שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  לוחמים בגולני זועמים על ההדחה: "חטפנו סטירה מצה"ל"

  סמל ושני חיילים הודחו מלחימה לאחר שלא חתרו למגע עם מחבל שחדר מהרצועה. "עשו להם עוול, הנהג שעשה פרסה אשם. מעליב שמוציאים הודעה נגד לוחמים שנתנו הכול", אמרו בגדוד 12. מנגד, בגולני אמרו כי מצופה מלוחם לעשות הכול - כולל הפעלת כוח על נהג שמסרב פקודה - כדי לחתור למגע

  תקרית חמורה בגבול עזה: מחבל שחדר מעזה ירה וחוסל, קצין ושני לוחמים נפצעו בינוני וקל (צילום: רועי עידן)
  אזור הגבול, בזמן האירוע(צילום: רועי עידן)

   

  כעס ואכזבה בחטיבת גולני מהעונש הכבד שהוטל על הלוחמים מתקרית המחבל בגבול - ומפרסומו היזום על ידי צה"ל: לוחמים מגדוד 12 של חטיבת גולני, שאחראים על הגזרה המרכזית בגבול רצועת עזה, הביעו תרעומת וטענו כי מדובר בפגיעה קשה בשם היחידה, בשל ההודעה שהפיצה אתמול (ב') צמרת צה"ל נגד שלושת חיילי הגדוד. החיילים - שני לוחמים ומפקדם, סמל מחלקה - הודחו מלחימה ומפיקוד לאחר שנמצא כי לא חתרו למגע עם המחבל שחדר את הגבול בתחילת החודש, בגזרת כיסופים.

   

   

  התקרית בגבול עזה    (צילום: רועי עידן, בראל אפרים)

  התקרית בגבול עזה    (צילום: רועי עידן, בראל אפרים)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

   

  -  מחבל שחדר מעזה ירה וחוסל, קצין ושני לוחמים נפצעו בינוני וקל

  - הפרשנות של רון בן ישי לאחר התקרית

   

  לפי הודעת צה"ל, השלושה לא יצאו מרכבם הממוגן כאשר קפצו לזירת התקרית ואף נסעו חזרה מבלי להילחם במחבל מחמאס. המחבל ירה ופצע את מפקד המחלקה שהגיע ראשון לזירה כמפקד כוח הסיור, ומיהר לצאת מהרכב כדי להסתער על המחבל.

   

  הדחת שלושת הלוחמים ונהג הסיור (חייל שאינו לוחם ושייך לחטיבה המרחבית) בוצעה כבר בשבוע שעבר והלוחמים קיוו שבכך תחוסל הפרשה, לאחר שמאז נרשמו כבר שתי תקריות מוצלחות אחרות בגבול הרצועה בשבועיים האחרונים, תקריות שבהן הצליחו לוחמי החטיבה לחסל חוליות מחבלים אחרות שניסו לבצע פיגועי חדירה.

   

  הסוללות שבהן אירעה התקרית; המחבל ניצל את סוללות העפר    (צילום: יואב זיתון)

  הסוללות שבהן אירעה התקרית; המחבל ניצל את סוללות העפר    (צילום: יואב זיתון)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  הסוללות בהן אירעה התקרית (צילום: יואב זיתון)
  (צילום: יואב זיתון)
   

  הגנת יישובים במהלך האירוע (צילום: דובר צה
  הגנת יישובים במהלך האירוע(צילום: דובר צה"ל)

   

  לוחמים בגדוד אמרו להוריהם: "יצא לנו שם של פחדנים שחוששים להילחם, כאשר מי שאשם באירוע הוא נהג הסיור שלא רצה לחתור למגע, סירב לדרישת הסמל לעצור ולפרוק ועשה מהר פרסה מהמקום. מה מצפים, שבאמצע הלילה בנסיעה מבצעית הסמל ייקח לו את ההגה בכוח?"

   

  הלוחמים הוסיפו בשיחה עם קרוביהם כי "אנו עובדים פה קשה 24/7, מחזיקים טוב גזרה מורכבת במשימות מוצלחות שלא מתפרסמות בכלל, ובסוף חוטפים סטירה מתוך צה"ל. הלוחמים שהודחו היו בהלם ואמרו 'מה? על זה הקרבתי ונתתי יותר משנתיים בשירות כלוחם חי"ר?'. זה מעליב ופוגעני שככה מוציאים לציבור הודעה נגד לוחמים שנתנו הכל. לוחם בגולני יעדיף כל עונש אחר, רק לא הדחה מלחימה. מאשימים לוחמים לחינם וגורמים עוול לגדוד שלם. התגייסנו להיות לוחמים מנוסים ומקצועיים ואנחנו רק מחפשים הזדמנויות להסתער על מחבלים. יש תחושת מועקה של בושה. במקום שהקצינים הבכירים ביחידה יגבו את הלוחמים, מורידים אותנו לרצפה".

   

  מנגד, בתחקיר הצבאי המלא שבוצע אישית על ידי מח"ט גולני אל"מ שי קלפר, נמצא כי הלוחמים שהודחו קפצו לזירה זמן קצר לאחר שמפקד מחלקתם שהגיע ראשון ונפצע, אך נסוגו לאחור ולא התעקשו מול הנהג להישאר בזירה ולחסל את המחבל. התחקיר גרס כי במצב שכזה מצופה מלוחם לעשות הכול, כולל הפעלת כוח על נהג שמסרב פקודה, על מנת לחתור למגע ולסיים מהר את האירוע עד לחיסול המחבל.

   

  המפקדים ציינו כי הציפייה ממפקד סיור היא לכפות את רצונו על הנהג, בטח בנסיבות של קרב עם פצועים. גורמים בצה"ל ציינו לטובה את הגדוד שמיהר להתאושש ולהפיק לקחים כבר כשבוע לאחר מכן, כשחיסל מחבלים במהירות בתקרית דומה.

   

  עם השלמת התחקיר המבצעי, אתמול נמסר מדובר צה"ל כי "התחקיר העלה פעולות מבצעיות ראויות לצד פערים בהתנהלות אחד הכוחות. מהתחקיר עולה שמפקד המחלקה, ולוחמי הסיור שהיו עימו וכן סגן מפקד הפלוגה שהגיע לאירוע, חתרו למגע. כמו כן, עלה בתחקיר כי כוח נוסף בפיקוד סמל שהגיע לאירוע, נמנע מלהכנס למרחב הלחימה.

   

  "לאחר התחקיר החליט מפקד חטיבת גולני, אלוף-משנה שי קלפר, על הדחתם מלחימה ומפיקוד של סמל ושני לוחמים (מהכוח הנוסף) אשר לא פעלו כמצופה באירוע מבצעי. בנוסף, מפקד החטיבה הדרומית, אלוף-משנה לירון בטיטו, החליט להדיח את נהג הסיור מתפקידו. כל אירוע מבצעי בצה״ל מתוחקר לעומק על מנת לייצר למידה והפקת לקחים, וכך בוצע גם באירוע זה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: בראל אפרים
  ליל התקרית, בתחילת החודש
  צילום: בראל אפרים
  מומלצים