שתף קטע נבחר

טבע: הרווח עלה על הציפיות, החוב גדל ומנהל הכספים עוזב

ההכנסות עמדו על 4.3 מיליארד דולר - מעל הציפיות; החוב גדל ב-100 מיליון. במקביל הודיעה ענקית התרופות על פרישתו של מייק מקללן "מסיבות אישיות"

טבע מכה את התחזיות בסיכום הרבעון השני: חברת הפארמה הישראלית רשמה ברבעון הכנסות של 4.3 מיליארד דולר - ירידה של 8% בהשוואה לרבעון המקביל (או של 5% במונחים דולריים). ההכנסות היו גבוהות במעט מציפיות האנליסטים שעמדו על 4.264 מיליארד דולר.

 

התירוצים יוצאים לאור: טבע נאלצת לחשוף כיצד הסתבכה העסקה במקסיקו

טבע תשלם קנס של 75 מיליון שקל ולא תעמוד לדין על מתן שוחד לעובדי ציבור זרים

טבע תשלם חצי מיליארד דולר להסדרת פרשת שחיתות 

 

הרווח הגולמי ירד ב-7% ועמד על 1.893 מיליארד דולר; הרווח הגולמי המתואם ירד ב-6% ועמד על 2.188 מיליארד דולר. הוצאות המו"פ (מחקר ופיתוח) ברבעון השני עמדו על 271 מיליון דולר - ירידה של 5% בהשוואה לרבעון המקביל. הוצאות המכירה והשווי עמדו על 621 מיליון דולר, לעומת 634 מיליון דולר ברבעון המקביל. הוצאות ההנהלה הסתכמו ב-286 מיליון דולר, לעומת 292 מיליון דולר ברבעון המקביל.

מפעל טבע (Photo: Reuters) (Photo: Reuters)
מפעל טבע(Photo: Reuters)

טבע סיכמה את הרבעון עם רווח תפעולי מתואם (Non-Gaap) של 1.011 מיליארד דולר - ירידה של 18% בהשוואה לרבעון המקביל, שבו רשמה רווח תפעולי של 1.238 מיליארד דולר. צפי האנליסטים עמד על רווח תפעולי של 978 מיליון דולר. ה-EBITDA עמד על 1.144 מיליארד דולר, גם כאן מעל הצפי בשוק שעמד על 1.139 מיליארד דולר.

 

ענקית התרופות מסכמת את הרבעון עם הפסד חשבונאי של 689 מיליון דולר (Gaap), לעומת הפסד של 241 מיליון דולר ברבעון המקביל. בשורה המתואמת (Non-Gaap) מציגה טבע בסיכום התקופה רווח נקי של 653 מיליון דולר או 60 סנט למניה, לעומת 794 מיליון דולר או 78 סנט למניה ברבעון המקביל בשנה שעברה. הרווח המתואם התעלה על ציפיות השוק שעמדו על 57 סנט למניה. טבע חזרה על התחזיות השנתיות שפרסמה ברבעון הקודם, להכנסות שבין 17 ל-17.4 מיליארד דולר ורווח בטווח של 2.5-2.2 דולר למניה.

 

מכירות הקופקסון בארה"ב ירדו ב-41% בצפון אמריקה בהשוואה לרבעון המקביל ל-274 מיליון דולר, מכירות התרופה באירופה ירדו ב-24% ל-107 מיליון דולר - נסיגה המוסברת בתחרות הגנרית הגוברת לתרופה. נכון לסוף הרבעון, סכום החוב של טבע עומד על 28.726 מיליארד דולר, לעומת 28,624 מיליארד דולר בסום הרבעון הראשון.

 

סמנכ"ל הכספים פורש "מסיבות אישיות"

במקביל הודיעה טבע על פרישתו של סמנכ"ל הכספים הראשי, מייקל (מייק) מקללן. לפי ההודעה, מקללן החליט החליט לסיים את תפקידו מסיבות אישיות המחייבות אותו לעבור בסמיכות למשפחתו.

 

טבע החלה בהליך לאיתור מנהל כספים חדש ומקללן צפוי להישאר בתפקידו עד למועד פרסום דו"חות הרבעון השלישי. מקללן מונה לתפקיד בנובמבר 2017, לאחר שכיהן כסמנכ"ל בכיר וכמנהל כספים ראשי זמני החל מיולי 2017.

  (צילום: teva)
פורש מסיבות אישיות. מייק מקללן(צילום: teva)

קאר שולץ, נשיא ומנכ"ל החברה, אמר בתגובה לפרישה: "מקללן מילא תפקיד מרכזי בביצוע תוכנית הארגון מחדש בת השנתיים של החברה, כדי להבטיח הפחתה משמעותית של בסיס העלויות ולשפר את הביצועים העסקיים".

 

נזכיר כי מניית טבע קרסה אתמול ביותר מ-10% בוול סטריט לאחר שחברות מתחרות הגיעו לפשרה בפרשת האופיואידים (פרשת משככי הכאבים). חברות הפצת התרופות מק'קסן, קרדינל הלת' ואמריסורברגן הציעו לשלם 10 מיליארד דולר כדי לסגור תביעות מצד 35 מדינות בהיקף של 45 מיליארד דולר. הסכום מהווה נקודת פתיחה למשא ומתן מול הרשויות והוא עשוי להיות גבוה יותר. בעקבות זאת המשקיעים נבהלו - ומניית טבע צנחה לשפל חדש.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים