שתף קטע נבחר

צילום: אלכס קולומויסקי, רויטרס, AP

רִנה בת ה-17 נרצחה בפיגוע בדרך למעיין, אחיה ואביה נפצעו

שבוע לאחר שחגגה יום הולדת, נרצחה רינה שנרב מלוד בפיגוע במעיין דני באזור בנימין. אביה איתן שנפצע קל ניסה להחיותה. לבנו דביר חיים בן ה-19, שנפצע בינוני-קשה, עשה חוסם עורקים מהציצית. היא תובא למנוחות ב-15:30 בלוד. הערכה: המטען המאולתר הוטמן במקום. נתניהו: נשיג את בני העוולה

 

 

רִנה שנרב מלוד, שאך לפני שבוע חגגה את יום הולדתה ה-17, נרצחה היום (ו') בפיגוע טרור במעיין דני ליד היישוב דולב, שם טיילה עם אביה ואחיה. האח דביר חיים בן ה-19 נפצע בינוני-קשה והאב איתן נפצע קל. השניים חולצו על-ידי לוחמי 669 והוטסו במסוק לבית החולים הדסה עין כרם בירושלים - משם נמסר כי הבן מורדם ומונשם. מצבו של האב יציב והוא בהכרה. בתוך, כך מתחזקת ההערכה שהמטען המאולתר שממנו נפגעו בני המשפחה הוטמן מראש במסלול שבו עשו את דרכם למעיין.

 

עוד על הפיגוע במעיין בבנימין:

דביר הפצוע אמר: "אבא, אנחנו יוצאים מזה"

בימין תוקפים: "דם יהודי הפך להפקר"

דני גונן נרצח ליד אותו מעיין: "כאב כפול ומשולש"

הנייה: הפיגוע מוכיח שירושלים תתפוצץ

 

ראש העיר לוד מסר כי רנה שנרב תובא למנוחות בשעה 15:30 בבית העלמין החדש בלוד. למשפחת שנרב 11 ילדים. רנה היא הבת הרביעית ואחיה דביר שנפצע קשה הוא הילד השלישי. המשפחה הייתה בדרכה מהמכונית, ורגע לפני שהגיעה למעיין נשמע פיצוץ אדיר כתוצאה ממטען מאולתר. האב הספיק להתקשר למשטרה ולדווח על האירוע הקשה, שבמוקד מד"א התקבל ב-10:15. כוחות רבים של צבא, משטרה ומד"א הוזעקו למקום. חובשים ופרמדיקים נאבקו על חייה של רנה, אך נאלצו לקבוע את מותה במקום.

 

 
רינה שנרב (באדיבות המשפחה, אלכס  קולומויסקי)
(באדיבות המשפחה, אלכס קולומויסקי)
פינוי הפצועים (צילום: AFP)
כוחות הביטחון בזירת הפיגוע(צילום: AFP)

פינוי הפצועים (צילום: רויטרס)
פינוי הפצועים(צילום: רויטרס)

פינוי הפצועים (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
תחילה לא היה ברור אם מחבל יידה את המטען אל המשפחה או שמא המסלול מולכד מראש, אך בהמשך כאמור התחזקה ההערכה שהאפשרות השנייה היא זו שהתרחשה. צורת פעולה זו חריגה ביותר והעלתה חשש בקרב התושבים באזור מפני הנחת מטענים באתרי מטיילים אחרים ביהודה ושומרון.
 
בצהריים שלח ראש הממשלה בנימין נתניהו תנחומים למשפחת שנרב ומסר כי כוחות הביטחון ממשיכים במרדף אחר המחבלים. "אני שולח תנחומים עמוקים בשמי ובשם אזרחי ישראל למשפחתה של הנערה רנה שנרב ז"ל, שנרצחה בפיגוע הטרור הקשה הבוקר והחלמה מהירה לפצועים - אביה הרב איתן ובנו דביר", מסר נתניהו. "נמשיך לחזק את ההתיישבות. נעמיק שורש ונכה באויבינו. זרועות הביטחון בעיצומו של מרדף אחר המחבלים בני העוולה. אנחנו נשיג אותם. ידה הארוכה של ישראל מגיעה לכל מבקשי נפשנו ותבוא איתם חשבון".
 

דביר הפצוע אמר: "אבא, אנחנו יוצאים מזה"

שמוליק שנהב, דודה של רנה, קרא מחוץ לבית החולים הדסה עין כרם לעם ישראל להתפלל לשלום אביה ואחיה. "רנה שנרב, השם יקום דמה, נרצחה היום על קידוש השם", אמר. הוא סיפר כי רנה הייתה "בחורה תמימה, בחורה יראת שמיים ויראת השם. בחורה שכל כולה עם ישראל, כל כולה אהבת ישראל, כל כולה תורת ישראל, את כולה היא תרמה, אם בתנועות הנוער או פעולות התנדבות. כל כך מתוקה, כל החיים לפניה".
 
הדוד הוסיף: "דביר חיים, צריך להתפלל בעבורו, דביר חיים בן שירה אסתר, בחור ביישבת הסדר שהיה לפני צבא. הוא אמר כל הדרך לאבא, גם כשהיה פצוע, 'אבא אנחנו חזקים ויוצאים מזה ומחזקים את עם ישראל'". שנהב הוסיף כי לאחר הפיגוע האב, איתן, "בהיותו גם חובש, ניסה להנשים ולעזור לרנה - אבל היה מאוחר מדי. הוא פנה וניסה לעזור לדביר". לדבריו, הוא הוריד את הציצית שלו כדי לעשות באמצעותה חוסם עורקים לבנו, במטרה לעצור דימום בעקבות הרסיסים בידו.
שמוליק שנהב, אחיו של הרב איתן שנרב (צילום: חורחה נובומינבקי)
"רינה נרצחה על קידוש השם". דודה של הנרצחת, שמוליק שנהב, מחוץ לביה"ח(צילום: חורחה נובומינבקי)
 
  

 

פינוי הפצועים (צילום: אלכס קולומויסקי)
כוחות באזור הפיגוע(צילום: אלכס קולומויסקי)

פינוי הפצועים (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
 

פינוי פצועים מד
(צילום: דוברות מד"א)

מוקדם יותר עדכן ד"ר עבד חלאילה, כירורג בכיר בבית החולים, על מצב האב והבן ומסר כי שניהם סובלים מפגיעות רסיסים. לדבריו, מצב האב מוגדר קל בעוד מצבו של בנו דביר מוגדר בינוני-קשה. הוא ציין שאינו סבור כי נשקפת סכנה לחייו של הבן. "הוא נמצא תחת טיפול רפואי, עבר סדרה של הדמיות. אנו מאחלים לו בריאות שלמה בקרוב".

 

משפחת שנרב מוכרת מאוד בעיר לוד, ורנה הייתה לטענת רבים דמות משמעותית בחיי הקהילה, ובעיקר בתנועת הנוער בני עקיבא. נעמה פרנקל, ידידת המשפחה, סיפרה בצהריים על רנה ל-ynet: "הייתי המחנכת של אחותה, אבל הכרתי אותה מתוך ההיכרות עם הוריה. התחושות כעת הם קשות מאוד, אנחנו מרגישים שהקרקע מתעוררת מתחתינו. מדובר במשפחת חסד מוכרת מאוד בלוד, אחת שכל דר רחוב מכיר בגלל הנתינה שלה וזה כאב גדול".

פינוי הפצועים (צילום: AP)
כוחות רבים הוזעקו למקום(צילום: AP)

פינוי פצועים  עין בובין עין דני מעיין דני התנחלות דולב פיגוע 2 נפגעים מטיילים (צילום: דובר צה
צה"ל חסם צירים באזור(צילום: דובר צה"ל)

פינוי הפצועים (צילום: רויטרס)
הפיצוץ - בדרך מהמכונית למעיין(צילום: רויטרס)
  

ראש העיר לוד יאיר רביבו פרסם הודעת אבל שבה כתב: "העיר לוד מרכינה ראש. שבת שחורה על עם ישראל ועל העיר לוד. תושבי לוד כולם כואבים על הירצחה בפיגוע של רנה שנרב הי"ד, נערה מקסימה שכל עתידה היה לפניה. אני מאחל רפואה שלמה לבני המשפחה הפצועים, הרב איתן ובנו דביר יבדל"א, ומקווה לתפיסה מהירה של המרצחים. שוב יום שישי, שוב טרור באתר שבו נרצח לפני ארבע שנים, תושב העיר דני גונן הי"ד. העירייה תעשה הכול כדי לתמוך במשפחה ברגעים קשים אלה. מדובר במשפחה ציונית וחלוצית, שתורמת רבות לעיר לוד ותמשיך להיות בלבנו גם בעתיד".

 

עוד כתב ראש העיר: "אני גאה להיות בן לציונות הדתית, אלה שרואים את המדינה וקידומה לפני כל אינטרס אישי, חלוציות במיטבה - במרכז הארץ, ביהודה ובשומרון. הטרור לא ינצח, בשום מקום. הרצח הנתעב רק מחדד בנו את ההכרה להתחזק באמונה, ולא לאפשר לרוצחים לפגוע באמונה של העם היהודי, לערער את האמונה בצדקת הדרך, שאנחנו שייכים לארץ הזאת ושהארץ הזאת שייכת לנו. תשובתנו לטרור מאז ומתמיד, הייתה ותמשיך להיות לסרב להיכנע לפחד, לחזק את רוחנו, להיאחז בארצנו ולהשתרש עמוק באדמת מולדתנו".

  

מצוד ברמאללה, חמאס בירך

צה"ל מנהל מצוד נרחב באזור רמאללה אחר המחבל או המחבלים שאחראים לפיגוע, ומחסומים נפרסו בכל אזור בנימין. הכוחות מחפשים גם בכפרים הסמוכים, תוך החרמת סרטונים ממצלמות אבטחה כדי להבין את אשר אירע. מפקד פיקוד המרכז, אלוף נדב פדן, מפקד האוגדה ומפקדים נוספים הגיע לשטח וביצעו הערכת מצב. לוחמי צה"ל חסמו צירים וגם תחקרו פלסטיני שעמד בסמוך וטען שראה רכב לבן שיצא מהזירה בנסיעה מהירה. לזירה הגיעו גם כוחות רבים של שב"כ ומשטרה, וכן כוחות מיוחדים של מג"ב. חבלנים סרקו את האזור מחשש למטענים נוספים שהוטמנו בו.

 

זירת הפיגוע ()

דובר צה"ל, תת-אלוף רונן מנליס, אמר מוקדם יותר שמדובר ב"פיגוע חמור וקשה מאוד, גם בתוצאותיו", ועדכן כי כוחות תגבור הוקפצו לסייע במצוד אחר המחבל או המחבלים. הוא ציין כי לצד הסריקות, נעשות פעולות שונות במישור המודיעיני בסיוע שב"כ. "אנו במאמץ למנוע פיגועי השראה, במיוחד ביום שישי", הוסיף מנליס. "אנו מדברים כבר תקופה על ימים מתוחים גם באיו"ש, וטרם יודעים מה להגיד על החוליה מהבוקר".

 

מנהיג חמאס, איסמאעיל הנייה, בירך על הפיגוע במהלך דרשה בתפילות יום השישי בעזה. הוא כינה אותו "פיגוע הירואי" אך ציין כי חמאס לא עמד מאחוריו ואינו יודע מי כן. לדבריו, הפיגוע ואלו שקדמו לו בשבועות האחרונים מראים כי "ירושלים תתפוצץ, היא תהרוס את מי שיפגע בה ובמסגד אל-אקצא. הבכירים בישראל עורכים קמפיין בחירות על חשבוננו, על חשבון מסגד אל-אקצא. למרות כל מה שעמנו עובר בגדה המערבית, ההתנגדות לא נפסקת. זוהי הגדה של הגברים שאומרים: הגדה תישאר המגינה של ירושלים ושל מסגד אל-אקצא".

הכרוזים של הפלסטינים ברשתות החברתיות ()
אחד הכרוזים שהפיצו הפלסטינים ברשתות

ברשתות החברתיות של הפלסטינים הופצו כרוזים שבירכו על הפיגוע. בין היתר נכתב בהם: "מכה איכותית מטעם הגברים של הגדה" ו"אימה רודפת את הכיבוש והמתנחלים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
באדיבות המשפחה
רנה שנרב שנרצחה בפיגוע
באדיבות המשפחה
מומלצים