שתף קטע נבחר

בעקבות בג"ץ: ארכה לרון קובי להעביר תקציב בטבריה

בצל איום בג"ץ למנוע את השימוע לראש העיר טבריה רון קובי ולמנות ועדה ציבורית במקום מועצה, הורה שר הפנים אריה דרעי לדחות בכחודשיים את אישור תקציבי המועצות. דרעי נועץ ביועץ המשפטי לממשלה ובפרקליט המדינה. בג"ץ מתח עליו ביקורת קשה

קון קובי אריה דרעי (צילום: עמית שאבי, אלכס קולומויסקי)
רון קובי ואריה דרעי(צילום: עמית שאבי, אלכס קולומויסקי)

שר הפנים אריה דרעי ומנכ"ל משרדו מרדכי כהן החליטו להאריך את המועד לאישור תקציב הרשויות המקומיות במועצות עד 30 בספטמבר. ההחלטה התקבלה אתמול (יום ה') בעקבות הדיון הסוער בבג"ץ השבוע. בג"ץ הורה לדרעי להשיב עד יום שני להצעה לדחות את השימוע לראש העיר טבריה רון קובי ומתח ביקורת קשה על ההחלטה לקיים שימוע לקובי לקראת הדחתו.

 

בישיבה בלשכת היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, ובהשתתפות פרקליט המדינה שי ניצן, המשנים ליועץ המשפטי לממשלה ולפרקליט המדינה וכן מנהל מחלקת הבג"צים, הוחלט להאריך את המועד לאישור התקציב הרשויות המקומיות במליאות המועצה לתקופה המירבית הקבועה בחוק.

 

הרשויות שלא אישרו את תקציבן הן רהט, עוספיה, ירכא וטבריה. משמעות ההחלטה היא שחברי המועצה הנבחרים ימשיכו בכהונתם בארבע הרשויות, יחד עם ראשי הרשויות עד 30 בספטמבר. שר הפנים, אריה דרעי: "אנו מצפים מראשי הרשויות וחברי המועצה להעביר את התקציב במליאת המועצה ובכך לאפשר מתן שירותים נאותים לתושבים".

 

החלטתו של דרעי התקבלה בניגוד לדעתו של קובי, שמעוניין בפיזור המועצה, שסירבה לאשר את התקציב שהגיש. קובי כתב לעו"ד בועז בן צור, המייצג את תשעת חברי המועצה מהאופוזיציה, כי "אין להם אלא להלין על עצמם משלא נקטו לצורך הארכת כהונתם בהליכים המתאימים קודם לפקיעתה. כפי הנראה ולכאורה בלבד חברי המועצה נרתמו על ידי מי מטעם משרד הפנים על מנת לנסות ולטרפד את המתווה שהוצע על ידי הרכב השופטים בבג"ץ".

 

 

מוקדם יותר השבוע התנגדו שופטי בג"ץ להחלטתו של דרעי לקיים שימוע לפני פיטורים לקובי, לאחר שלא הצליח להעביר את התקציב במועצת העיר. בדיון בעתירה שהגיש קובי נגד השימוע, הם הציעו לדחות אותו ולהקים ועדה ציבורית במקום מועצת העיר שפוזרה, כדי לאפשר לקובי להעביר את התקציב. נשיאת העליון אסתר חיות הצביעה בדיון על "אמירות בעייתיות של השר שאמור להכריע על המשך כהונתו".

 

את ההצעה לדחות את השימוע עד ל-3 באוקטובר ולהקים ועדה במקום המועצה שפוזרה העלתה חיות, והצטרפו אליה שני השופטים הנוספים בהרכב שדן בעתירה, מני מזוז וחנן מלצר. קובי מסר כי הוא תומך בהצעה, בעוד נציגי המדינה יצאו להתייעצות בת כשעה ומסרו בשם השר דרעי שהוא מבקש שבוע לבחון אותה. הנשיאה חיות נענתה לבקשתם וקבעה כי על המדינה להשיב להצעה תוך שבוע.

 

יום לאחר הדיון בבג"ץ הכריז קובי בריאיון באולפן ynet על "ניצחון עבור הדמוקרטיה הישראלית", ותקף בחריפות את דרעי "המאפיונר" כדבריו."אתם לא מבינים כמה הבן אדם הזה השתלט פה על המדינה, בכל-כך הרבה תחומים. אף ראש רשות לא הרים את הראש, לא מדבר ואומר: יש פה בעיה עם משרד הפנים", אמר קובי.

 

אמש הגיש קובי את רשימתו "הימין החילוני" להתמודדות בבחירות לכנסת ה-22. ברשימה 15 מתמודדים, והיא תרוצ עם האותיות רק, ראשי התיבות של קובי. זאת, לאחר שרשימת המחנה הדמוקרטי אישרה לו להשתמש באות ר', שהייתה שמורה למרצ, אחת משלוש המפלגות שמרכיבות אותה. מרבית חברי הרשימה של קובי הם תושבי עירו, טבריה, ואחד מהם אף הורשע בפלילים. השופט מלצר יחליט בהמשך אם יש בהרשעתו קלון שימנע ממנו את ההתמודדות.

 

לאחר הגשת הרשימה אמר קובי: "בשעה טובה ומוצלחת הרשימה יצאה לדרך. אנחנו רואים את החשיפה שלנו בתקשורת ובמדיה הדיגיטלית ואנחנו בטוחים שנצליח לסלק את אריה דרעי ממשרד הפנים. הגיע הזמן שיהיה פה סדר יום חילוני. אנחנו לא נגד הדתיים ולא נגד הדת. אנחנו נגד הכפייה החרדית והדתית שבאה מהכנסת ואני חושב שהגיע הזמן שעם ישראל - גם החילוניים, גם המסורתיים וגם הדתיים יבינו שחיה ותן לחיות זו הדרך הנכונה ביותר. דרכיה דרכי נועם וכל נתיבותיה שלום".

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי, אלכס קולומויסקי
רון קובי ואריה דרעי
צילום: עמית שאבי, אלכס קולומויסקי
מומלצים