שתף קטע נבחר

צילום: אלכס קולומויסקי, רויטרס, AP

האב ניסה להחיות את בתו וחסם דימום לבנו עם ציצית: "אבא, אנחנו יוצאים מזה"

שמוליק שנהב, דודהּ של רִנה שנרב בת ה-17 שנרצחה בפיגוע, סיפר בבית החולים הדסה עין כרם בירושלים על הרגעים הדרמטיים. האב איתן ניסה להנשים את הבת, ואחר כך קשר חוסם עורקים מציצית לבנו שנפצע קשה: "רנה נרצחה על קידוש השם"

הרב איתן שנרב בן 46 ניסה להחיות את בתו רִנה בת ה-17 שנרצחה בפיגוע במעיין ליד דולב. לאחר מכן יצר האב שנפצע קל חוסם עורקים מציצית כדי לטפל בדימום אצל בנו דביר חיים בן ה-19 שנפצע קשה. שמוליק שנהב, דודהּ של רנה ז"ל סיפר על השניות הדרמטיות במקום הפיגוע: "איתן בהיותו גם חובש ניסה להנשים ולעזור לרנה אבל היה מאוחר מדי. הוא הוריד את הציצית ועם הציצית עשה חוסם עורקים לדביר כדי לעצור את הרסיסים שנכנסו ליד".

  

 
בצהריים עדכן ד"ר עבד חלאילה, כירורג בכיר בהדסה עין כרם שניתח את דביר חיים, כי הניתוח עבר בהצלחה. מצבו של דביר קשה ויציב, אך לא נשקפת סכנה לחייו. הוא הועבר לטיפול ומעקב ביחידה לטיפול נמרץ.

 

עוד על הפיגוע במעיין ליד דולב:
רינה שנרב (באדיבות המשפחה, אלכס  קולומויסקי)
(באדיבות המשפחה, אלכס קולומויסקי)
הרמטכ
הרמטכ"ל רב-אלוף אביב כוכבי ומפקד פיקוד מרכז נדב פדן בזירת הפיגוע(צילום: דובר צה"ל)

הוא סיפר שהאב ובנו נפגעו מרסיסים ומברגים בעקבות פיצוץ המטען. על אחייניתו אמר: "רנה נרצחה על קידוש השם. בחורה שכל כולה עם ישראל, כל כולה אהבת ישראל, כל כולה תורת ישראל, את כולה היא תרמה, אם בתנועות הנוער, פעולות התנדבות, כל כך מתוקה, כל החיים לפניה". הוא סיפר שהמשפחה הגיעה לאזור בנימין, "התקשרו למוקד ואמרו 'אנחנו מגיעים אל המעיין'. אמרו במוקד 'בסדר גמור, יש אבטחה', המוקד של בנימין כמדומני. ירדו אל המעיין". הדוד אמר כי אינו יודע כיצד אירע הפיגוע וכי ייתכן שמישהו דיווח עליהם למחבלים.

 

לאחר שהאב ניסה לסייע לבתו ללא הצלחה, הוא פנה אל הבן דביר שעודד אותו: "אבא אנחנו חזקים, אתה צריך משהו? אולי נעשה משהו?". כך לפי דברי הדוד. הוא הוסיף כי לאורך כל הדרך דביר אמר לאביו: "אנחנו חזקים ויוצאים מזה ומחזקים את עם ישראל".

 

 

הדוד סיכם: "זה המצב כרגע, הנתון. אנחנו לפני הלוויה של רנה, השם יקום דמה, ומקווים שאנחנו גם נצא מחוזקים ונדע לחזק אחרים, חזקו גם את המשפחה עצמה. אלה אנשים, שמלח הארץ זה לא מילים כדי לתאר אותה. אלה אנשים שעם ישראל יכול להתגאות בכל אחד ואחד מהם. אנשים שכל כולם אהבת ישראל תמימה על פי תורת ישראל בארץ ישראל. איתן ביקש ממני לצאת ולומר - אנחנו לא מתלהמים, רק מחזקים ומוסיפים, מוסיפים אהבה בעם, אהבה של תורה, אהבה של כבוד וערך של ארץ ישראל כדי לחזק אחיזתנו בה. מבקשים מכולם גם להתפלל ולצעוק לבורא עולם, הנה, רנה השם יקום דמה".

 

הרב איתן ושני ילדיו, רנה ודביר, נסעו למעיין דני שנמצא סמוך ליישוב דולב שבבנימין. הם נפגעו מהמטען בעת שהלכו ברגל מרכבם לעבר המעיין. תחילה לא היה ברור אם מחבל יידה את המטען אל המשפחה או שמא המסלול מולכד מראש, אך בהמשך כאמור התחזקה ההערכה שהאפשרות השנייה היא זו שהתרחשה. צורת פעולה זו חריגה ביותר והעלתה חשש בקרב התושבים באזור מפני הנחת מטענים באתרי מטיילים אחרים ביהודה ושומרון.

 

פינוי הפצועים (צילום: רויטרס)
זירת הפיגוע(צילום: רויטרס)

פינוי הפצועים (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

פינוי פצועים מד
(צילום: דוברות מד"א)

פינוי הפצועים (צילום: אלכס קולומויסקי)
(צילום: אלכס קולומויסקי)

האב הספיק להתקשר למשטרה ולדווח על האירוע הקשה. דיווח הועבר במקביל ב-10:15 למוקד 101 של מד"א. כוחות רבים של צבא, משטרה ומד"א הוזעקו למקום. חובשים ופרמדיקים נאבקו על חייה של רנה, אך נאלצו לקבוע את מותה במקום. האב והבן שנפצעו בפיגוע פונו בידי צוות 669 לבית החולים הדסה עין כרם.

 

מצוד נרחב באזור רמאללה

צה"ל מנהל מצוד נרחב באזור רמאללה, ומחסומים נפרסו בכל אזור בנימין. לזירה הגיעו גם כוחות רבים של שב"כ, משטרה וכוחות מיוחדים של מג"ב. בצהריים הגיע לזירת הפיגוע הרמטכ"ל רב-אלוף אביב כוכבי ששוחח עם מפקדים בהם מפקד פיקוד מרכז, אלוף נדב פדן. כוחות צה"ל מחפשים גם בכפרים הסמוכים, תוך החרמת סרטונים ממצלמות אבטחה כדי להבין את אשר אירע.

 

דובר צה"ל, תת-אלוף רונן מנליס, אמר שמדובר ב"פיגוע חמור וקשה מאוד, גם בתוצאותיו", ועדכן כי כוחות תגבור הוקפצו לסייע במצוד אחר המחבל או המחבלים. הוא ציין כי לצד הסריקות, נעשות פעולות שונות במישור המודיעיני בסיוע שב"כ. "אנו במאמץ למנוע פיגועי השראה, במיוחד ביום שישי", הוסיף מנליס. "אנו מדברים כבר תקופה על ימים מתוחים גם באיו"ש, וטרם יודעים מה להגיד על החוליה מהבוקר".

 

רנה שנרב תובא למנוחות ב-15:30 בבית העלמין החדש בלוד. למשפחת שנרב 11 ילדים. רנה היא הבת הרביעית ואחיה דביר שנפצע קשה הוא הילד השלישי. משפחת שנרב מוכרת מאוד בעיר לוד, ורנה הייתה לטענת רבים דמות משמעותית בחיי הקהילה, ובעיקר בתנועת הנוער בני עקיבא. נעמה פרנקל, ידידת המשפחה, סיפרה על הנרצחת ל-ynet: "הייתי המחנכת של אחותה, אבל הכרתי אותה מתוך ההיכרות עם הוריה. התחושות כעת הם קשות מאוד, אנחנו מרגישים שהקרקע מתעוררת מתחתינו. מדובר במשפחת חסד מוכרת מאוד בלוד, אחת שכל דר רחוב מכיר בגלל הנתינה שלה וזה כאב גדול".

 

בצהריים שלח ראש הממשלה בנימין נתניהו תנחומים למשפחת שנרב ומסר כי כוחות הביטחון ממשיכים במרדף אחר המחבלים. "אני שולח תנחומים עמוקים בשמי ובשם אזרחי ישראל למשפחתה של הנערה רנה שנרב ז"ל, שנרצחה בפיגוע הטרור הקשה הבוקר והחלמה מהירה לפצועים - אביה הרב איתן ובנו דביר", מסר נתניהו. "נמשיך לחזק את ההתיישבות. נעמיק שורש ונכה באויבינו. זרועות הביטחון בעיצומו של מרדף אחר המחבלים בני העוולה. אנחנו נשיג אותם. ידה הארוכה של ישראל מגיעה לכל מבקשי נפשנו ותבוא איתם חשבון".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
באדיבות המשפחה, אלכס  קולומויסקי
רִנה שנרב על רקע מקום הפיגוע
באדיבות המשפחה, אלכס קולומויסקי
מומלצים