שתף קטע נבחר

לחיות בתוך אתר בנייה: כך הפכו החיים ביפו לסיוט

הרכבת הקלה שתוקעת את הציר המרכזי, העבודות באצטדיון בלומפילד שממשיכות להטריד וגם חיזוקי תשתיות ובנייה בלתי פוסקת של פרויקטים יוקרתיים. ריבוי העבודות משבש את החיים של תושבי יפו, והם חוששים לא פחות מסיומן: "הופכים את יפו לעיר נמל לעשירים ושוכחים את התושבים הוותיקים, שרובם מעוטי יכולת"

למצוקות הרבות של תושבי יפו, כתוצאה מתוכניות פיתוח מואצות סביב, הצטרף לאחרונה מפגע חדש: תאורה חזקה ומסנוורת שבוקעת מאצטדיון בלומפילד כל שעות הלילה, במטרה לאפשר לעובדים לעבוד באופן רציף סביב השעון. זאת, במסגרת המאמצים להספיק לסיים את העבודות בזמן, לקראת פתיחת עונת משחקים הקרובה.  

 

>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו

 

כמעט מוכן: צפו בשלבי הסיום של חידוש אצטדיון בלומפילד

צפו בהתקדמות בניית אצטדיון בלומפילד

תושבים זועמים על העבודות ביפו: "לא סופרים אותנו, נילחם על הבית"

  

עבודות השיפוץ הנרחבות במקום התבצעו מראשיתן לאורך כל שעות היממה, דבר שיצר מפגעי רעש לא קטנים לתושבי השכונה. לאחרונה הוגברה, כאמור, גם עוצמת התאורה במקום, עד כדי כך שהיא חודרת אל תוך דירותיהם של התושבים ויוצרת מבחינתם מטרד לא קטן.

   (צילום: יאיר שגיא)
התאורה בבלומפילד בלילה(צילום: יאיר שגיא)
 

   (צילום: יאיר שגיא)
(צילום: יאיר שגיא)

בלומפילד בשיפוצים (צילום: יאיר שגיא)
בלומפילד בשיפוצים(צילום: יאיר שגיא)
 

בעיריית תל אביב-יפו מסבירים כי מדובר בפנסים של גשר התאורה, שדורשים הפעלה רציפה במשך מספר ימים לצורך הרצה - אבל את התושבים זה לא מנחם. "העבודות התבצעו כל הזמן בלילות והפריעו מאוד", מספרת עדי (33), שמתגוררת בשכירות ברחוב התקומה הסמוך לאצטדיון. "הציעו לבנות לי חלון כפול, אבל זה לא היה עוזר לי כי אני תמיד ישנה עם חלון פתוח, גם בחורף וגם בקיץ. אבל עכשיו, בנוסף לרעש החזק, החלו להפעיל גם תאורה חזקה, שמורגשת בתוך הבית לאורך כל שעות הלילה".

 

אמנם העבודות עומדות להסתיים בקרוב, אבל גם לאחר מכן לא צפויה הקלה לתושבים, שקובלים גם על צמצום דרסטי של מקומות חניה לטובת האצטדיון, כמו גם על הריסת הגינה הציבורית היחידה כמעט בשכונה, שנכון לכתיבת שורות אלו נראית כמו אתר פסולת. בפייסבוק הלינו התושבים על המצב ונתקלנו בלא מעט תלונות.

 

עדי, שמתגוררת במקום כבר עשור, מספרת כי עד לעבודות השיפוץ, המגורים בסמוך לאצטדיון לא היו בעייתיים מבחינתה. "המשחקים נמשכו עד סביבות 23:00 לכל המאוחר ולא היו בעיות חניה. אבל מאז שהחלו בעבודות נהיה צפוף, לחוץ ועצבני. אני לא מבינה איך ביטלו כל כך הרבה מקומות חניה בלי לתת פתרון לתושבים, מה גם שברחוב שבו אני גרה, למשל, יש שני סניפי קופות חולים ומכון לב שמשרת את כל תושבי גוש דן".

   ()
 

   ()

רעש בלתי פוסק והפסקות מים

עבודות סלילת הרכבת הקלה על ידי חברת נת"ע (נתיבי תחבורה עירוניים) יוצרות אף הן, כצפוי, מצוקה לא קטנה לתושבים. שדרות ירושלים נסגרו לתנועה זה מכבר לשני הכיוונים, דבר שמביא לקריסתם של עסקים שפעלו לאורך השדרה. הדבר יצר עומסי תנועה כבדים בכל הרחובות הסובבים, שגם מקשים על התושבים לצאת ולחזור לבתיהם, וגם גורמים לעלייה בזיהום האוויר ולרעש וצפצופים בלתי פוסקים, שמתחילים כבר ב-7:00 בבוקר.

 

לכל אלו הצטרפו לאחרונה תלונות על רעש חזק וטורדני כתוצאה מעבודות נת"ע לחיזוק תשתית הניקוז התת קרקעית לאורך השדרה, במסגרתן נעשה שימוש במכונות מרעישות במיוחד. המטרד הזה צפוי להימשך עוד כשלושה שבועות.

 

"תמיד היה ביפו רעש, אבל לא ברמות שיש היום", מציינת עדי. "ברור שיהיה רעש, לא באתי לגור בכפר, אבל יש מינימום שאני מצפה לקבל כאזרחית משלמת מיסים. מתחיל להיות מאוד קשה לגור פה, כשהכל לחוץ וחסום. אני מרגישה שפגעו לי בחופש התנועה. כיום אני נמנעת מלצאת את הבית בשעות הלחץ, גם אם זה ברגל, כי כל החסימות מאלצות ללכת במקומות לא נוחים כמו בתוך ערימות של חול. גם אין תחבורה כמו שצריך מאז החסימה של שדרות ירושלים".

 

אפילו מצוקת מים נגרמה בימים האחרונים לתושבי האזור, כאשר במסגרת עבודות הרחבת רחוב שלבים על ידי חברת נתיבי אילון התפוצצה צנרת ישנה. בחברה מציינים כי מדובר בתקלות נקודתיות, וכי במסגרת העבודות לא מתוכננות הפסקות מים יזומות.

   (באדיבות נת
עבודות נת"ע מתחת לשדרות ירושלים(באדיבות נת"ע)

   (באדיבות נת
(באדיבות נת"ע)
 

 

"הופכים את יפו לעיר נמל לעשירים"

בצד הליכים אלו, שיטוט ברחובות הפנימיים הקטנים, בעיקר מאחורי כיכר השעון, מגלה התקדמות בלתי פוסקת של עבודות שיפוץ, שחזור ובנייה לטובת הקמתם של פרויקטים יוקרתיים. אף שהדבר כולל ברוב המקרים גם את שדרוג המרחב הציבורי כמו החלפת המדרכות והתאורה, הוא גם מעורר חשש באשר לגורלם של התושבים הוותיקים לכשתסתיים מתיחת הפנים של האזור, שעלולים להידחק החוצה.

 

"אני לא רואה כיצד כל מה שקורה עכשיו הולך לתרום לעיר ולא חושבת שהמצב ישתפר כשהעבודות יסתיימו", אומרת עדי. "מה שתמיד אהבתי ביפו זה את השילוב של כל האוכלוסיות יחד, הפשטות והצניעות. אבל המחירים עולים כל הזמן, ואפילו הארנונה התייקרה - כל אלה הופכים את יפו לעיר נמל לעשירים ושוכחים את התושבים המקוריים, שרובם מעוטי יכולת".

הפגנת תושבי יפו על סגירת רחוב שדרות ירושלים ()
הפגנת תושבי יפו על סגירת רחוב שדרות ירושלים

הפגנת תושבי יפו על סגירת רחוב שדרות ירושלים (צילום: אלעד לאור)
הפגנת תושבי יפו על סגירת רחוב שדרות ירושלים(צילום: אלעד לאור)

 

מעיריית תל אביב-יפו נמסר בתגובה: "עיריית תל אביב-יפו עושה את כל המאמצים במטרה לסיים את העבודות ולפתוח את האצטדיון במועד המתוכנן, וכפי שנעשה לאורך כל הפרויקט, תוך צמצום המטרדים לתושבים הגרים בסמוך. לעניין התאורה, מדובר בפנסים של גשר התאורה שדורשים הפעלה רציפה במשך מספר ימים לצורך הרצה. הפנסים הללו יכבו בימים הקרובים ובפועל יפעלו רק בזמן משחק. לגבי חניה באזור בלומפילד, העירייה בוחנת שימוש בחניונים ציבוריים קרובים לאצטדיון וכן הפעלת שאטלים מהחניונים המרוחקים".

 

מנת"ע נמסר בתגובה: "בימים אלה מתבצעות עבודות לחיזוק תשתית הניקוז העירונית לאורך השדרה באמצעות מכונות המחופות בכיסוי אקוסטי להפחתת הרעש ככל האפשר. עבודות אלה צפויות להימשך עוד כשלושה שבועות, כאשר המכונות מתקדמות בהדרגה במורד הרחוב. אנו מתנצלים על אי הנוחות הזמנית ועושים כל מאמץ לצמצם את ההפרעות".

 

מנתיבי אילון נמסר בתגובה: "עבודות התשתית ברחוב שלבים נעשות בתיאום עם עיריית תל אביב ותכליתן להקל על הכניסה והיציאה מדרום למרכז העיר תל אביב יפו. הפרויקט בכללותו יסתיים כמתוכנן בסוף 2019 ויכלול שלושה נתיבי נסיעה לכל כיוון לאורך הציר ובהם גם נתיב תחבורה ציבורית. במהלך העבודות, בשל החלפת צינור מים מרכזי היו הפסקות מים, ועם השלמת העבודה אספקת המים חודשה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יאיר שגיא
האורות באצטדיון בלומפילד
צילום: יאיר שגיא
מומלצים