, Camden Town NW1 8AF, שעות פתיחה: 09:00־18:00

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
ברוכים הבאים ללונדון
צילום: shutterstock
מומלצים