שתף קטע נבחר

למרות ההתנגדות הנרחבת - אושרה תוכנית ענק ליהוד

הותמ"ל, שמקדמת תוכניות בנייה גדולות בהליך מהיר, הפקידה תוכנית להקמת רובע מגורים חדש במזרח העיר. התוכנית אושרה בתום דיון מרתוני בו עלתה התנגדות רחבה לתוכנית מצד המועצה האזורית דרום השרון ומושב מגשימים

שכונת ענק חדשה ביהוד: הוועדה לקידום מתחמים מועדפים לדיור (הותמ"ל), שמקדמת בהליכים מהירים תוכניות גדולות למגורים, החליטה להפקיד אתמול (ד') תוכנית חדשה להקמת רובע מגורים חדש במזרח העיר, הכוללת 3,200 דירות. הפקדת התוכנית בפועל מותנית באישור קבינט הדיור, כשעם אישורו ינתנו 60 יום להגיש לה התנגדויות.  

 

>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו

 

משרד השיכון יחקור פרויקט יוקרה של קנדה ישראל בת"א

עיריית רעננה הפסידה בייצוגית נגד בעלי בתים בעיר: תשיב להם כ-20 מיליון שקל

מושכת יזמי הייטק: פתח תקווה תגדיל את זכויות הבנייה ב-600%

 

התוכנית משתרעת על שטח של 750 דונם ממזרח לעיר, בין מושב מגשימים לכביש 40. במינהל התכנון מציינים כי שטח התוכנית צומצם כדי להבטיח את המשך הפעילות החקלאית באזור. הדירות מתוכננות במבני מגורים בגובה של 13-9 קומות, ובנוסף להן כוללת התוכנית 130 אלף מ"ר שטחי תעסוקה וכן 350 יחידות דיור קטנות למטרות דיור מוגן לקשישים.

תוכנית מגשימים - יהוד (קרדיט: פרחי צפריר אדריכלים)
הדמיית תוכנית מגשימים - יהוד(קרדיט: פרחי צפריר אדריכלים)
 

במרכז התוכנית, מתוכננת שדרה ראשית המציעה עירוב שימושים של מגורים, מסחר, תעסוקה ומבני ציבור. בנוסף היא כוללת פארק שכונתי ופארק רובעי בשטח של כ-70 דונם בסמוך לנחל יהוד. התוכנית כוללת גם הקצאת שטח למרכז תחבורה ממזרח לכביש 40, במטרה לחבר את השכונה לתחנת קו הסגול של הרכבת הקלה.

 

התוכנית ביוזמת רשות מקרקעי ישראל ונערכה על ידי פרחי צפריר אדריכלים. יו"ר הותמ"ל, אריאל יוצר, ציין כי "מדובר בתוכנית חשובה המאפשרת תוספת משמעותית של יחידות דיור בעיר יהוד, בלב אזורי הביקוש במרכז הארץ, בניצול יעיל של הקרקע, בצפיפות גבוהה ותוך הקפדה על עירוב שימושים שייצר רובע מגורים פעיל, אינטנסיבי ואיכותי. קידום התוכנית נעשה תוך הידברות עם המועצה האזורית ונציגי המושב וזאת במטרה לאפשר את המשך העיבוד החקלאי. אני קורא לכל הצדדים העוסקים בדבר להשלים את המהלך בהקדם".

 

אושרה ברוב דוחק

יש לציין כי התוכנית אושרה בתום דיון מרתוני של 11 שעות ברוב דחוק, של 7 נגד 6. בדיון עלתה התנגדות רחבה לתוכנית מצד המועצה האזורית דרום השרון ומושב מגשימים, שעל אדמותיו היא מתוכננת, ומצד נציגי המגזר החקלאי. בנוסף התוכנית לא זכתה לתמיכה מצידם של חלק ממשרדי הממשלה, שהציגו את הבעיות הרבות שעולות ממנה ושטרם נמצא להן פתרון, בהן בעיות ניקוז ותחבורה, זיהומי בארות מים וקרקע חמורים ואף בעיות תעופה, לאור בניינים המתוכננים בסמוך למסלולי המראות ונחיתות של נתב"ג. כמו כן נטען, כי מתוך שטח התוכנית הכולל, כ-130 דונם בלבד מתוכננים לדיור, אף שמטרתה של הותמ"ל היא לקדם תוכניות למגורים.

 

לבסוף אושרה התוכנית כאמור בשינויים קלים, ביניהם צמצום השטח הכולל, שעמד במקור על כ-820 דונם, הגדלת השטח החקלאי והחיץ בין מגשימים ליהוד, עדכון תוכנית הניקוז וביצוע התוכנית בשלבים, כך שתחל באדמות גני יהודה, שנלקחו זה מכבר ממועצת דרום השרון לצורך הרחבת העיר ולא שימשו לכך בפועל.

 

"התוכנית מדגימה את הבעיתיות באישור תוכניות ענק למגורים"

אושרת גני גונן, ראש המועצה האזורית דרום השרון, ציינה כי התוכנית תותיר למושב מגשימים 30% בלבד מהקרקעות החקלאיות שלו, מה שיביא לחיסולו כמושב חקלאי. "תכנית הותמ״ל פוגעת במושב שמציין השנה 70 שנה להיווסדו, התכנית מחסלת את החקלאות בו ואת הריאות הירוקות, מהאחרונות שנותרו במרכז הארץ, תוך יצירת רצף אורבני נעדר תשתיות מספקות".

 

עמוס קלצבסקי, יו"ר ועד הנהלת מגשימים, שנכח בדיון, אמר כי "היה נראה שהמשחק מכור, שמגשימים היא עוד שורה בטבלת אקסל, שצריך לסמן בסופה "וי". המושב השקיע כספים רבים, העלה רעיונות אחרים, העלה טיעונים כלכליים ומשפטיים, הכפר גם היה פתוח ומוכן להדברות אמיתית, אך בסוף האמת צפה. הותמ"ל דורסני, התכנית שעמדה לדיון היתה בלתי בשלה ברבים ממרכיביה: תחבורה, ניקוז, תעופה, סביבה, בריאות ועוד, ולמרות זאת אושרה להפקדה. כאמור הרושם המוקדם של משחק מכור התממש".

 

יו״ר מרכז המועצות האזוריות וראש המועצה האזורית מרחבים שי חג׳ג׳', מתח ביקורת על הכוונה לכנס את קבינט הדיור בתקופת המעבר וטרום בחירות. דודו קוכמן, מזכ״ל האיחוד החקלאי הצטרף לביקורת וציין כי "התכנית בזבזנית, פוגעת בשטחים פתוחים, והמגורים המתוכננים עוברים בקו מתח גבוה, במסלול של נחיתות והמראות של מטוסים ובעוד מפגעים אחרים. בעוד ליהוד יש אזורים רבים להתחדשות עירונית ותכניות לאלפי יחידות דיור שלא מומשו, באה התכנית הדורסנית ומוסיפה עוד אלפי יחידות דיור שאין בהם צורך"".

 

עו״ד עמית יפרח, היועמ״ש ויו"ר אגף הקרקעות בתנועת המושבים, אמר כי התוכנית מדגימה את הבעיתיות באישור תוכניות ענק למגורים בהליכים מזורזים בותמ"ל, שהוקמה כהוראת ששעה בדיוק למטרה זו. ״מקרה מגשימים וכפר בילו אלו מקרים שמייצגים את כל תחלואי הותמ״ל, פגיעה אנושה ובלתי מידתית במושבים ובקרקע החקלאית אשר משאירה אותם ללא אמצעי פרנסה ובאבחת החלטה תכנונית חסלנית הופכת את המושבים ליישובים קהילתיים".

 

מנהל אגף בכיר לתכנון ופרויקטים ברשות מקרקעי ישראל, רפי אלמליח, ציין כי "מדובר בתוכנית חשובה ואיכותית הנותנת מענה למצוקת הדיור וכן פארק תעסוקה לטובת העיר. התוכנית ממשיכה את הרצף הבנוי מזרחית לעיר ומאפשרת הרחבתה ושיפור התשתיות בה, בין היתר בשל צירופה להסכם הגג בין רשות מקרקעי ישראל לרשות המקומית. התוכנית הותאמה לבקשות הגופים השונים במהלך הכנתה כך שתענה באופן מיטבי על צרכי העיר והמרחב, כולל מציאת פתרון רחב היקף של ניהול מי נגר ונעשתה בשיתוף פעולה עם הרשות המקומית".

  

 


פורסם לראשונה 25/07/2019 12:21

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קרדיט: פרחי צפריר אדריכלים
הדמיית תוכנית מגשימים - יהוד
קרדיט: פרחי צפריר אדריכלים
מומלצים