שתף קטע נבחר

"בית הדין מסרב לגייר את בתי כי אני אב יחידני"

אלון מנסה לגייר את בתו כבר קרוב לחמש שנים - אך לדבריו, הדיינים מסרבים בשל הנחיה של הרב הראשי שלא לאפשר גיור קטינים לאבות יחידניים. עורכת דינו, בתיה כהנא דרור, טוענת כי החשש הוא מפני תקדים שיוביל לגיורי קטינים שהוריהם שייכים לקהילת הלהט"ב. מערך הגיור: "מקפידים על גיור אחיד והלכתי"

 

"אני לא יכול לגייר את בתי, כי הרב הראשי הוציא איסור לגיור לאב יחידני". את הדברים טוען אלון, אב יחידני מתהליך פונדקאות בחו"ל, המנסה לגיירה כבר קרוב לחמש שנים – אך לשווא. עורכת דינו, בתיה כהנא דרור, טוענת כי החשש הוא מפני תקדים שיוביל לגיורי קטינים שהוריהם שייכים לקהילת הלהט"ב.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות . היכנסו >>  

 

כעת, לאחר שכל הדלתות נסגרו בפניו ללא הסבר מניח את הדעת, פונה אלון לבג"ץ: "יש פה אפליה, יש פה קשיחות מיותרת, מישהו איבד את הצפון ואת המצפון והוא פשוט עושה מה שהוא יכול כי יש לו כוח מונופוליסטי. אחרי שמיצינו באמת את כל ההליכים מול הממסד הדתי הרבני, אנחנו מאוד מקווים שבג"ץ יחייב את הממסד הרבני לחשוף את המדיניות שלו, ולייצר מדיניות ברורה".

 

קראו עוד בערוץ היהדות : 

 

הסיפור של אלון מתחיל לפני כעשור. תהליך הפונדקאות בחו"ל כלל תורמת ביצית ופונדקאית – שתיהן אינן יהודיות. אבל אלון מקיים אורח חיים מסורתי ויהדותו חשובה לו, את בתו שלח לחינוך דתי - והחל בתהליך הגיור.

 

"התבקשתי להגיע לדיון, הגשתי את המסמכים", הוא מתאר בראיון לאולפן ynet. "אומרים לך שרוצים לעזור, שואלים אותך כל מיני שאלות - חלקן לא רלוונטיות כגון כמה עלתה לך הפונדקאות, והאם הדירה שלך בבעלותך. ואז אתה הולך הביתה ולא מקבל תשובה במשך חודשים. אם אתה מתעקש כמוני, אתה מתחיל לשאול שאלות, ואז באופן סלקטיבי לפעמים עונים לך ולפעמים לא".

 

"למה מטרטרים אותנו?"

לדברי אלון, טענו בפניו הדיינים כי ישנה הנחיה כתובה של הרב הראשי (שאליו הם כפופים) שלא מאפשרות גיור קטינים שנולדו לאבות יחידניים. הוא עצמו בדק ומצא שמדובר בהנחיה לא רשמית שניתנה בעל-פה, וכי ישנם מקרים אחרים שבהם גוירו קטינים באותן נסיבות בדיוק באישור בית הדין.

 

בית הדין הרבני (צילום: דוברות בתי הדין הרבניים )
"התבקשתי להביא מסמכים שאיש לא התבקש להביא לפניי"(צילום: דוברות בתי הדין הרבניים )

 

"במקרה שלי גיליתי שיש מקרה נוסף שהגיע אחריי, והופנה ישר לערעור בבית הדין הגדול, בשעה שאני לא מקבל תשובה בכלל במשך חצי שנה. אז העובדה היא שיש תקדים לדבר, ושהרבנות גיירה מקרה כזה. אבל כשאני באתי אחרי המקרה הזה, אמרו לי: אסור".

 

לדבריו, "נאמר לי שההנחיה לא תקפה בכלל במקרה של פונדקאות", והוא מתאר כי חש מושפל: "גם אם הייתה הנחיה ואפילו נניח שהייתה הנחיה ונניח שהייתה חוקית, למה אתה מזמין אותי לדיונים? למה אתה דורש ממני דרישות, לשלם אגרות, להביא המלצות, ללכת לדיונים, להגיש מסמכים, כולל מסמכים שלא נכתבו בשום נוהל ושאיש לא התבקש להגיש לפניי?"

 

מחכים להנחיות

עורכת דינו, בתיה כהנא דרור, טוענת שמעיון בתיקים אחרים דומים עולה כי בתי הדין חושדים שהאבות היחידניים הם בעצם הומואים שמסתירים את בני זוגם. "למעשה, אין פרוצדורה ואין מדיניות כשנתקלים באב יחידני", היא אומרת. "מדובר על איזושהי הנחיה מאוד עמומה ,שכנראה היא בכלל הנחיה שבעל-פה. כשקצת חפרנו וביקשנו את ההנחיה, אז פעם אמרו שהיא כתובה, ופעם אמרו שלא.

 

"עכשיו אנחנו מחכים לרב הראשי לישראל כדי שהוא יגבש הנחיות... כל מי שרוצה להתגייר לא יכול להתגייר כרגע אם הוא אב או אם יחידניים, וכמובן שכל זה נובע מאיזשהו חשש כלפי 'המשפחות החדשות' שיציפו את אגף הגיור ויבקשו גיורים לילדיהם, כשאגב אנחנו מדברים על הורים ביולוגים יהודים, שרוצים לגייר את ילדיהם שהם מגדלים במדינת ישראל".

 

אלון ועורכת דינו מעריכים כי מדובר בהנחיה לא חוקתית, ולכן היא לא כתובה. לפני כשנה ערערו לבית הדין הרבני הגדול נגד סירוב בתי הדין לגיור לגייר את הבת, וגם לאחר שהציג (לבקשתם) המלצות רבנים העניין לא נפתר. הדיינים הסבירו לו כי מתקיים דיון עקרוני בנושא אצל הרב הראשי, דוד לאו (נשיא בית הדין) - ורק לאחר שתתקבל הכרעה יוחלט מה לעשות במקרה הפרטי שלו.

 

"אין משהו שנתבקשתי לעשות ולא עשיתי", הוא אומר. "יש המלצות רבנים שמונחות לפניהם, אבל מסרבים לדון בהן. בית הדין הגדול מעכב את הערעור ללא מגבלת זמן, עד שתוכרע החלטה עקרונית עתידנית על משהו שלמעשה הם כבר הם עשו במקרה אחר, כאמור".

 

מערך הגיור: "בוגרים כקטינים מטופלים ברגישות"

נוכח הסחבת בעניין, פנה למבקר המדינה ולנציב תלונות הציבור על שופטים, וכעת עותר אלון לבג"ץ נגד בתי הדין, ולצורך כך אף פתח בקמפיין מימון המונים שיסייע לו בהוצאות המשפטיות: "המקרה הבודד שלי מצביע על מגמה. אני פה לא רק בשביל המקרה של הבת הפרטית שלי, אלא בשם אלפי ילדים בישראל. בניגוד אליי, יש אנשים שפשוט מתייאשים".

 

הוא מוסיף כי "היחיד שיכול לטפל בבעיה זה בג"ץ. אם הציבור יתמוך, תהיה עתירה ונוכל לשים להתנהגות הזאת סוף, להשיג שקיפות וגיור הוגן לילדים ולהורים שחוו קשיים רבים ושנים רבות חיכו לילדים".

 

בתיה כהנא דרור ()
עו"ד בתיה כהנא דרור

 

ממערך הגיור נמסר בתגובה: "היחס למתגיירים במהלך כל ההליך הינו מכבד. בוגרים כקטינים מטופלים ברגישות רבה, תוך הבנת כל האתגרים הטמונים במסלול הגיור.

 

"לגבי גיור קטינים, הדרישות לגבי אורח החיים של המשפחה מנוסחות על ידי הרבנות הראשית מתוך הקפדה על גיור אחיד ותקף הלכתית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: index open
טענות קשות לאפליית ילדים
צילום: index open
מומלצים