שתף קטע נבחר

בעקבות תחקיר "שיטת המעטפות": עדויות על עוד רופאים הדורשים תשלום "בשחור"

אתמול נחשפה ב"ידיעות אחרונות" ו־ynet השיטה של פרופ' אוריאל אלחלל מהדסה: "1,500 שקל במעטפה" עבור בדיקה פרטית, במחלקה הציבורית אותה הוא מנהל. עשרות עדויות חדשות מגלות - הוא לא היחיד. במשרד הבריאות וברשות המיסים פתחו בחקירה

 

 

כסף שחור, ישר לכיס: עשרות עדויות חדשות על רופאים בכירים במערכת הבריאות הנוהגים לגבות ממטופלים "מעטפות מזומנים" ולהעניק להם מעין טיפול פרטי על חשבון המערכת הציבורית.

 

על פניו מדובר בעסקה נוחה לכל הצדדים: החולים אמנם משלמים מאות ואלפי שקלים, אך עדיין מדובר בסכום הנמוך יותר מהסכום אותו היו משלמים אם היו הולכים ישירות לרופא פרטי, והרופאים מקבלים את הכסף ומבצעים טיפול בשעות בהן הם ממילא עובדים בבתי החולים. אלא שמדובר בהפרה של החוקים והכללים של מערכת הבריאות, ולכאורה גם של חוקי המס, ובמקרים מסוימים אף עולה חשד לשוחד. התשלום גם מקדם את החולים האלה על פני חולים שידם אינה משגת לשלם.

 

פרופ' אוריאל אלחלל תחקיר ()
הודעת משרד הבריאות על איסור תשלום נוסף. משמאל: פרופ' אלחלל

  

אתמול (ב') נחשפה ב"ידיעות אחרונות" השיטה של פרופ' אוריאל אלחלל, מנהל המרפאה להיריון בסיכון בבית החולים הדסה, שנתפס בעדשות המצלמה הנסתרת. "חלק עובר אליהם (להדסה, ע"ט), וה־1,500 שקלים שלי במזומן את מביאה לי אחר כך במעטפה", הוא הוקלט בשיחה עם אישה בהיריון בסיכון, כשהוא מתאם איתה דיקור מי שפיר לשעות בהן הוא עובד בהדסה - ולא בשר"פ. "תעבירו לי את המעטפה - זה יהיה התשלום שלי, והתשלום של הדסה זה בדלפק בהדסה".

 

פרופ' אלחלל סירב להגיב לכתבה, ואתמול לא השיב לפניות מצד "ידיעות אחרונות" ו־ynet.

  

ברשות המסים נפתחה אתמול בדיקה בעניינו, והנושא נבדק גם במשרד הבריאות.

  

אתמול נוספו עדויות חדשות על התנהלותו של אלחלל לכאורה, במסגרת עבודתו בבית החולים הדסה. כך, פנינה הגיעה אליו לטענתה לפני ארבע שנים ועברה אצלו את הטיפולים משום שהייתה בהיריון בסיכון. "ביקשתי מפרופ' אלחלל שביום הניתוח הוא זה שינתח אותי", היא מספרת, "והוא דרש סכום עתק, שאביא לו במעטפה, במזומן. הופתעתי מההצעה כי הוא ידע שאני אם חד־הורית, עם ילד סיעודי. הוא קבע לי תאריך, אבל הודעתי לו שאני לא יכולה לשלם סכום כזה". אמיר, שם בדוי, סיפר כי אלחלל ביקש גם ממנו תשלום ישיר עבור הליך רפואי שעברה אשתו. "הייתי המום אבל הסכמתי. כל העניין עורר בי זעזוע עמוק ואמרתי לו שאני לא מסוגל להעביר כסף בצורה שכזו ואני מוכן לשלם לו בדרכים אחרות, למשל עבור מעקב בשר"פ".

  

על פי העדויות החדשות, נשים שטופלו אצלו טוענות כי השיטה הזאת נהוגה לכאורה אצל אלחלל כבר שנים ארוכות.

  

אך כאמור, הבעיה נפוצה ורחבה הרבה יותר. עדויות רבות שהתקבלו ב"ידיעות אחרונות" וב־ynet מגלות כי רופאים נוספים, כמעט מכל תחומי הרפואה, פועלים באופן דומה. "ישנו רופא בכיר שמבצע פרוצדורות במסגרת העבודה שלו רק אם הוא מקבל מעטפה", סיפר אלעד, שעובד במוסד הרפואי. "ככה הוא מרוויח 3,000 שקלים ביום רק בשחור, נוסף על המשכורת שלו מבית החולים".

  

שרה, מטופלת מירושלים, הייתה אמורה לעבור לידה מוקדמת דחופה בגלל דימום מוגבר. היא הגיעה לבית החולים בירושלים שבו טופלה, ואז נדהמה מדרישת הרופא המטפל שלה. "אני לא אהיה כאן מחר, ואם את רוצה שאני בכל זאת אבוא תעבירי לי 14,000 שקל על רפואה פרטית", היא מספרת. "הוא בכיר מאוד שם, והוא גם רופא מצוין. לשמחתי הניתוח הצליח והפג התאושש והיום הוא ילד מושלם, אבל האכזבה מהניצול לא מרפה ממני. זה היה פשוט ניצול. לא הבנתי איך אני אמורה לשלם לו פרטי, כשזה הזמן שהוא עובד ברפואה הציבורית, בשעות הבוקר".

  

הח"כ לשעבר, אורלי לוי־אבקסיס (העבודה־גשר) פנתה במכתב למבקר המדינה, למנכ"ל משרד הבריאות וליועץ המשפטי לממשלה בדרישה להקים ועדת חקירה ממלכתית לבדיקת הזליגה ל"רפואה שחורה" במערכת הבריאות. אתמול בצהריים הגיעו פעילים של מפלגת העבודה אל מחוץ למשרד הבריאות בתל־אביב וחילקו מעטפות שחורות שעליהן נכתב "רפואה פרטית = רפואה שחורה".

  

ממשרד הבריאות נמסר בעקבות הפרסום: "ככל שאירוע זה אכן התרחש, אנו רואים זאת בחומרה ונבחן אותו על כל השלכותיו. יצוין, כי המשרד פרסם חוזר המסדיר את כללי העבודה בשר"פ וכן הגדיר בתקנות את ממשק פעילות הרופא בין הרפואה הפרטית לציבורית. אנו נמצאים גם בקשר עם הנהלת בית החולים הדסה בנושא זה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים