שתף קטע נבחר

תקרית נוספת בגבול עזה: מחבל פלסטיני פתח באש, וחוסל

חילופי אש ליד הגדר, יממה לאחר חיסול ארבעת המחבלים שניסו לבצע פיגוע גדול: מחבל חמוש התקרב לגדר ופתח בירי לעבר הלוחמים. אלו השיבו באש והרגו אותו. במהלך התקרית הביטחונית טנקים ירו על עמדות חמאס. אין נפגעים לצה"ל

חילופי אש בגבול עזה, יממה לאחר סיכול הפיגוע הגדול וחיסול ארבעת המחבלים: מחבל חמוש התקרב הבוקר (יום א') לעבר גדר המערכת בצפון רצועת עזה, ופתח בירי לעבר הלוחמים. כוח צה"ל, שנערך לאירוע לאחר שהמחבל זוהה לפני כן על ידי תצפיות, פתח באש לעברו וחיסל אותו.

 

למה חמאס רצה לבצע "פיגוע אסטרטגי"? / פרשנות של רון בן ישי אחרי הסיכול אתמול

 

במהלך התקרית הביטחונית טנקים של צה"ל ירו על עמדות של חמאס במרחב. אין נפגעים בקרב חיילי צה"ל ולא נגרם נזק. בצה"ל אמרו כי "לא נשקפה סכנה ליישובים הסמוכים". הלוחמים שחיסלו את המחבל הם מגדוד 13 של גולני, שלפני חודש וירו והרגו - לפי צה"ל "בטעות" - פעיל ריסון חמוש של חמאס שהתקרב לגדר הגבול בגזרתם

 

גופת המחבל שחוסל הבוקר בצפון הרצועה צולמה הבוקר עם סרט לראשה של הזרוע הצבאית של חמאס, מחווה שחמאס עושה רק לאנשי הזרוע הצבאית שלו. עם זאת הזרוע הצבאית של חמאס עדיין לא הודיעה כי מדובר באחד מאנשיה.

הסוללות בהן אירעה התקרית (צילום: יואב זיתון)
כוח צה"ל בעזה. ארכיון (צילום: יואב זיתון)

בשבת לפנות בוקר ניסו ארבעה חמושים היטב לחדור כאמור לשטח ישראל באזור חאן יונס ונהרגו בידי כוח גולני. בצה"ל הכילו את האירוע באופן נקודתי ולא הגיבו בתקיפה נוספת.

 

חמאס התנער מאחריות לניסיון הפיגוע שסוכל. לפי הודעת ארגון הטרור: "ישראל סופגת את תוצאות הלחץ והזעם התמידי שתושבי הרצועה חיים בהם, ואשר נגרמים כתוצאה מהמצור שהיא מטילה על הרצועה. פעולותיה של ישראל דוחפות את צעירי הרצועה להגיב באופן עצמאי עליהן".

 

לפי דובר צה"ל, "האירוע החל בסביבות 4 לפנות בוקר, כאשר התצפיתניות של אוגדת עזה זיהו קבוצת ארבעה חשודים זוחלים לעבר הגדר ביחד. לוחמי גדוד 12 נערכו מול החוליה, מול דיר אל בלאח שבמרכז הרצועה. התפתחו חילופי אש ותוך כדי נזרק רימון ובוצע ירי, כאשר שלושה היו ממש על קו הבטונדות של גדר הגבול ואחד כבר חצה.

הפלסטינים אשר נהרגו הלילה ב תקיפה ב עזה ()
ארבעת המחבלים שניסו לחדור לישראל בשבת לפנות בוקר

כלי הנשק שנתפס הבוקר (צילום: דובר צה
אמצעי הלחימה שנתפסו ברשות המחבלים(צילום: דובר צה"ל)

 

 

"ארבעת המחבלים לבשו מדים מאולתרים, היו חמושים בכלי נשק מסוג קלצ'ניקוב, ונשאו תיק רפואי, מטעני צינור, וחטיפי אנרגיה. אפשר לקבוע מהאופן בה החוליה פעלה שסוכל פיגוע גדול מאוד, שאין לדעת אם מטרתו חיילים או אזרחים. במקביל לאירוע טנק ירה כדי להסיר איום במרחב הפעולה".

 

עוד נמסר כי "מדיניות הפתיחה באש בגבול עזה שהייתה תקפה באירוע הקודם בגבול הייתה תקפה גם הלילה. אין שום דילמה במצבים האלה. מבחן הזמן לא רלוונטי באירועים כאלה. הפעם זה היה קצר מאוד".

 

מעצר החשודים ברצח דביר שורק

במקביל, אמש הותר לפרסום כי בתום פעילות מודיעינית ומבצעית נעצרו שני חשודים פלסטינים במעורבות בפיגוע שבו נרצח חייל צה"ל רב-טוראי דביר שורק ז"ל ליד מגדל עוז בגוש עציון. העצורים הם פעיל חמאס נסיר עסאפרה (24) מבית כאחיל ובן דודו קאסם עסאפרה (30), אף הוא תושב בית כאחיל. לפי שב"כ, השניים חשודים במעורבות ברצח, אך לפי כל ההערכות וכן לפי דברי ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו - הם עומדים מאחורי המעשה.

 

שני המחבלים הופתעו במיטתם. הם נלקחו במבצע שלקח כחצי שעה מרגע שהתקבל המידע בנוגע למיקומם. הם נלקחו ללא כל התנגדות. כבר מהרגע של ניתוח הזירה הבינו חוקרי מז"פ ממחוז ש"י את זהות המבצעים, ובעצם יחד עם השב"כ רק חיכו לרגע שידעו היכן הם. לכן מאז מציאת הגופה נכח במקום כוח של ימ"מ מוכן לפעילות.

 

כמו כן, נעצרו שני פלסטינים נוספים בחשד שסייעו להם. המעצרים היו ללא התנגדות. בשב"כ עלו על זהותם עוד ביום חמישי וכעת נבדק מסלול הבריחה. נציר סאלח, המוגדר כאמור כפעיל חמאס, לא ישב בעבר בכלא ואינו הוגדר כמחבל לפני הפיגוע. יחד עמם נעצרה רעייתו של אחד החשודים בכך שידעה לכאורה כי בעלה ביצע את הפיגוע.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים