שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  השריפות באמזונס: בולסונרו מאשים את מזג האוויר
  נשיא ברזיל, שרמז כי פעילי איכות סביבה מציתים את יערות הגשם כדי להציג באור שלילי את ממשלתו, האשים הפעם את מזג האוויר היבש בהתפשטות האש. הוא הודיע שישלח חיילים לסייע: "נילחם בפשע הסביבתי כמו בכל פשע"

   

  תיעוד: שריפות באמזונס    (צילום: רויטרס)

  תיעוד: שריפות באמזונס    (צילום: רויטרס)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  נשיא ברזיל ז'איר בולסונרו הודיע הלילה (שבת) כי בכוונתו לשלוח חיילים לאזורי השריפות באמזונס במסגרת המאמצים לכיבוי האש שמשתוללת באזור בימים האחרונים. בנאום שנשא בטלוויזיה האשים הנשיא את מזג האוויר החם והיבש בהתפשטות הדליקות השנה, לאחר שרמז השבוע כי פעילים לאיכות הסביבה אחראים להצתות מסיבות פוליטיות. "הפצת שמועות כוזבות על המצב בצפון המדינה - לא עוזרת לפתור אותו. נילחם בפשע הסביבתי כפי שאנחנו נלחמים בכל פשע", אמר.

   

  עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

   

  בולסונרו ציין את גורם האקלים לאחר שהתמודד השבוע עם האשמות של פעילי איכות הסביבה - שטענו כי הוא מאפשר פגיעה חופשית יותר מבעבר ביערות הגשם. באותו הזמן הנשיא אף רמז כי ייתכן שארגונים לא-ממשלתיים שורפים את היערות כדי להציג באור שלילי את ממשלתו לאחר שקיצץ את המימון שלהם. בולסונרו אף הוסיף כי "כל הנתונים מצביעים" על כך שאותם ארגונים שולחים שליחים לאמזונס כדי להצית שטחים. כשנשאל אם יש לו ראיות התומכות בטענותיו, אמר שאין לו "תוכנית כתובה".

   

  אסון טבע באמזונס - ידיעות קודמות:

  מומחי אקלים על השריפות באמזונס: "הרס חסר תקדים"

  דאגה בעולם מהשריפות באמזונס: "הבית בוער"

  השריפות באמזונס, בולסונרו: "אלה פעילי הסביבה"

  השריפות באמזונס: קריאות שלא לייבא בשר מברזיל

   

   

  נשיא ברזיל ז'איר בולסונרו כריתת יערות אמזונס (צילום: AP)
  הנשיא ז'איר בולסונרו: מאשים את מזג האוויר (צילום: AP)

   (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

   (צילום: EPA)
  (צילום: EPA)
   (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

   (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)
  ברזיל שריפות ב אזור ה אמזונס שטח ש נשרף ע
  (צילום: רויטרס)

   

  תיעוד: שריפות באמזונס    (צילום: רויטרס)

  תיעוד: שריפות באמזונס    (צילום: רויטרס)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   
   
  ברזיל שריפות ב אזור ה אמזונס שטח ש נשרף ע
  עצים שהשמידה האש ביערות הגשם(צילום: רויטרס)

   

  בתוך כך, בכמה מקומות בעולם התקיימו אתמול הפגנות נגד בולסונרו ויחסו לארגוני הסביבה בנושא השריפות. ההפגנות נערכו בין היתר מול שגרירות ברזיל בניו יורק, לונדון, אמסטרדם, רומא, פריז, בוגוטה, ניקוסיה ועוד. כמה מדינות אף קראו להטיל סנקציות כלכליות על המדינה. פינלנד, הנשיאה התורנית של האיחוד האירופי, קראה למדינות החברות באיחוד לשקול את האפשרות לאסור יבוא בשר מברזיל, כיוון שבמדינה נוהגים לשרוף יערות או לכרות את העצים שבהם, כדי להגדיל את השטח שבו מגדלים בקר.

   

  השבוע דווח כי מקורו של ענן עשן שכיסה ביום שני האחרון את העיר סאו פאולו - הוא באמזונס, יותר מ-2,700 קילומטר משם. אולם, לפי CNN כמה מטאורולוגים סבורים כי עשן זה הגיע משריפות גדולות בפרגוואי, הקרובה בהרבה לעיר. בתמונות לוויין נראה עשן סמיך מכסה גם את מדינת המחוז הצפונית ביותר של ברזיל, רוראימה.

   

  ברזיל שריפות ב אזור ה אמזונס תמונת לוויין (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)

  ברזיל שריפות ב אזור ה אמזונס גבר עובד ב שטח אש (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)

   (צילום: AFP)
  הפגנה בקולומביה(צילום: AFP)

   (צילום: EPA)
  הפגנה גם באמסטרדם(צילום: EPA)

  בתוך כך, המכון הלאומי של ברזיל לחקר החלל פרסם נתונים חדשים, שלפיהם מספר השריפות ביערות האמזונס הגיע השנה לגובה חסר תקדים: מ-72,843 שריפות שפרצו השנה ביערות ברזיל -  יותר ממחצית פרצו באזור האמזונס. מדובר בעלייה של 84% מהשנה שעברה. מומחים מעריכים כי 99% מהשריפות הן תוצאה ממעשה ידי אדם.

   

  לפי המכון, יותר מ-9,500 שריפות זוהו מאז יום חמישי בשבוע שעבר ורובן השתוללו באזור האמזונס שמחצית משטחו נמצא בברזיל. עוד עולה מנתוני המכון, כי בחודש יוני השנה נכרתו 920 קמ"ר של עצים באמזונס - עלייה של 88% מיוני של השנה שעברה. בתגובה לכך, בולסונרו האשים את אנשי המכון כי הם עשו מניפולציה ושינו את הנתונים כדי להציג את ממשלו באור שלילי.

   

  השריפות פוקדות את האמזונס בעונה היבשה גם בגלל מזג האוויר, אבל גם בשל הצתות מכוונות ולא חוקיות של חוטבי עצים וחקלאים שמטרתם לברא יערות, בין השאר לצורך רעיית בקר. מדענים מזהירים שהשריפות ביערות אמזונס, המכונים בפי רבים "הריאה של כדור הארץ" משום שהם מייצרים 20 מהחמצן באטמוספרה שלנו ועוזרים להאט את ההתחממות הגלובלית, עלולות לפגוע קשות במלחמה בשינויי האקלים. האזור עשיר גם במגוון של צמחים ובעלי חיים, וחיים בו יותר ממיליון ילידים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים