שתף קטע נבחר

ניקיון נוסח בת ים: סינים יחליפו את עובדי הקבלן

ראש העירייה נועד בבייג'ינג עם נציגי חברות סיניות במטרה להחליף את עובדי הניקיון בעיר, המועסקים כעת על ידי חברות קבלן. המכשול: העירייה תזדקק לאישור ממשרד העבודה והרווחה

האם מאות עובדי קבלן בבת ים יילכו הביתה, ובמקומם יגיעו פועלים סינים? זאת ככל הנראה כוונת העירייה. ראש העירייה, צביקה ברוט, מנהל מו"מ להבאת תאגיד סיני, שיחליף את כל עובדי הניקיון והגינון הישראלים והזרים בעיר בכ-250 עובדים מסין.

 

>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו

 

בת ים וראשל"צ יקימו מרינה: "תנופה תיירותית"

עיריית רעננה הפסידה בייצוגית נגד בעלי בתים בעיר: תשיב להם כ-20 מיליון שקל

בת ים עוצרת את הצמיחה: להתראות מגורים, שלום תעסוקה

 

אלא שלברוט צפוי מכשול: העירייה תזדקק לאישור ממשרד העבודה והרווחה, שנותן את אישורי העבודה לעובדים הזרים. בממשלה ובהסתדרות לא אוהבים לפזר אישורים כאלה ומערימים לא פעם קשיים על מנהלים הרוצים להביא עובדים נוספים לארץ.

 

   (צילום: עמית שעל)
ניקיון נוסח בת ים: סינים יחליפו את עובדי הקבלן (צילום: עמית שעל)

לפני כשבועיים נפגש ברוט בבייג'ינג עם נציגי כמה חברות והציע להם תקציב שנתי ראשוני של כ-65 מיליון שקל, שכיום משולם לקבלנים הישראלים. על פי התוכנית, החברה הסינית תחליף מדי שנה את הפועלים, שישהו במשך שנה הרחק מביתם. עם זאת, הם צפויים ללון מחוץ לבת ים, באזורים סמוכים שבהם יש דיור מוזל, כמו יפו.

 

הקבלן הסיני ייבחר במכרז שתפרסם העירייה. המטרה - להעלות את מספר מנקי הרחובות ולשפר את חזות העיר, שסבלה מהזנחה בשנים האחרונות, בעלות נמוכה. ראש העירייה מתכוון להחליף רק את עובדי הקבלן ולא עובדי עירייה מן המניין. לדברי ברוט, כבר כיום חלק גדול מעובדי הקבלן המנקים את העיר הם זרים, אך יש בעיות רבות בתפקוד הקבלנים, והמחירים שלהם זינקו בשנים האחרונות.

 

"לא ייפגעו עובדי העירייה" 

"הקבלנים המקומיים לא הצליחו בשנים האחרונות להשתלט על העבודה בצורה מלאה, אך הגדילו מאוד את החיובים שלהם", אומר ברוט. "היתרון של העובדים הסינים הוא התמורה הגבוהה מול העלות המעט נמוכה יותר. החריצות, היעילות, העבודה בכל תנאי מזג אוויר והעלות הזולה יותר מאפשרות להגדיל את מספר מנקי הרחובות בלי להגדיל את התקציב הקיים, ואף לחסוך מעט".

 

עם זאת, אם התוכנית תאושר יהיה תחום אחד שבו העבודה תישאר בידיים ישראליות: פינוי האשפה הביתית, שמבוצעת כיום במחצית העיר על ידי עובדי עירייה מן המניין, ובמחצית השנייה על ידי עובדי קבלן. "בשום אופן לא ייפגעו עובדי העירייה שעושים עבודה טובה וחשוב לנו לשמר אותם", אומר ברוט.

 

"בת ים עברה 15 שנים קשות", אומר ברוט, "אבל כעת אנו מביאים את אנשי המקצוע הטובים ביותר בארץ ובעוד כמה שנים בת ים תהפוך לעיר מובילה בתיירות, בחינוך, בתעסוקה מתקדמת ועם רצועת החוף היפה בארץ".

 

לפני 8 חודשים קיבל ברוט לידיו עיר בקריסה עם גירעון שוטף של 87 מיליון שקל. הוא סירב להגדיל את התקציב ומינה למנכ"לית העירייה את יודפת אפק ארזי, בכירה באוצר לשעבר.

 

בעיריית בת ים מועסקים כ-2,700 עובדים, בכלל זה בחברות העירוניות. מלבדם יש מאות עובדי קבלן.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים