שתף קטע נבחר

דיונים בלשכת נתניהו: רה"מ שוקל לפטר את סמוטריץ'

לקראת טלטלה נוספת במערכת הפוליטית? יום לאחר ששר התחבורה תקף בחריפות את ראש הממשלה ("חלש, אפס מנהיגות"), נערכו בלשכת נתניהו התייעצויות האם לפטר את סמוטריץ'. הליכוד: "אין תגובה". סמוטריץ' הבוקר באולפן ynet: "לא מתחרט, הוא חסם כל חוק שביקשנו"

 

בנימין נתניהו בצלאל סומטריץ' באולפן ynet (צילום: אבי מועלם, עמוס בן גרשום לע
השר סמוטריץ' וראש הממשלה נתניהו(צילום: אבי מועלם, עמוס בן גרשום לע"מ)

ראש הממשלה בנימין נתניהו קיים הבוקר (יום ב') בלשכתו התייעצות בשאלה האם לפטר את שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' מהימין המאוחד לנוכח ההתבטאויות הקשות שיו"ר האיחוד הלאומי הפנה כלפיו אתמול. מהליכוד נמסר: "אין תגובה".

 

גורמים בליכוד אמרו בעקבות הדברים כי "נתניהו סבור שסמוטריץ' מיישר קו עם בנט ושקד ומכין את הקרקע שלא להמליץ עליו אחרי הבחירות. יחד עם זאת, הוא חושש שהפיטורים יעשו לליכוד נזק בבחירות".

 

"אפס מנהיגות, אפס משילות"

סמוטריץ' תקף אתמול בחריפות את נתניהו ואת מערכת המשפט, בתגובה להחלטת בית המשפט המחוזי בנצרת למנוע קיום אירוע ציבורי בהפרדה בעפולה. "ראש ממשלה חלש שמאה אחוז מהטרלול הזה מתרחש במשמרת שלו. אפס מנהיגות. אפס משילות. דינה זילבר היא ראש הממשלה האמיתי", כתב סמוטריץ' בטוויטר. 

 

 

השר התארח הבוקר באולפן ynet ואמר כי הוא אינו מתחרט על הדברים הקשים שאמר אתמול על ראש הממשלה נתניהו ועל מערכת המשפט.

 

הוא הוסיף לתקוף את ראש הממשלה: "במשך עשר שנות השלטון האחרונות שלו מערכת המשפט התפתחה לממדים מפלצתיים ומכלה כאן כל חלקה טובה. בביטחון, בהתיישבות, בזהות המדינית של מדינת ישראל ובזכויות האדם. עשר שנים שאנחנו מנסים לעצור את זה, אני מקווה שלפחות בקדנציה הבאה סוף-סוף יהיה אפשר לעשות את זה".

 

על השאלה האם הוא מתחרט על דבריו נגד ראש הממשלה, השיב סמוטריץ': "בשום פנים ואופן לא. זה בא מתוך כאב. אנחנו במדינה דמוקרטית. אני אחד האנשים הכי ענייניים. גם כשחבריו של ראש הממשלה בליכוד תוקעים לו סכין בגב אני מתייצב להגנתו ושוכב על הגדר בשבילו, איפה שזה צודק ואיפה שזה נכון. ראש הממשלה יודע שיש לי כבוד מאוד גדול אליו, הוא יודע ששיתוף הפעולה בינינו יוצא מן הכלל. ולא מקובל עליי שעושים דה-לגיטימציה של חבר בממשלה להעביר ביקורת עניינית ובונה, ובדרך כלל גם מכובדת. לפעמים זה כואב".

 

סמוטריץ' טען כי אף שיו"ר מפלגתו איילת שקד הייתה שרת המשפטים בארבע השנים האחרונות, הוא לא מטיל עליה את האשמה: "אי אפשר לעשות הכול לבד כשרת משפטים. כל חוק שביקשנו להעביר נתניהו חסם. אגב, אני לא מעביר עליו ביקורת, הוא מעביר על עצמו את הביקורת הזאת. הוא התגאה בכך שהוא בלם בעשר השנים האחרונות כל חוק וכל תיקון במערכת המשפט".

 
השר לביטחון הפנים גלעד ארדן, שאף הוא התארח הבוקר באולפן ynet אמר בהתייחסו למתקפה של סמוטריץ' על נתניהו כי "הסגנון וההתבטאות שלו הם בושה. זה לא ביקורת. הוא עושה דה-לגיטימציה לראש הממשלה".

 

ארדן הוסיף: "לקלל ולגדף, בין אם זה שופטים ובין אם זה ראש הממשלה, זה דבר שמחליש את מחנה הימין. הוא ממש עושה דה-לגיטימציה לראש הממשלה. סמוטריץ' ושקד היו חברים בממשלה, ועד מערכת הבחירות קולם לא נשמע בנושאים הללו כמו שנשמע היום".

 

- אם אתה היום ראש הממשלה, אתה מפטר את סמוטריץ'?

"אני לא מתערב לראש הממשלה באופן ניהול הממשלה. אנחנו נמצאים זמן קצר לפני בחירות, ההתבטאויות משדרות איזשהו חשש שלהם שבוחרי הימין יבחרו בליכוד, כי גם הפעם איילת ונפתלי מגמגמים ולא מתחייבים שימליצו על נתניהו".

 

רויטל סויד, ראש צוות התגובות של מפלגת העבודה-גשר, מסרה ש"נתניהו צריך לפטר ללא שיהוי את סמוטריץ' בגין השתלחותו במערכת המשפט. אם לא, הוא שותף מלא להסתה חסרת התקדים. לא מפתיע. סמוטריץ' קורא למעשה למרי נגד מערכת המשפט, זה הטרלול. מה יחשבו מעתה נאשמים אם ככה מתבטא שר חבר קבינט? אבדה כל בושה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אמיל סלמן, אלכס קולומויסקי
סמוטריץ' ונתניהו
צילום: אמיל סלמן, אלכס קולומויסקי
מומלצים