שתף קטע נבחר

כל מה שחשוב לדעת לפני שעוברים ניתוח אף

ניתוח אף הוא פעולה קוסמטית עם מטרה פשוטה: לגרום לכם להרגיש יפים יותר. לפני שניגשים למנתח הקרוב ביותר לבית, כדאי לדעת מהם ניתוחי האף הקיימים, מאיזה גיל ניתן לבצעם והאם המיתוס על שיפור הנשימה באמת נכון

מטרתו של ניתוח אף אסתטי הוא לשפר את המראה הקוסמטי של האף. הוא אינו משפר בעיות נשימתיות, ולעיתים אף מחריף אותן, במידה שלא ניתנת תשומת לב למעבר האוויר.

 

מראה האף נקבע בעיקר על ידי עצמות האף והסחוסים, אשר קובעים את גודלו, רוחבו, התבלטותו ומידת הסלידה של האף. במהלך ניתוח האף, אותם אלמנטים פנימיים (עצמות וסחוסים) עוברים עיצוב מחדש במטרה לשפר את המראה ללא פגיעה חיצונית (בעור).

 

קיראו עוד:

ניתוח אף: השיטה שתשיג את התוצאה הטובה ביותר

מחקר מגלה: הקשר המפתיע בין ניתוח אף לצילום סלפי

הניתוח באף שגרם לי בגיל 48 להתחיל לנשום מחדש

 

שיטות שונות לניתוחי אף 

קיימות שתי שיטות עיקריות לביצוע הניתוח:

 

השיטה הסגורה - הניתוח מבוצע דרך חתכים הנחבאים בתוך האף. החסרונות הם בכך ששדה הראייה של המנתח קטן יותר ומבחינה טכנית, המנתח מוגבל בפעולות שהוא מסוגל לבצע לעיצוב הסחוסים.

 

השיטה הפתוחה - הניתוח מבוצע דרך חתך בקולומלה (העור שבין הנחיריים). החיסרון הוא בקיום הצלקת החיצונית אשר נראית לעין לתקופה קצרה. השיטה הפתוחה היא השיטה הנפוצה בעולם (למרות שבישראל מעטים הרופאים המבצעים אותה). בשיטה זאת, המנתח רואה את כל מה שהוא עושה בצורה הטובה ביותר.

 

 

לכתבה אינפו חתכים בניתוח אף  ()

 

היתרונות, מעבר לחשיפה טובה יותר ושליטה טובה יותר של המנתח, הם בסל כלים גדול יותר המאפשר למנתח מרווח פעילות עצום. ניתן לשלוט באופן מוחלט באורך ורוחב הסחוסים ואף להאריך או לעבות אותם, במידת הצורך. ניתן לשלוט גם בזוויות ובמנח של הסחוסים ולעצב אותם באמצעות תפרים, ולוודא סימטריה מוחלטת שלהם בסוף הניתוח.

 

החתך בקולומלה (העור ש"נופל" מטה בין הנחיריים) בניתוח הפתוח מאפשר גם להקטין ולקצר את הקולומלה על ידי הסרת העור העודף. מקרים מורכבים כמו תיקון ניתוחים או בנייה מחדש של חלקים באף מבוצעים בעיקר בשיטה זאת.

 

הגיל המתאים לניתוח

מקובל לבצע ניתוח אף קוסמטי מעל גיל 16, לאחר סיום הגדילה והגעה לבגרות נפשית. במקרים חריגים בהם מראה האף גורם לבעיות חברתיות קשות, ניתן בהמלצת פסיכולוג לבצע את הניתוח מוקדם יותר.

 

אין גיל מבוגר מדי לניתוח אף, אך יש להביא בחשבון שהריפוי בעייתי יותר ככל שהגיל עולה. מעל גיל 40, כושר ההתכווצות של העור יורד משמעותית, וכתוצאה מכך התאמתו לאף החדש עשויה להיות בעייתית.

 

 

ניתוח אף. אין גיל מבוגר מדי (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
ניתוח אף. אין גיל מבוגר מדי(צילום: shutterstock)

  

האם ניתן לתקן בעיות נשימה בניתוח אף קוסמטי?

בכל מקרה של בעיית נשימה מבוצע במקביל לניתוח האף, גם ניתוח מחיצה וקונכיות.

 

משרד הבריאות מתיר לכירורג פלסטי לבצע גם ניתוח רפואי של המחיצה. כירורג פלסטי המיומן בניתוחי אף, ובייחוד בניתוחים מתקנים ומורכבים, מיומן גם בטיפול במחיצה ובמעבר האוויר.

 

ניתוח ליישור המחיצה נדרש גם במקרים בהם המחיצה עקומה אך אין בעיות נשימה משתי סיבות: הסבירות לבעיות נשימה במקרים אלו לאחר הניתוח הקוסמטי היא גבוהה, וקיים סיכון שמחיצה עקומה לאחר הניתוח תשפיע על המראה הקוסמטי של האף.

 

לכתבה ניתוח אף אינפו מחיצה עקומה וישרה  ()

לבחור מנתח

גם כירורגים פלסטיים וגם רופאי אף אוזן גרון, מורשים על ידי משרד הבריאות לבצע ניתוחי אף קוסמטיים וניתוחי אף רפואיים, אך הדבר החשוב ביותר בבחירת מנתח הוא הניסיון.

 

בשנים האחרונות התפתחה מגמה אצל רופאי אף אוזן גרון, לעשות על הדרך ניתוח קוסמטי למטופלים הבאים לניתוח רפואי (בגלל בעיות נשימה), אך מומלץ לעצור ולבחון גורמים אלו:

 

1. הגדרת המקצוע: משמעות המילה פלסטיקה בלטינית היא לעצב, ולמקצוע מגיעים אנשים אשר בחרו בדרך הכירורגית לשם עיצוב מחדש של הגוף, ולכן קיימת אצלם מודעות גבוהה יותר לנושא האסתטי.

 

2. מהות המקצוע: פלסטיקאים הם כירורגים במהותם, וכל עיסוקם בניתוחים. רופאי אף אוזן גרון מוגדרים מומחים למחלות אף אוזן גרון. לרוב, כירורג שכל עיסוקו בניתוחים, צובר יכולות וניסיון נרחבים וטובים יותר.

 

הגורם המכריע הוא ניסיון המנתח. חשוב לוודא שהמנתח עוסק בתחום שנים רבות, שהוא מיומן בכל השיטות, שהוא מסוגל לבצע גם תיקונים במידת הצורך, ושיש מאחוריו המלצות רבות.

  

3. הכשרה: הניתוחים הקוסמטיים מהווים חלק גדול מהכשרתו של הכירורג הפלסטי, וכך צבירת הניסיון והבנת עקרונות האסתטיקה מתחילים בשלבים מאוד מוקדמים.

 

4. לא עושים ניתוח פלסטי "על הדרך": גם כאשר קיימת בעיה רפואית נשימתית, עדיין הדבר הבולט והנראה לעין הוא צורת וגודל האף, ולא נכון לייחס לכך חשיבות משנית.

 

5. ניסיון בניתוחי מחיצה: הניתוחים נעשים באופן קבוע על ידי פלסטיקאים המתמחים באפים. משם נובע הניסיון הנדרש בניתוחי המחיצה הרפואיים.

 

 

ניתוח אף מנתחים חדר ניתוח בריאות  (צילום: shutterstock)
מנתח. חשוב לבחור בבעל המקצוע המתאים(צילום: shutterstock)

 

זיהומים, דימומים וזמן החלמה

לאחר הניתוח צפויה נפיחות ניכרת של הפנים, עם שטפי דם תת-עוריים (סימנים כחולים) ודימום קל מהאף.

 

הדבר היחיד שעל המנותחים לעשות הוא להחליף את פדי הגזה מתחת לאף כאשר הם מתלכלכים. אין לקנח את האף או לנקות בתוכו. לעיתים יוכנסו לתוך הנחיריים טמפונים, והם יוצאו כשלושה ימים לאחר הניתוח.

 

לאחר כ-10-14 יום, בביקורת הראשונה, יוסרו הגבס והתפרים מהאף, והוא ייחבש עם פלסטרים בלבד למספר ימים נוספים.

 

בתקופה זו ניתן לחזור בהדרגה לפעילות רגילה, אך יש להישמר מקבלת מכות באף. מרבית הנפיחות צפויה לסגת תוך חודשיים-שלושה. המראה הסופי של האף ייראה לאחר 6-12 חודשים.

  

מאחר שבניתוח מבוצעת שבירה של עצמות האף והזזתן לכיוון האמצע, חלל האף מוקטן. הדבר יכול לגרום לבעיה במעבר אוויר והרגשה של "אף סתום". לא מדובר בסיבוך, אלא ב"תוצר נלווה" של הניתוח. הבעיה יכולה להיות חולפת או קבועה.

 

אם הדבר גורם להפרעה תפקודית, ניתן לשקול ניתוח נוסף, להגדלת חלל האף ושיפור מעבר האוויר (ניתוח מחיצה ו/או קונכיות) היכול להיות מבוצע על ידי פלסטיקאי המיומן בניתוח זה, במקביל לניתוח הקוסמטי.

 

בכל ניתוח עשוי להיגרם דימום. לעיתים נדירות הדימום מהאף לאחר הניתוח הוא חזק במיוחד, ודורש טיפול בטמפונים המוחדרים לתוך האף. לעיתים נדרש גם טיפול תרופתי בתרופות מעודדות קרישה.

 

זיהום הוא נדיר לאחר ניתוח אף, ובדרך כלל מגיב לאנטיביוטיקה בכדורים.

 

הסיבוך השכיח ביותר לאחר ניתוח אף הוא חוסר סימטריה ובעיות קוסמטיות. לעיתים, בעקבות הצטלקות פנימית בלתי נשלטת, נוצרים פגמים אסתטיים שמקורם בדרך כלל בסחוסי האף. הריפוי הפנימי של הגוף אף הוא לא נשלט, ועשוי להיות לא סימטרי ולגרום לפגם קוסמטי. אם מדובר בפגם ניכר, יש לשקול ניתוח חוזר לתיקון, אך הדבר מבוצע רק כשנה לאחר הניתוח הראשון.

 

קיימים סיבוכים נוספים שעלולים להתרחש, כגון שבר או נקב במחיצה, פגיעה בתעלת הדמעות ונמק של העור (בניתוח פתוח), אך הם נדירים ביותר.

 

ניתוח מתקן לאף שנותח

ניתוח אף מתקן או בשמו המקצועי, ניתוח אף שניוני, הוא ניתוח משחזר, שמתקן את האף אשר נותח בעבר, פעם אחת או יותר, אך ללא תוצאה משביעת רצון. במרבית המקרים מדובר בכריתה מוגזמת של העצמות והסחוסים, דבר הגורם לפגמים במבנה האף, הנראים דרך העור.

 

במקרים אחרים מדובר בריפוי לא תקין או לא סימטרי לאחר הניתוח. בניתוח האף המתקן מתבצעת בנייה מחדש של הגורמים שניזוקו על ידי הבאת סחוסים ממקומות אחרים בגוף. מדובר בניתוח ארוך ומורכב, האורך מספר שעות (פי 2-3 מניתוח אף רגיל).

 

ניתוח האף המתקן מבוצע לרוב בשיטה פתוחה, היות שהיא היחידה המאפשרת לראות באופן מוחלט וישיר את היקף הנזקים מהניתוחים הקודמים ולתקנם, והיא מעניקה אפשרויות רבות לפיסול ולעיצוב הסחוסים, אשר אינן קיימות בשיטה הסגורה.

 

 

לכתבה אינפו סחוסי אף ניתוחי אף בריאות  ()

 

 

את הסחוסים הנדרשים לתיקון או לבנייה מחדש ניתן לקחת ממחיצת האף, מאוזן או מצלע. המחיצה בנויה מסחוס נוקשה, וניתן להפיק ממנו כמות רבה של חומר גלם לבנייה ועיצוב.

 

במקרים אחרים, לאחר ניתוחים בהם המחיצה כבר הוצאה, ניתן לקחת סחוס מהאוזן, ובמקרים קיצוניים מוציאים חלק מאחת הצלעות ומשתמשים בסחוס הצלע.

 

למרות שהניתוח עצמו ממושך יותר, ההחלמה דומה להחלמה מניתוח אף רגיל. האף מגובס לתקופה זהה, ושטפי הדם קיימים גם הם לתקופה דומה. הכאבים אינם משמעותיים יותר, אך ייתכנו אזורים נוספים כואבים, במקרה של לקיחת סחוסים מהאוזן או מהצלע.

 

האם הצלקות נראות לעין?

צלקות של ניתוח אף פתוח (ראשוני או שניוני), נראות בשבועות הראשונים לאחר הניתוח. לאחר מכן הן מיטשטשות ומקבלות את הצבע של העור, וכמעט שאינן נראות לעין. גם הצלקות באוזן ובצלע במקרה של ניתוחים מורכבים נחבאות לעין (בתוך האוזן או מתחת לקפל השד).

  

ד"ר צח שרוני הוא מומחה לכירורגיה פלסטית 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
ניתוח אף. כל מה שרציתם לדעת
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים