שתף קטע נבחר

בית הדין קבע: חרם ושיימינג על סרבן הגט

"מגיע לי לצאת לחופשי", אומרת שרה, מסורבת גט, שבית הדין הורה לפרסם את פרטיו של בעלה, חיים מייזליש, הכולא אותה בנישואים כושלים בניגוד לרצונה. הדיינים גם הטילו עליו חרם דתי וחברתי: בין היתר, אין לסחור עימו ואף לא להתפלל איתו בשום מניין

בית הדין הרבני האזורי בתל אביב הורה לפרסם את שמו ותמונתו של אלתר חיים מייזליש, המסרב לגרש את אשתו שרה וכולא אותה בנישואיהם הכושלים. הדיינים גם הטילו עליו חרם דתי וחברתי בשל סירובו לציית להחלטה קודמת המחייבת אותו בגירושין.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות . היכנסו >>  

 

נישואי בני הזוג מייזליש עלו על שרטון כבר לפני כמה שנים, אך עד היום השניים לא הגיעו ביניהם להסכמה על גט, למרות הפרידה הסופית והחלטת בית הדין כי עליהם להתגרש. לפני כמה חודשים הטילו הדיינים את האחריות לכך על הגבר, והכריזו עליו כסרבן.

 

קראו עוד בערוץ היהדות : 

נערות בביקיני וחסידות בחלוקים: חוף המבטחים של הנשים

 

לאחרונה ביקשה שרה מבית הדין להפעיל נגד אלתר חיים את העיצומים הקבועים בחוק, כולל מאסר, ואף להתיר "שיימינג" שעשוי להגביר עליו את הלחץ. בשלב זה בחרו הדיינים להטיל עליו את "הרחקות רבנו תם" ולאשר את פרסום שמו ותמונתו.

 

חיים מייזליש, סרבן גט ()
חיים מייזליש, סרבן גט

 

"הבעל עומד במריו ומסרב לקיים הוראת בית הדין לגרש את אשתו", נכתב בהחלטה. "לנוכח זאת ולאחר בחינת המקרה, מקבל בית הדין את עמדת האישה ומורה על הוצאת צו כנגד הבעל, מר אלתר חיים מייזליש". בהתאם לכך פורסמו פרטיו והקריאה להחרימו, באתר בתי הדין הרבניים.

 

"לא לתת לו להגיד קדיש"

ההמלצה לציבור היא להתרחק מהסרבן - "לא לסחור איתו, לא להאכילו, להשקותו או לארחו, ולא לבקרו בכל יום". הדיינים הטילו עליו גם סנקציות דתיות, וקבעו: "אין להתיר לו להגיד קדיש בכל מניין שהוא, או להעלות אותו לתורה או לעבור לפני התיבה" (לשמש חזן בתפילות, "שליח ציבור").

 

שרה מייזליש סיפרה ל-ynet: "הוא מחזיק אותי אצלו מתוך רוע והוא חושב שכבר אין לו יותר מה לאבד, אז הוא מרשה לעצמו להתעמר בי. אני שמחה שבית הדין הבהיר שיש עוד דברים שאפשר לאבד, ואם הוא ימשיך במגמה הזאת, בית הדין יפעיל סנקציות נוספות ויגרום לו להבין שעדיף לו לתת לי את הגט - ושכל אחד ימשיך בחייו לחוד". היא הוסיפה: "מגיע לי לצאת לחופשי אחרי כל מה שעברתי כאשתו ב-31 שנות הנישואים הללו".

 

פנינה עומר, מנכ"לית ארגון יד לאישה של רשת "אור תורה סטון", המייצג את שרה מייזליש, התייחסה להחלטה ואמרה כי "השיימינג כבר הוכח ככלי יעיל בעבר, ובמקרה הזה היה נראה כי זה הכלי הנכון להשתמש בו על מנת ליצור לחץ על הבעל הסרבן".

 

"על בתי הדין הרבניים מוטלת החובה להשתמש בכל הכלים ההלכתיים העומדים לרשותם על מנת לשחרר עגונות, ואנו שמחות על שיתוף הפעולה. הכלי הזה מזכיר לציבור כי גם לו יש אחריות ויכולת השפעה. סרבן גט צריך לקבל מסר ברור מהקהילה שלו שהוא מורחק ממנה עד אשר יעשה את הדבר הנכון וישחרר את אשתו".

 

הרב כתריאל ברנדר, נשיא וראש מוסדות "אור תורה סטון", הוסיף: "סיוע לנשים עגונות הוא נדבך מרכזי בעבודת הרשת. על החברה להתגייס ולסייע לכל אישה שבעלה משאיר אותה בעגינותה, לקיים את הסנקציות של בית הדין ולהעביר את המסר בצורה החדה ביותר לסרבני הגט: מניעת גט מנשותיכם תגרום להוקעתכם מהחברה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים