שתף קטע נבחר

הפעימה הראשונה ברפורמת הפיגומים נכנסת היום לתוקף, מכון התקנים לא ערוך

מתקיני פיגומים שגובהם מעל 30 מטר מחויבים מעתה להתקינם עם ציוד תקני בהתאם לתקן האירופי, אלא שמכון התקנים טרם בדק את הציוד. המשמעות: האתרים שצריכים להרכיב בהם פיגומים כאלה אמורים להיות מושבתים

הפעימה הראשונה ברפורמת הפיגומים, המחייבת להחיל את התקן האירופי על פיגומים שגובהם מעל 30 מטר, מתחילה הבוקר בשטח - בלי שבאמת ערוכים לכך. כל מתקין פיגומים כעת מחויב להתקינם עם ציוד תקני, אבל מכון התקנים טרם בדק את הציוד. עד שזה יקרה אסור להרכיב באתרי הבנייה פיגומים שגובהם מעל ל-30 מטר.

 

פיראס נהרג בקריסת הפיגומים: "תמיד הזהיר את העובדים האחרים"

התקן האירופי לפיגומים מגיע להערות הציבור

סכנה באתרי הבנייה: "הפיגומים בישראל הם מדגם שהשתמשו בו בגרמניה לפני מאה שנה"

 

>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו 

  

מתווה הרפורמה קבע את יישום התקן בשלבים, לפי גובה הפיגומים. הפעימה הראשונה נקבעה ל-27 ביולי (אתמול). מכון התקנים היה אמור לפרסם לפני כמה חודשים את ההנחיות בתקן החדש, אבל התקן פורסם רק לפני כחודש, דבר שהותיר זמן קצר להיערכות מצד הקבלנים המייצרים פיגומים או מייבאים מחו"ל.

אילוסטרציה תאונות בנייה (צילום: Shutterstock)
פיגומים. מתי יתחילו הבדיקות?(צילום: Shutterstock)

קבלני הפיגומים קובלים כי מכון התקנים לא החל לבדוק אם הציוד שאמור לשמש באתרים אכן עומד בתקן. מאיר שמש, יו"ר איגוד קבלני הפיגומים: "מכון התקנים היה אמור להיות ערוך לבדיקה כבר מ-1 באפריל, אבל הוא לא ערוך לכך. המשמעות: כל האתרים שצריכים להרכיב בהם פיגומים כאלה אמורים להיות מושבתים".  

 

משרד העבודה והרווחה התריע בפני המכון כי עליו לזרז את ההליכים, ללא הועיל. במכתב ששלח ראש תחום זרוע העבודה במשרד, מרדכי אלישע, למכון ביוני הוא ציין כי "אני חוזר ומבקש לפרסם בדחיפות הנחיות מפורטות לציבור וליצרנים".

 

ממכון התקנים נמסר: "מכון התקנים ערוך ומוכן לאשר פיגומים בהתאם למתווה שהכנו. המתווה פורסם כנדרש והועבר לכל הגורמים הרלוונטיים".

 

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים