שתף קטע נבחר

סמוטריץ' מתייחס למתקפה על נתניהו: "לא מתחרט"

שר התחבורה אמר באולפן ynet כי אינו חוזר בו מהדברים הקשים שכתב על ראש הממשלה: "מעריך אותו אבל במשך עשר שנות השלטון האחרונות שלו מערכת המשפט מכלה כל חלקה טובה. כל חוק שביקשנו להעביר הוא חסם". על חוק אימוץ ללהט"ב: "לא יקרה"

 

 

 

שר התחבורה מ"הימין המאוחד", בצלאל סמוטריץ', אמר הבוקר (שני) באולפן ynet כי אינו מתחרט על הדברים הקשים שאמר אתמול על ראש הממשלה בנימין נתניהו ועל מערכת המשפט. צפו בריאיון המלא בווידיאו.

  

הוא הוסיף לתקוף את ראש הממשלה: "במשך עשר שנות השלטון האחרונות שלו מערכת המשפט התפתחה לממדים מפלצתיים ומכלה כאן כל חלקה טובה. בביטחון, בהתיישבות, בזהות המדינית של מדינת ישראל ובזכויות האדם. עשר שנים שאנחנו מנסים לעצור את זה, אני מקווה שלפחות בקדנציה הבאה סוף-סוף יהיה אפשר לעשות את זה".

 

בנימין נתניהו בצלאל סומטריץ' באולפן ynet (צילום: אבי מועלם, עמוס בן גרשום לע
סמוטריץ' ונתניהו(צילום: אבי מועלם, עמוס בן גרשום לע"מ)

איילת שקד באולפן ynet (צילום: מוטי קמחי)
איילת שקד. "נתניהו בלם את החוקים"(צילום: מוטי קמחי)

"כשחבריו של ראש הממשלה תוקעים לו סכין בגב אני מגן עליו"

סמוטריץ' טען כי אף שיו"ר מפלגתו איילת שקד הייתה שרת המשפטים בארבע השנים האחרונות, הוא לא מטיל עליה את האשמה: "אי אפשר לעשות הכל לבד כשרת משפטים. כל חוק שביקשנו להעביר נתניהו חסם. אגב, אני לא מעביר עליו ביקורת, הוא מעביר על עצמו את הביקורת הזאת. הוא התגאה בכך שהוא בלם בעשר השנים האחרונות כל חוק וכל תיקון במערכת המשפט".

 

שר התחבורה כתב אתמול בתגובה להחלטת בית משפט שאסרה לקיים אירוע ציבורי בהפרדה בעפולה: "ראש ממשלה חלש שמאה אחוז מהטרלול הזה מתרחש במשמרת שלו. אפס מנהיגות. אפס משילות. דינה זילבר היא ראש הממשלה האמיתי". יאיר נתניהו, בנו של ראש הממשלה, לא נותר חייב וצייץ בתגובה: "המממ... מי הייתה שרת המשפטים בארבע השנים האחרונות?"

 

"מערכת משפט מטומטמת. סליחה שלמרות מעמדי לא מוצא מילה מעודנת יותר. טמטום פרוגרסיבי פונדמנטליסטי. ומאחר וחסידי משילות אנחנו, לא נפתור עצמנו בלגלגל את האחריות על המשפטנים: ראש ממשלה חלש שמאה אחוז מהטרלול הזה מתרחש במשמרת שלו. אפס מנהיגות. אפס משילות. דינה זילבר היא ראש הממשלה האמיתי", צייץ סמוטריץ'. 

 

- אתה מתחרט על הציוץ הזה?

"בשום פנים ואופן לא. זה בא מתוך כאב. אנחנו במדינה דמוקרטית. אני אחד האנשים הכי ענייניים. גם כשחבריו של ראש הממשלה בליכוד תוקעים לו סכין בגב אני מתייצב להגנתו ושוכב על הגדר בשבילו, איפה שזה צודק ואיפה שזה נכון. ראש הממשלה יודע שיש לי כבוד מאוד גדול אליו, הוא יודע ששיתוף הפעולה בינינו יוצא מן הכלל. ולא מקובל עליי שעושים דה-לגיטימציה של חבר בממשלה להעביר ביקורת עניינית ובונה, ובדרך כלל גם מכובדת. לפעמים זה כואב".

 

 

שר התחבורה תקף אתמול ישירות את השופט יונתן אברהם מבית המשפט המחוזי בנצרת, שפסק על ביטול ההפרדה, ואף פרסם את תמונתו: "לשופט האוויל הזה יש שם ותמונה. יונתן אברהם. ויש גם את דינה זילבר - שמובילה את הטרלול הזה במשרד המשפטים כבר כמה שנים, ואת אביחי מנדלבליט - שיודע שהיא פועלת בניגוד לחוק אבל חושש להתעמת איתה ועם ארגוני הנשים (את התמונות שלהם אני מניח שאתם מכירים...). הציבור צריך לדעת את האמת".

 

"למה שילדים חרדים לא יוכלו ליהנות?"

סמוטריץ' המשיך לטעון הבוקר כי ההחלטה שגויה: "הרי פסק הדין הבאמת חמור ומופרך שראינו אתמול בבית המשפט בנצרת הוא פסק דין שפוגע בזכויות האדם ובזכויות האזרח במקום הכי כואב. יש כאן מאות אלפי אזרחים במדינת ישראל שלא יכולים ליהנות מהמרחב הציבורי, מהתקציבים הציבוריים. פארק עירוני בעפולה הוא משאב ציבורי שאני ואת משלמים עליו מס הכנסה. וכפי שלך מותר ליהנות ממנו בהתאם להשקפתך, גם לי מותר ליהנות ממנו בהתאם להשקפתי".

 

- אם כל אחד יכול ליהנות לפי השקפתו, אז אני משלמת על תחבורה ציבורית, למה שלא איהנה ממנה בשבת?

"עיריית עפולה מארגנת מאות אירועים בקיץ הזה. אחד בלבד נועד לציבור החרדי. למה שהילדים האלה לא יוכלו ליהנות? למה שלא יוכלו ללכת להופעה שתואמת את אמונתם ואורחות חייהם? מה זה הרצון הזה לחנך מחדש? זה ליברליזם? זו סובלנות? לוקחים ציבור שלם במדינת ישראל, ציבור ענק, בעיניי זה מגוחך. לבוא ולהגיד שהיהדות, שהשקפת העולם של הציבור הדתי זה משהו חשוך, בעיקר מעיד על בורות". 

 

- מה הייתה מטרת פרסום שמו ותמונתו של השופט?

"אני חושב שכששופטים עסוקים בפוליטיקה ובקביעת ערכים הם לא יכולים להתחבא מאחורי הגלימה השיפוטית. אם בית המשפט יעשה את תפקידו הקלאסי – יכריע בסכסוכים – אז בסדר גמור. אנחנו יודעים שבית המשפט סוג של מורם מהעם. כשהוא מחליט לרדת למגרש ולוקח לעצמו את הסמכות להכריע בסוגיות סופר-ערכיות, אזי הוא הופך לפוליטיקאי, וכשהוא פוליטיקאי מותר לו להיות בביקורת ציבורית. זה הכול".

 

 

אבטחה ושמירה מפני עימותים בהר הבית (צילום: AP)
המהומות אתמול בהר הבית. גם על כך תקף סמוטריץ' את נתניהו(צילום: AP)

 

בשבוע שעבר תקף סמוטריץ' את צה"ל לאחר פרסום ב-ynet על כך שהצבא מקדם שילוב של טרנסג'נדרים. הבוקר חזר על הדברים: "שכשהצבא מתעסק בקידום אג'נדות זה פוגע בתפקיד המהותי והעיקרי שלו".

 

- הוא מכיל כמו שאתה מבקש להכיל, הוא מכיל את כל האוכלוסייה.

"זה קמפיין שהצבא מוביל. לצבא מטרה אחת בלבד: להגן על אזרחי ישראל. בואו נוציא אותו מהוויכוח הציבורי, הצבא לא צריך לקדם אג'נדות, לא שלך ולא שלי. אני מכיל את כולם ומכבד את כולם ומקבל את כולם. יש לי ויכוח ערכי על הזהות ועל הצביון, ועל הערכים היהודיים של מדינת ישראל. אני לא רוצה שמערכות לא דמוקרטיות יחליטו עבורנו, אני לא רוצה שבית המשפט יפסוק בשאלות האלה, אני לא רוצה שהצבא יקדם אג'נדות כאלה".

 

חוק אימוץ ללהט"ב? לא יקרה

שר התחבורה אף תקף אתמול בסדרה של ציוצים את ההחלטה לסגור את הר הבית ליהודים: "סגירת הר הבית ליהודים בתשעה באב היא בושה וחרפה מהסוג שמזכיר לנו על מה אנחנו צמים היום. ההחלטה להיכנע לטרור ולאלימות הערבית במקום הקדוש ביותר לעם היהודי היא השורש לאובדן ההרתעה גם ביתר הגזרות. כך גם סגירת מערת המכפלה היום בשל יום אידם".

 

על כך אמר היום: "אני מצייץ בעיקר את מה שאני מרגיש, ואתמול כאב לי על אובדן הריבונות והכבוד הלאומי שלנו בהר הבית, הרמיסה של הערכים שאני מאמין בהם, רמיסה של ציבור שלהם. אז יכול להיות שסמוטריץ' הוא לא חנה בבלי, אני לא בורר את מילותיי, אבל אני בהחלט מצייץ מתוך כאב ובעיניי זה הדבר המרכזי שצריך לומר".

 

סמוטריץ' התייחס גם לפרסום על כך ששר המשפטים אמיר אוחנה מקדם חוק אימוץ ללהט"ב: "אני מתנגד. זה גם לא יקרה, הרי אמיר פרסם תזכיר בתקופת בחירות שבה אין ממשלה ואין כנסת, ואף אחד לא יכול לקדם את זה. נתניהו יודע מצוין שאם הוא הולך להקים כאן ממשלת ימין זה לא יקרה. נקודה".

 

- הממשלה הבאה תתנגד לחקיקה למען הקהילה הלהט"בית?

"ברמה האישית אין לי שום בעיה עם אנשי הקהילה הלהט"בית, אבל אני בפירוש חושב שמדינת ישראל כמדינה יהודית יכולה וצריכה לעודד את מבנה המשפחה המסורתי – זה מה שנכון, זה מה שטוב, זה מה שצודק. יש כאן שיח שמרני קלאסי, ומה לעשות, אני שמרן. אני גם אדם דתי, ואין ספק שזה תורם לעמדותיי, ואני גם שמרן ויש לי תפיסות מאוד ברורות על מה טוב ומה נכון לחברה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי מועלם, עמוס בן גרשום לע"מ
סמוטריץ' ונתניהו
צילום: אבי מועלם, עמוס בן גרשום לע"מ
מומלצים