שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  לחץ על פלוסי: רוב דמוקרטי להליך הדחה נגד טראמפ

  מהפך בבית הנבחרים אחרי עדות התובע מפרשת רוסיה גייט: 118 מ-235 החברים הדמוקרטים תומכים כעת בהליך הדחה נגד הנשיא. היו"ר פלוסי, שמתנגדת, חוששת שמהלך כזה יפגע במפלגה בבחירות. הליך הדחה יהיה סמלי בעיקרו: כדי להדיח נשיא נדרש אישור מהסנאט, שבו רוב רפובליקני

  יותר ממחצית המחוקקים הדמוקרטים בבית הנבחרים האמריקני תומכים כעת בפתיחת הליך הדחה נגד הנשיא דונלד טראמפ – כך עולה מבדיקה שנערכה בתקשורת האמריקנית ושתוצאותיה פורסמו בסוף השבוע. מדובר בפריצת דרך מבחינתו של המחנה הפרוגרסיבי במפלגה הדמוקרטית, ואנשיו מקווים כי הנתון ישים סוף להתנגדות של יושבת ראש בית הנבחרים, הדמוקרטית ננסי פלוסי, לפתיחה בהליך ההדחה.

   

  עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

  ננסי פלוסי ודונלד טראמפ (צילום: gettyimages, MCT)
  פלוסי וטראמפ. היו"ר לא משתכנעת(צילום: gettyimages, MCT)

  מבין 235 החברים הדמוקרטים בבית, 118 כבר הצהירו בפומבי על תמיכתם בפתיחת ההליך שמטרתו הרשמית היא להדיח את טראמפ מהתפקיד. המחוקק שהצטרף לתומכים ובכך נתן להם את הרוב בקרב החברים הדמוקרטים הוא טד דויטש מפלורידה, שהכריז על עמדתו שלשום.

   

  בימים שעברו מאז העדות שמסר בבית הנבחרים התובע המיוחד בפרשת רוסיה גייט רוברט מולר, הלך ונוצר מומנטום בקרב הדמוקרטים התומכים בהליך ההדחה. דויטש הוא החבר ה-23 בבית הנבחרים שמכריז על תמיכתו בפתיחת ההליך מאז עדותו של מולר בקונגרס, עדות שלדברי מולר "אישרה כי מסקנות הדו"ח הן מסקנות הדנות את הנשיא לכף חובה".

  ארה
  נשיא ארה"ב. מולר לא ניקה לגמרי מחשד(צילום: רויטרס)

  בדו"ח שפרסם מולר אחרי שנתיים של חקירה, נזכיר, הוא קבע אף שרוסיה ניסתה להשפיע בחשאי על הבחירות לנשיאות ארה"ב כדי להביא לניצחון טראמפ, אין ראיות לכך שטראמפ או אנשיו שיתפו איתה פעולה בכך. לצד זה, בשאלה אם טראמפ שיבש הליכים במהלך החקירה, עבירה חמורה מאוד כשלעצמה, נמנע מולר מלהכריע – וקבע כי אין ביכולתו לנקות את טראמפ מחשד או לקבוע שיש אמת בחשד הזה.

  נשיא ארה
  פלוסי וסגן הנשיא פנס מאחורי טראמפ בנאום על מצב האומה(צילום: gettyimages)

  העובדה שכעת יותר מ-50% מהדמוקרטים בבית הנבחרים תומכים בהליך הדחה יכולה להיות מכרעת, משום שיושבת הראש פלוסי הדגישה שוב ושוב כי היא מתנגדת לפתיחה בהליך זה. פלוסי ותומכי הגישה שלה הביעו בעבר חשש כי פתיחה בהליך – שבפועל לא יוכל להביא להדחה ממש של הנשיא, משום שלהדחה כזו דרושה הסכמה של הסנאט, הנשלט על-ידי הרפובליקנים – תיתפש בציבור כמהלך בלתי לגיטימי ותפגע בדמוקרטים בבחירות בשנה הבאה.

   

  במקום פתיחה בהליך הדחה מעדיפה פלוסי לאפשר את המשך קיומן של החקירות שמנהלות כעת נגד טראמפ וממשלו כמה ועדות רשמיות של בית הנבחרים. מנגד יש בבית הנבחרים מחוקקים דמוקרטים הטוענים כי מחובתם החוקתית לפעול כשהם רואים ראיה להתנהלות לא כשרה של הנשיא – בלי קשר להשלכות הפוליטיות שיהיו לכך.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים