שתף קטע נבחר

נתניהו משיב אש לסמוטריץ' ושקד: "קבינט הטוויטר, מנהיגות זו אחריות ונחישות"

יו"ר הימין החדש איילת שקד והשר בצלאל סמוטריץ' תקפו היום את ראש הממשלה בסוגיית כניסת יהודים להר הבית. נתניהו השיב: "אני לא מתרשם מכל ההמלצות של קבינט הטוויטר, צייצנים וצייצניות למיניהם. השאלה לא הייתה בכלל אם יעלו, אלא כיצד לנהל את זה בצורה מיטבית"

 

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו תקף הערב (יום א') את איילת שקד ואת שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' על רקע אמירות שלהם בסוגיית פתיחת הר הבית ליהודים: "אני לא מתרשם מכל ההמלצות של קבינט הטוויטר, צייצנים וצייצניות למיניהם. מנהיגות זה אחריות ונחישות. כך פעלנו, כך נמשיך לפעול".

 

"ביום חמישי לאחר התייעצות עם כל גורמי הביטחון קיבלתי החלטה. גם השנה, כמו בכל שנה, יהודים יעלו להר הבית ב-ט' באב, גם כשזה חג מוסלמי", אמר נתניהו, "השאלה לא הייתה בכלל אם יעלו, אלא כיצד לנהל את זה בצורה מיטבית ביותר לביטחון הציבור וכך בדיוק עשינו".

 

גם שרת התרבות מירי רגב תקפה את שר התחבורה וכתבה בחשבון הטוויטר שלה: "סמוטריץ' התבייש לך! אני קוראת לך להתנצל על המילים שבהם כינית את ראש הממשלה. אתה כנראה מסתובב לאחרונה יותר מדי בקרבת שקד-בנט וגם אתה נדבקת מהם במחלת 'יורים בתוך הנגמ"ש'".

בנימין נתניהו בצלאל סמוטריץ' איילת שקד (צילום: אמיל סלמן, מוטי קמחי, אלכס קולומויסקי)
סמוטריץ', נתניהו ושקד(צילום: אמיל סלמן, מוטי קמחי, אלכס קולומויסקי)

הבוקר תקף סמוטריץ' בסדרה של ציוצים את ההחלטה לסגור את הר הבית לכניסת יהודים: "סגירת הר הבית ליהודים בתשעה באב היא בושה וחרפה מהסוג שמזכיר לנו על מה אנחנו צמים היום. ההחלטה להיכנע לטרור ולאלימות הערבית במקום הקדוש ביותר לעם היהודי היא השורש לאובדן ההרתעה גם ביתר הגזרות. כך גם סגירת מערת המכפלה היום בשל יום אידם".

  

לאחר פתיחת ההר למתפללים היהודים ניסה סמוטריץ' לטעון שבפתיחת ההר נענו בעצם לדרישתו: "החלטה נכונה שמלמדת שלחץ ציבורי ופוליטי עושה את שלו. מוטב מאוחר מלעולם לא", כתב השר. סמוטריץ' קרא לכנס את הקבינט, שהוא עצמו חבר בו, ולקבל החלטה על פתיחת ההר ליהודים. "אדוני ראש הממשלה, אם אין לך האומץ לקבל את ההחלטה הזו לבד, כנס אותנו וניקח אנחנו את האחריות. כבוד לאומי ועמידה נחושה מול הטרור הם האלף-בית של תפיסת הביטחון שלנו".

עימותים בהר הבית (צילום: רויטרס)
עימותים בהר הבית(צילום: רויטרס)

 שוטרים בשער האריות (צילום: גיל יוחנן)
מתפללים יהודים מחוץ לשער האריות(צילום: גיל יוחנן)
   

גם יו"ר הימין המאוחד איילת שקד הצטרפה לביקורת וצייצה: "השולט בהר, שולט בארץ. ביום כזה מדינה ריבונית צריכה לאפשר לאזרחיה לעלות להר הבית. סגירת הר הבית בפני יהודים, בגלל איומי אלימות, מובילה לאלימות. כשנכנעים לטרור הטרור מנצח".

 

בסביבת נתניהו דחו את הביקורת מימין ואמרו כי הכניסה להר הבית נקבעת על פי הערכות מצב של המשטרה. השר לביטחון הפנים גלעד ארדן אמר: "זה מצטרף לבורות של פוליטיקאים שמעולם לא התעניינו בנושא ולאינטרסים שלהם לקראת הבחירות. אנשים שמעולם לא ביקרו בהר הוציאו הודעות וליבו עוד יותר את היצרים". 

 

ארדן הוסיף כי "אני מזכיר לכל הפוליטיקאים שזה 52 שנה, מאז שהר הבית שוחרר, נקבע סטטוס קוו שגם הציבור הדתי היה שותף לו, ולפיו רק מוסלמים מתפללים על הר הבית. בשנים האחרונות קרה ההפך. הוצאנו את המוראביטון והמוראביטאת (ארגונים מוסלמיים ששומרים על המבנים הדתיים) מחוץ לחוק - והריבונות התחזקה. המדיניות שלי ושל ראש הממשלה היא לעשות הכול כדי לאפשר ביקורי יהודים, המשטרה עושה הערכת מצב, והמפקד בשטח מקבל את החלטה לא בגלל פוליטיקאים וציוצים".

 

גורמים בימין המאוחד תקפו הערב חזרה: "ככה זה עובד: ביבי מתקפל בפני הערבים/השמאל, לוחצים עליו, מתקפל בפני הימין, ואז אומר: זה לא בגללכם, צייצנים ילדותיים, ממילא רציתי לעשות ככה. ככה במתווה האו"ם, בשחרור מחבלים, בחוק ההסדרה כבר שש שנים".

 

"ראש ממשלה חלש, אפס מנהיגות, טרלול במשמרתו"

מוקדם יותר תקף סמוטריץ' את ראש הממשלה בגזרה נוספת, סביב החלטת בית המשפט לאסור קיום אירוע ציבורי בהפרדה בעפולה. "ראש ממשלה חלש שמאה אחוז מהטרלול הזה מתרחש במשמרת שלו. אפס מנהיגות. אפס משילות. דינה זילבר היא ראש הממשלה האמיתי". יאיר נתניהו, בנו של ראש הממשלה, לא נותר חייב וצייץ בתגובה: "המממ... מי הייתה שרת המשפטים בארבע השנים האחרונות?", כתב שר התחבורה בטוויטר.

 

"מערכת משפט מטומטמת. סליחה שלמרות מעמדי לא מוצא מילה מעודנת יותר. טמטום פרוגרסיבי פונדמנטליסטי. ומאחר וחסידי משילות אנחנו, לא נפתור עצמנו בלגלגל את האחריות על המשפטנים: ראש ממשלה חלש שמאה אחוז מהטרלול הזה מתרחש במשמרת שלו. אפס מנהיגות. אפס משילות. דינה זילבר היא ראש הממשלה האמיתי", הוסיף סמוטריץ'.

 

שר התחבורה גם תקף ישירות את השופט יונתן אברהם מבית המשפט המחוזי בנצרת, שפסק על ביטול ההפרדה, ואף פרסם את תמונתו: "לשופט האוויל הזה יש שם ותמונה. יונתן אברהם. ויש גם את דינה זילבר - שמובילה את הטרלול הזה במשרד המשפטים כבר כמה שנים, ואת אביחי מנדלבליט - שיודע שהיא פועלת בניגוד לחוק אבל חושש להתעמת איתה ועם ארגוני הנשים (את התמונות שלהם אני מניח שאתם מכירים...). הציבור צריך לדעת את האמת".

 

יו"ר הבית היהודי ומס' 2 ברשימת הימין המאוחד, שר החינוך רפי פרץ, הגיב גם כן להחלטה: "הניסיון של בית המשפט היום להיצמד לחוק היבש חסר כל היגיון. מי שרוצה לשלב את הציבור החרדי במארג הישראלי חייב להבין דבר ברור - בכפייה לא נקדם שום דבר. 

 

"ההחלטה לבטל אירוע נפרד היא רמיסת כבודם של ציבור יקר וגדול. אני קורא לבית המשפט לרדת ממגדל השן אל העם שברחובות ולהבין איזה פער יש בין כותלי בית המשפט לאזרח הפשוט, שאירוע כזה לא מפריע לו ואף משמח אותו. שבט אחים ואחיות זה לעשות כל מה שאפשר כדי לתת לקהילה החרדית להשתלב בחיים שלנו בלי לפגוע באורח החיים שלהם".

 

‏דוברות הרשות השופטת ‏הגיבה בחריפות נוכח ההתקפות על פסק הדין בעפולה: "בעקבות פסק דין, הוטחו במערכת המשפט ובשופט בית המשפט המחוזי בנצרת באופן אישי גידופים מבישים המהווים נקודת שפל חדשה בשיח המתלהם אשר למרבה הצער הולך ופושט בארצנו כלפי מוסדות ממלכתיים".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אמיל סלמן, מוטי קמחי, אלכס קולומויסקי
נתניהו ושקד
צילום: אמיל סלמן, מוטי קמחי, אלכס קולומויסקי
מומלצים