שתף קטע נבחר

הישראלים מגהצים יותר: השתמשו בכרטיסי אשראי 410 מיליון פעם ברבעון

חברת שירותי הבנק האוטומטיים שב"א הציגה זינוק של 60% ברווח הנקי בדו"ח הכספי הראשון שלה כחברה ציבורית. אחת הסיבות לכך היא חיוב חדש שהחלה לגבות מחברות כרטיסי האשראי על מסופים לא פעילים

הציבור הישראלי מגדיל את השימוש בכרטיסי האשראי שלו. כך עולה מהדו"ח הכספי שפרסם מונופול תשתית התשלומים שב"א לרבעון השני של 2019 - הראשון מאז הפכה החברה לציבורית. לפי הדו"ח, בין החודשים אפריל עד יוני נרשמה עלייה בשיעור שנתי של 7.5% בסך הרכישות בכרטיסי אשראי, זאת בהמשך לעלייה בשיעור שנתי של 8% בין ינואר למרץ 2019, ועלייה של 7.5% ב-2018 כולה. החברה הציגה קפיצה של כמעט 60% ברווח הנקי ל-7.8 מיליון שקל.

 

>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו

 

הלוואות, הנחות ופינוקים: כך מסתערות חברות האשראי על הטסים לחו"ל

ממשיכים לבזבז באשראי: עלייה של 7.5% ברכישות ברבעון השני

חוק המזומן כבר משפיע: זינוק בעסקאות באשראי

 

שב"א מראה כיצד מספר עסקאות החיוב זינק ב-11% ברבעון השני ל-410 מיליון, בהשוואה לרבעון המקביל ב-2018. במחצית הראשונה של השנה טיפס מספר תנועות החובה ל-794 מיליון - עלייה של 9% לעומת התקופה המקבילה. כל אלו מתורגמים להגדלת הפעילות של שב"א, שגוזרת קופון על כל פעולת גיהוץ בכרטיס אשראי במסופי תשלום בבתי העסק.

   (צילום: shutterstock)
הישראלים גיהצו 410 מיליון פעם ברבעון(צילום: shutterstock)

עיקר הכנסות החברה נבעו משירותים שהיא מעניקה לחברות כרטיסי האשראי, שהסתכמו ב-18.1 מיליון שקל ברבעון - עלייה של 22%; כשההוצאות התפעוליות נותרו כמעט ללא שינוי ועמדו על כ-11.4 מיליון שקל.

 

אינפו כלכלה כרטיסי אשראי ()

שב"א מייחסת חלק ניכר מהעלייה בהכנסות לתשלום, שהחלה לגבות השנה מחברות כרטיסי האשראי, בגין מסופי תשלום שנמצאים בבתי עסק ואינם פעילים. אלו הניבו במחצית הראשונה הכנסות בהיקף של 3.8 מיליון שקל. בסך הכל נרשמו במחצית הראשונה הכנסות מחברות כרטיסי האשראי בהיקף של כ-36 מיליון שקל, לעומת 29.2 מיליון שקל במחצית המקבילה אשתקד ו-62.1 מיליון שקל ב-2018 כולה.

 

עם זאת, לא הכל הולך חלק: כפי שנחשף ב"כלכליסט", בחברת ישראכרט - הגדולה משלוש חברות כרטיסי האשראי - מסרבים להעביר לשב"א את התשלום, ואף פנו בנושא לרשות להגבלים עסקיים, שמצידה ביקשה משב"א הבהרות.

 

עבור שב"א מדובר ברכיב משמעותי, המהווה 10% מסך הכנסות החברה במחצית הראשונה של 2019, לכן הסירוב של ישראכרט לשלם את חלקה משפיע מהותית על התוצאות העסקיות שלה. בשב"א מוסיפים כי "החברה בדעה, בהסתמך על יועציה המשפטיים, כי יש לה את הזכות המלאה לקבלת הכנסה זו וכי צפוי ברמה גבוהה כי לא יתרחש ביטול משמעותי בסכום ההכנסות המצטברות שהוכרו כאמור, לאחר שהמחלוקת עם אותו סולק תתברר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
מגהצים יותר. אילוסטרציה
צילום: shutterstock
מומלצים