שתף קטע נבחר

גירעון? השתיקה הרועמת של המפלגות לפני הבחירות

בשבועות האחרונים שמענו על ההתלבטויות האסטרטגיות של הפוליטיקאים - אבל רק על נושא אחד חשוב, רגיש ומשברי לא שמענו דבר. למה כל המפלגות מתעלמות מהסוגייה הכלכלית - ככל הנראה הנפיצה ביותר אחרי הבחירות? ניתוח

"לא נשב עם נתניהו", "כן נשב איתו", "לא נשב עם החרדים בממשלה", "לא נשב בממשלת שמאל". מה לא עבר עלינו בשבועות האחרונים עד לסגירת הרשימות. שמענו הכל מהכל, ועל כל התלבטות אסטרטגית. ראינו פוליטיקאים לוחמניים יותר ולוחמניים פחות מתפלגים ומאחדים כוחות, בניסיון לקלוע בדיוק לטעמו של הבוחר. אבל רק על נושא אחד, חשוב, רגיש ומשברי מאוד לא שמענו כלום, אף על פי שביום שלאחר הבחירות הוא יעלה לכותרות.

 

>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו

 

הגירעון הגדול: איך הוא משפיע עלינו?

סוכם סופית: מפלגות הימין התאחדו, שקד תעמוד בראש

הפנים והרשימות: אלו המועמדים לכנסת ה-22  

הגירעון גדל: עמד ביוני על 3.9% מהתוצר

 

רק בנושא הכלכלי אפשר לזהות שתיקה רועמת מכל קצוות הקשת הפוליטית: גם בליכוד וגם בכחול לבן, גם בעבודה וגם בימין המאוחד, גם ברשימה המשותפת וגם בש"ס וביהדות התורה. על סדר יומה של הממשלה החדשה זה יהיה ככל הנראה הנושא הנפיץ ביותר, עם הגירעון המאיים ועם הקיצוצים הצפויים. אבל כעת? הס מלהזכיר. כולם פשוט מחכים שימונו שר אוצר חדש, שר רווחה חדש ושר כלכלה חדש, ושוועדת הכספים החדשה של הכנסת תתחיל לעבוד. ואז, כשמקומם בכיסא יהיה מובטח, נשמע מהם.

מצביעים בירושלים (צילום: אוהד צויגנברג)
גירעון? השתיקה הרועמת של המפלגות לפני הבחירות(צילום: אוהד צויגנברג)
 

אלא שאת התשובות צריך לבקש כבר עכשיו. מדינת ישראל נמצאת באחד המשברים הקשים ביותר שידעה מזה שנים: גירעון ענק וחריג של יותר מ-50 מיליארד שקל, קריסה של בתי החולים, מחסור בתקציבי החינוך שמוביל לקושי בגיוס מורים ומנהלים, פיגור עצום במצבם של תשתיות הכבישים והרכבות, אזרחים - בעיקר קשישים - שיורדים לראשונה אל מתחת לקו העוני, היעדר משאבים בתחומי החקלאות ואיכות הסביבה, וכמובן יוקר המחיה העצום בהשוואה לרוב מדינות העולם. האם שמעתם בשבועות האחרונים התבטאות כלשהי מצד אחד מבכירי המפלגות שמבקשות מכם להצביע להן, מה בכוונתו לעשות בנידון? כלום. נאדה. נישט. אפילו לא מילה אחת.

 

ולמה להם לומר משהו? דיבורים על קיצוצים הכרחיים בשירותים לאזרח, על מסים שיעלו, על גזירות שייפלו על ראשו של האדם העובד הפשוט, על חוסר היכולת לסייע לקשישים, לנזקקים, לניצולי השואה, לנתמכי הביטוח הלאומי – כל אלו לא נשמעים טוב ערב בחירות, ולא ישלחו אף אחד לקלפי עם חיוך. לכן, אנחנו צריכים לחייב אותם לדבר על זה, להראות להם שנצביע רק למי שיתייחס אלינו ברצינות. ספרו לנו מדוע אתם המתאימים ביותר להתמודד עם האתגרים הכלכליים. אל תספרו לנו שזה יהיה קל - כי זה לא יהיה - ואל תספרו לנו שלא נשלם על זה - כי נשלם - אבל תנו לנו הזדמנות להבין למה האידיאולוגיה שלכם תחלץ אותנו מהבור הזה בטווח הארוך. אל תתפתו לשתיקה הרועמת, ספקו לנו מצעים והצעות.

 

אחרת? אחרת סתם נמשיך לדבר על "כן ביבי" ו"לא ביבי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים