שתף קטע נבחר

נערות בביקיני וחסידות בחלוקים: חוף המבטחים של הנשים

היא התיידדה עם "הרבנית של החוף" שגם המצילים מתייעצים עימה; גילתה את חבורת הנשים מבני ברק שלא יכולות בלי הים, תיעדה את המאבק במי שניסו לסגור אותו - והצליחה להוציא סרט בין הטיפות עם שיער מטושטש ונערות בית יעקב שלא הולכות בתלם: קרין קיינר בילתה שלוש שנים בחוף הנפרד בתל אביב, וחזרה מאוהבת

 

"ציפורה איצקוביץ בממתינה", מדווחת לי קרין קיינר באמצע הראיון ביום שישי. מדי שבוע בחמש השנים האחרונות היא זוכה לשיחה שבועית מהאלמנה הבני-ברקית, המתקשרת לעדכן אותה בזמני כניסת השבת. כך מאז שנפגשו השתיים - זו יוצרת חילונית וזו אישה חרדית - על החול החם של החוף הנפרד בתל אביב, תופעה כמעט ייחודית בעולם שהפכה לסרט דוקו מרגש וזוכה פרסים.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות . היכנסו >>  

 

אל החוף הנפרד, או כמו שקוראים לו בבני ברק "שרתון", הגיעה קיינר בעקבות בן-זוגה, גולש גלים. "הוא גלש בחוף שליד, ואני הייתי בכלל באמצע צילומים של סרט אחר", מספר קיינר. "הוא היה אומר לי, 'את וכל החברים שלך מהדוקו מפספסים את הסיפור הכי גדול. יש כאן מפרץ אחד, עם שלושה חופים שונים: חוף הדתיים, חוף הכלבים והחוף של ההומואים - שהם בעצם חוף אחד'. רוב השנה זה מתפקד כחוף אחד, כי תחנת ההצלה היא בחוף הדתיים".

 

עוד תרבות בערוץ היהדות :

 

במשך שלוש שנים התלוו קרין קיינר והמצלמה שלה אל החוף הנפרד, כשהיא מתעדת את "הרבנית של החוף"; היחס של המתרחצות האדוקות למצילים; משבר הרבנים שאסרו להגיע לחוף - וגם הטילים של "צוק איתן", שאחד מהם נחת בדיוק שם. אבל מעל לכול, הדוקו "החוף הנפרד", זוכה פרס פסטיבל "דוקאביב" שיוקרן הערב (א') בהוט 8 - הוא סיפורן של חבורת נשים חרדיות, שנמלטות אל "חוף המבטחים" הקטן שלהן מאתגרי היום-יום בבני ברק.  

 

 

"אני לא יודעת אפילו איך להסביר לך את זה, אבל הרגשתי שם משהו", מספרת קיינר על המפגש הראשון שלה עם החוף, בימי הרחצה לנשים בלבד. "הרבנית עדינה בציר ניגשה אליי, התעניינה, לקח לי ארבעה וחצי חודשים לקבל אישורים לצלם שם. סיפרתי לה שאני עושה סרט, ואז היא אמרה לכולם: טוב, תצטלמו. ברגע שהיא 'אישרה' אותי, האחרות השתתפו".

 

היא מספרת כי דווקא ציפורה, האלמנה שנשארה איתה בקשר שבועי, לא הצטלמה בהתחלה. "היא לא דיברה איתי אפילו, התעלמה מקיומי, אבל לאט-לאט זה השתנה. באיזשהו שלב הן פשוט התרגלו למצלמה. זה לא רק הן וזה לא רק חרדים. יש שלב ששוכחים שאני עם מצלמה".

 

 

בנות יעקב בביקיני

במוקד הסרט - חבורת נשים שמגיעות לחוף בקביעות כל השנה, בכל מזג אוויר בימי ראשון, שלישי וחמישי, כשעל החבורה מנצחת הרבנית עדינה בציר, "הרבנית של החוף", כפי שמכנים אותה המצילים וחלק מהמתרחצות.

 

  (מתוך
עובדות את ה' גם בתוך המים(מתוך "החוף הנפרד" באדיבות HOT8 )

 

"צילמתי ברשותן ובהסכמתן, ומי שלא רצתה - לא צולמה. היו הרבה כאלו. אבל מרגע שהרבנית אישרה - היה להן יותר קל ונוח ויותר קיבלו את זה. לאט-לאט למדתי מה מותר לי. למשל, שאסור להראות שיער של נשים נשואות ואסור רגליים חשופות. יש טשטושים של שיערות וזה נראה לי רע ויזואלית, אבל שמרתי עליהן".

 

מצד שני, יש בסרט בחורות בביקיני.

"החוף משתנה משנה לשנה. אני צילמתי רק בחורות דתיות, למרות שלחוף מגיעות גם חילוניות שנוח להן לשהות בחוף נשים בלי מטרידנים. הן כיבדו והיו תמיד ליד הגדר. הבנות עם הביקיני בסרט הן של 'בית יעקב' (רשת החינוך החרדית). את רואה אותן מגיעות לחוף ועוברות לביקיני וחוטיני. ציפורה לקחה את זה מאוד קשה. הייתה תקופה שהיא רצתה לשים שלטים ובקשה שהמנהל יאפשר לה לתלות שלטי צניעות בחוף. אחרי שהוא נפתח מחדש הן הבינו שהיא לא יכולה להשתלט על זה. היה תהליך של קבלה".

 

האיסור שהוציאו הרבנים בזמנו על ההליכה לחוף שרתון, נמצא במרכז הדרמה.

"כל שנה מחדש יוצאים שני פשקווילים קבועים שחתומים עליהם אותם הרבנים. בקיץ האוטובוסים מגיעים מגן העצמאות וגם דרך חוף מציצים. הבעיה שלהם עם החוף היא הדרך. עיריית בני ברק הגיעה להסכם עם עיריית הרצליה על החוף הנפרד שם, אבל אף אחד לא רוצה ללכת לחוף של הרצליה כי זה חוף סוער ולא נוח, וגם קשה להגיע אליו.

 

"תושבי בני ברק רואים בחוף התל-אביבי את החוף שלהם, וזה לא משתנה. אותו רב שמצולם בסרט נואם נגד החוף, הוא רב מחזיר בתשובה, שבכל שנה לקראת הקיץ מדבר ומתרה. שאלתי את גיבורות הסרט אם הן רוצות שנלך להרצאה שלו, והן ענו בחיוב ובהתלהבות, בעוד שהרבנית בציר הפטירה בהסתייגות: 'טוב, לכל אחד יש את הרב שלו'. האמת היא שגם זה נכון. לכל אחד יש רב שלו".

 

  (מתוך
"לקח לי ארבעה וחצי חודשים לקבל אישורים לצלם שם"(מתוך "החוף הנפרד" באדיבות HOT8 )

 

אבל לא נראה שהן שואלות מישהו.

"הן לא שואלות, וזה מה שיפה בזה. בכל פעם שהחוף נסגר, כאשר לא רצו לשים שירותי הצלה בחוף - הרבנית נלחמה בזה, שלחה מכתבים לכל העולם. היא מכירה את ח"כ גפני (מ'יהדות התורה'), והפעילה את מי שצריך. הן נלחמות על החוף הזה כל שנה.

 

"אני רואה אותן כנשים מאוד חזקות, מאוד פמיניסטיות במקום שהן נמצאות בו בחברה עם הרבה חוקים והרבה גדרות, והן מוצאות את הדרך. הן לא נועזות והן לא אאוטסיידריות. אגב, הרב שליווה אותי בעבודה על הסרט, אמר לי: 'הבני-ברקים לא יוותרו על החוף הזה אף פעם', והוא צודק".

 

"כמהתי לאימהות שלהן"

אחד הסיפורים החזקים בסרט הוא זה של הבנות לבית רוט – האם ושלושת בנותיה הנחשפות ברגישות ובעדינות דרך העדשה של קיינר על ההתנגחויות הדתיות, הפרעות האכילה והמורכבות המשפחתית: "ההחלטה הייתה להתמקד בחוף כי הוא מביא את המבט החדש והשונה על החברה החרדית. לא יודעים כיום שיש דרכים חדשות, לא יודעים שההורים כן מקבלים, ובטח שלא זורקים ולא מתעלמים או אומרים קדיש על הילד אם הוא לא הולך בדרכם".

 

  (צילום: טל מור)
"היום כבר כל אחת מכבדת את הגבולות של השנייה" (צילום: טל מור)

 

"מדובר בנשים עם המון חוכמה", קיינר מוסיפה. "מה שמשך אותי אליהן הייתה האימהות שלהן. כמהתי לאימהות הזו, לאיך שהן אוהבות ומגוננות על הילדים שלהן.

 

"כשהתחלתי את הסרט הייתי במצב לא פשוט. הייתי בדיכאון משום שלא הצלחתי להיכנס להריון. זו סיטואציה שבה את כל הזמן מאשימה את עצמך שאת לא בסדר ושהגוף של שלך לא בסדר, והרבנית בציר עודדה אותי בשיחות. היא עזרה לי להבין שזה לא באמת בידיים שלנו. היא לימדה אותי שלאלוקים יש שלושה מפתחות בידיים שלו: גשמים, תחיית המתים וחיים, כלומר פוריות. זה עזר לי לשחרר. ככה התחלתי את העבודה על הסרט, והיום אני אמא לשתי בנות".

 

לדברי קיינר, "גם המצילים מתייעצים עם הרבנית, מבקשים עזרה, לפעמים קצת מתחזקים בגלל כל מני דברים שקורים להם כמו קשיים בזוגיות, פטירה במשפחה. היא מישהי שאפשר לפנות אליה לדבר, אישה חכמה. העצות שלה מאוד עזרו גם לי".

 

קרין קיינר (צילום: גיא פיטשון)
"גם המצילים מתייעצים עם הרבנית של החוף". קרין קיינר(צילום: גיא פיטשון)

 

גיבורות הסרט צפו בו?

"כן, בטח. וגם בסרט אחר שעשיתי לא על חרדים. הן חששו מאיך זה ייצא, אבל כשראו - נרגעו. אמרו לציפורה שהיא עושה קידוש ה' בצניעות שלה. אגב, זה לא קשור לדת. אם עשיתי על מישהו מניפולציה, זה דווקא על הצופים החילונים. רציתי שיתאהבו בהן, שגידו: וואו, לא ידענו שהן כאלו".

 

"זה שהן רצו להחזיר אותי בתשובה, היה על השולחן מהיום הראשון. ממש סמינר 'ערכים'", קיינר מחייכת. "היום כבר כל אחת מכבדת את הגבולות של השנייה. כשהסרט יצא אמרתי להן: בסוף ירצו שתבואו להרצאות, ואתן עוד באמת תחזירו מישהו בתשובה".

 

  • "החוף הנפרד", יום א', ב-HOT8 וב-HOTVOD. שידור נוסף ב 15/8

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתוך "החוף הנפרד" באדיבות HOT8
עובדות את ה' גם בתוך המים
מתוך "החוף הנפרד" באדיבות HOT8
מומלצים