שתף קטע נבחר

נפטר "החלבן" - המקובל רבי חיים כהן

לאחר מחלה ארוכה נפטר המקובל רבי חיים (עזרא) כהן-פרחיה, המכונה "החלבן", מי שסביבו נפוצו מיתוסים רבים - והיה מאחרוני המקובלים שנודעו על פי מקצועותיהם

המקובל
המקובל "החלבן" - רבי חיים כהן-פרחיה

 

ברוך דיין האמת: המקובל רבי חיים (עזרא) כהן-פרחיה, המכונה "החלבן", נפטר בשעות הצהריים היום (ג') בבית החולים שיבא בתל השומר - והוא בן 84. הלווייתו צפויה להתקיים הלילה בירושלים.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. כנסו  >> 

 

בחודשים האחרונים אושפז הרב בבית החולים במצב קשה כשהוא מורדם ומונשם. אמש חלה התדרדרות במצבו, וחסידיו שהתפללו לרפואתו עוד קיוו לנס - אולם הצוות הרפואי נאלץ לקבוע את מותו כשהוא לצד בני משפחתו.

 

קראו עוד בערוץ היהדות : 

האמנים החרדים: "אירוע בהפרדה? אעשה מחיר טוב"

 

כהן-פרחיה, שזכה לכינוי "החלבן", היה חריג בעולמות המקובלים בין היתר בחיצוניותו הפשוטה: לא גידל זקן, לא לבש חליפה ונהג להסתובב עם כובע קסקט פשוט. הוא מאחרוני המקובלים שנודעו על פי מקצועותיהם, ומספרים כי למד אצל גדולי המקובלים מסוגו: ר' פטילאון - "המקובל הצייר", ר' משה יעקב רביקוב - "הסנדלר" ור' יוסף וולטוך - "מנקה הרחובות".

 

מיתוסים רבים סביב דמותו המסתורית

לפרנסתו עבד שנים רבות בניהול המחלבה המשפחתית, "מחלבת דשן" שברחוב השלום, בגבול תל אביב גבעתיים, שאליה הגיעו חסידיו הרבים לקבל עצות וברכות. במשך שנים ארוכות התגורר הרב והתפלל בגבעתיים, ורבים מחסידיו הגיעו לכולל "השלום" שבו התפלל כדי לקבל ברכה.

 

"החלבן" (שני משמאל) (צילום: יונתן זום 2000)
"החלבן" (שני משמאל)(צילום: יונתן זום 2000)

 

הרב כהן חיבר ספרים רבים, ונבחרי ציבור רבים נהגו להגיע אליו לקבל עצה או ברכה. בעשור הקודם נודעה לו השפעה רבה בתוך ש"ס, ותקופה ארוכה ניסה להשכין שלום בין אריה דרעי לאלי ישי. בראיון שהעניק בעבר סיפר כי "בגיל 10 הלכתי ברחוב עם אחי ולידינו עבר אדם וראיתי עליו שהוא גנב. אמרתי לאחי: 'בוא תראה, הוא הולך לגנוב'. היה שם איזה קיוסק, והוא הושיט את היד ולקח את הצרור עם כל הכסף... כבר בגיל קטן יכולתי לראות את המעשים של כל אדם".

 

ועוד: "אספתי אלפיים איש עם לולבים ליד קברו של רבי יוחנן הסנדלר לפני מלחמת המפרץ, ושמה התפללתי על סדאם חוסיין שיילך מן העולם, שלא יפגעו כאן טילים ושהקב"ה ייתן בראש של בוש שיילך וילחם ואנחנו נשב ונסתכל. כבר קרה שנתתי מידע מודיעיני מדויק שהוביל אחר כך לפעולה בשטח. אני מיוזמתי קראתי לבכיר במערכת הביטחון ונתתי לו פרטים, וכשהוא העלה את זה למעלה אנשים היו בהלם. הם ידעו על הדברים עדיין ברמת הבדיקה ואני בעצם אישרתי להם את זה".

 

כבר בגיל תשע התחיל לקרוא בספרי הקודש של אביו - שלא ברשותו ("עליתי לגג ושמה למדתי"), טבל במקוואות ושמר על טהרת הגוף. לאחר מכן הגיע לשני מקובלים ודרש: "תראו, כתוב בספרים שמי שטובל מותר ללמד אותו" - והם לימדו. אצל האדמו"ר מלעלוב, סיפר, "ראיתי פלאי פלאות - דברים שגם אם אני אגיד אותם לא יוכלו להבין את המושגים האלו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יונתן זום 2000
"החלבן"
צילום: יונתן זום 2000
מומלצים