שתף קטע נבחר

חילופי אוכלוסיות בבית שמש: אור ירוק להמרת דירות מחיר למשתכן

המהלך שיזמה ראשת העיר עליזה בלוך, ואושר על ידי המשנה ליועמ"ש יאפשר לחרדים שזכו בתוכנית מחיר למשתכן בשכונה שתוכננה עבור הציבור החילוני - להמיר את זכייתם לדירה בשכונה המיועדת לחרדים; עם זאת המהלך הוא וולנטרי ויחייב את בלוך לעבודת שטח משמעותית במגזר החרדי

חילופי אוכלוסיות בבית שמש: משרדי השיכון והמשפטים נתנו אור ירוק ליוזמה של ראשת העיר בית שמש, עליזה בלוך, לאפשר לחרדים שזכו בדירות במסגרת תוכנית מחיר למשתכן בשכונה שתוכננה עבור הציבור החילוני, להמיר לדירה בשכונה המיועדת לחרדים.

 

>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו

 

ניסיון לחילופי אוכלוסיות בשתי שכונות בבית שמש

שכונה חדשה בבית שמש תכלול 640 יחידות דיור

מנכ"ל אפריקה מגורים: רוכשי מחיר למשתכן בגליל ים - בעלי וולבו ולקסוס

 

מדובר במהלך שמתרחש בפעם הראשונה מאז יצאה לדרכה תוכנית מחיר למשתכן בשנת 2015, של המרת הזכייה בין שכונה המיועדת לציבור הכללי - נווה שמיר, לבין שכונה המיועדת לציבור החרדי - רמה ד'. משמעות האישור היא כי תושב חרדי שזכה בדירה במחיר למשתכן בנווה שמיר, שצביונו מותאם לציבור הכללי, יוכל להמיר את הזכייה לדירה ברמה ד' שצביונה מותאם למגזר החרדי, ובמקביל, תושב אשר שייך לציבור הכללי וזכה במחיר למשתכן ברמה ד', יוכל להמיר את הזכייה שלו לדירה בנווה שמיר.

בית שמש. ההערכה היא כי 10% מהזוכים אינם "תואמים" את אופי השכונה (צילום: נחשון פיליפסון) (צילום: נחשון פיליפסון)
בית שמש. ההערכה היא כי 10% מהזוכים אינם "תואמים" את אופי השכונה(צילום: נחשון פיליפסון)
 

בנוסף, בשלושת החודשים הקרובים תתקיים הגרלה של המחיר למשתכן בשכונה ד' המיועדת למגזר החרדי. עוד סוכם כי לזוכים מהמגזר החרדי אשר זכו במחיר למשתכן בדירה בנווה שמיר, יוצע להמיר את זכייתם להגרלה הקרובה של תוכנית מחיר למשתכן בשכונה ד', שם תשודרג זכייתם ויוצע להם להיות במקומות הראשונים בהגרלה של המחיר למשתכן ובכך יזכו לבחור את הקומה והמיקום של הדירה.

 

גורמים במשרד המשפטים אמרו היום כי בניגוד להערכות קודמות לא הייתה מניעה משפטית מהמרת הדירות, היות ובמקרים רבים מדובר בזכייה בהגרלה ולא בהליך קנייני של רכישה, כך שעדיין ניתן לבצע מהלכים כאלה. למעשה, מדובר בזכות שבה זכו הרוכשים ואותה ניתן להמיר. במשרד המשפטים מבהירים כי לא מדובר בהצרחה אלא בהמרה, כלומר החלפה של דירה בשכונה חילונית לא תבוצע מול החלפה של דירה בשכונה החרדית (של חילונים שזכו בשכונה זו, ד"ל).

עליזה בלוך ראש עיריית בית שמש (צילום: אלכס קולומויסקי)
עליזה בלוך, ראשת עיריית בית שמש(צילום: אלכס קולומויסקי)
   

חיים שלווים של שני המגזרים

על פי הערכות השיקולים שהשפיעו על אנשי המקצוע בהכרעה לטובת מהלך מסוג זה נבעו מההיבט התכנוני של שכונת נווה שמיר, אשר יצר חוסר התאמה מובהק לציבור מהמגזר החרדי. הכוונה היא לא רק לאורח החיים אלא למבנים גבוהים יותר והיעדר שירותי דת ברמה שנדרשת לאורח החיים החרדי. שיקול נוסף היה ככל הנראה פרסונלי על רקע מאמציה של בלוך להגיע להישג שיאפשר חיים שלווים של שני המגזרים - חילוני וחרדי זה לצד זה.

 

יחד עם זאת מדובר במהלך וולנטרי, כלומר אין בידי משרדי המשפטים והשיכון הסמכות לחייב רוכשים להמיר את זכייתם, ולכן לאחר שהמתווה אושר באופן עקרוני חובת ההוכחה תהיה על בלוך ואנשיה, אשר ידרשו לבצע עבודת שטח בקרב המגזר החרדי שתשכנע את הרבנים נציגי המגזר ואת הרוכשים.

 

בבית שמש פורסמו עד כה מכרזים לבניית כ־2,700 דירות בשכונה ד', והם נמצאים בשלבים שונים, ובשכונת נווה שמיר כ־1,150 דירות. למשרד השיכון אין בשלב זה נתונים בדבר היקף הזכיות של כל מגזר בכל אחת מהשכונות, אך במגזר החרדי העריכו כי מדובר במספר גדול של רוכשים חרדים שזכו במכרז של נווה שמיר.

 

ההחלטה על אופי כל שכונה התקבלה בעבר, עוד לפני כניסת בלוך לתפקיד. במסגרת הסכם קואלציוני עם החרדים ובתמיכת הרבנים, נקבע כי חרדים לא ייגשו למכרזים בשכונת נווה שמיר. עם זאת, בפועל משפחות חרדיות רבות ניגשו להגרלות בשכונה החילונית.

 

בעקבות זאת בלוך פנתה למשרד המשפטים ולמשרד השיכון וביקשה חוות דעת שתאפשר זאת, ובמקביל יצאה בקריאה לזוגות החרדים שלא לרכוש דירות בשכונה החילונית מפאת חוסר ההתאמה בתכנון שלה.

 

ראשת עיריית בית שמש, ד"ר עליזה בלוך מסרה בתגובה: "אני שמחה לבשר כי בית שמש מתקדמת להיות עיר שהיא מודל אמיתי בו לכל אחד יש מקום בעיר. זוהי בשורה אמיתית. אנו רואים בהחלטה זו הבעת אמון גדולה בתהליכים אותם אנחנו מובילים בעיר. זו התחלה של תהליך לבנות בו חיים איכותיים לכולם. אני מודה לצוות משרד המשפטים ולמשרד השיכון על ההבנה למקומה הייחודי של העיר בית שמש במרקם החברתי הישראלי ולחברי הנהלת העיר שמעון גולדברג ושלום אדרי על המאמץ הגדול ושיתוף הפעולה".

 

יו״ר ועדת המשנה לתכנון ולבניה וחבר המועצה, שמעון גולדברג: "המהלך הזה ייצר הזדמנות לכלל אוכלוסיות העיר ובכך ישמר את ההחלטה ההיסטורית שרמת בית שמש ד' תהיה למגזר החרדי ונווה שמיר למגזר הכללי. מה שהיה חשוב לנו זה לא לסכן את הזכייה של מי שזכה בשכונה אחרת עם צביון אחר. כך שהמרת הזכייה בין השכונות תהיה ללא סיכון להפסד הזכייה אלא אף ישדרג את הזוכים בשיפור הבחירה לדירה שירכשו במסגרת המחיר למשתכן ולפעמים גם במחיר הדירה. כמובן שמהלך זה ייעשה תוך כדי רצון הרוכשים ולא תוך כדי כפייה"

 

חבר המועצה ויו״ר סיעת הליכוד בבית שמש, שלום אדרי: "אני שמח על החלטת משרד המשפטים ומשרד השיכון. דבר זה יאפשר לשמור על צביונה הציוני של נווה שמיר ויאפשר לזוגות צעירים ולבני העיר שלא התאפשר להם עד היום בשום שכונה לרכוש דירה ובכך לשמור על האיזון הדמוגרפי. אני מקווה שהמהלך הזה יצליח".

 

ממשרד המשפטים נמסר בתגובה: "דיון אכן נערך אצל ארז קמיניץ, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה (משפט אזרחי). בסיכום הדיון הוחלט כי לנוכח המורכבות בהיבט הרכב האוכלוסיות ונוכח המאפיינים המיוחדים של בית שמש, כפי שבאו לידי ביטוי בשנים האחרונות, משרד הבינוי והשיכון רשאי לנהוג בגמישות ביישום נוהל מחיר למשתכן בפרויקט הנדון בבית שמש. זאת, על דרך מתן אפשרות לזוכים שירצו בכך, לשנות את זכייתם בפרויקט בנווה שמיר, ולהמירה בזכייה בפרויקט אחר סמוך, המיועד לאוכלוסייה בעלת צביון דתי, אשר טרם נפתחה ההרשמה אליו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: נחשון פיליפסון
בית שמש
צילום: נחשון פיליפסון
מומלצים