שתף קטע נבחר

לראשונה: חשד לפשע בחלל החיצון

פרודתה של האסטרונאוטית אן מקליין התלוננה נגדה - ובכך נחשף רשמית שמקליין היא האסטרונאוטית הלסבית המוצהרת הראשונה. בת הזוג בנפרד טענה: מקליין ניגשה לחשבון הבנק שלי מתחנת החלל וגנבה את זהותי

 

 

תלונה ראשונה על חשד לפשע בחלל החיצון: נאס"א חוקרת חשד שאסטרונאוטית ניגשה לחשבון הבנק של פרודתה בעת שהייתה בתחנת החלל הבינלאומית. ב"ניו יורק טיימס" נכתב כי מדובר ככל הנראה בחשד ראשון לפשע בחלל החיצון, או מדויק יותר - במסלול לווייני נמוך סביב כדור הארץ, שם נמצאת תחנת החלל.

 

האסטרונאוטית האמריקנית אן מקליין הודתה כי ניגשה לחשבון הבנק בעת שהייתה בתחנת החלל, אך הכחישה כי עשתה דבר שאינו כשורה. באמצעות פרקליטה, הדגישה האסטרונאוטית כי היא זו שמטפלת בכספים שעדיין משותפים לבנות הזוג. מקליין חזרה מאז לכדור הארץ, לאחר שהשלימה את משימתה שארכה שישה חודשים.

אן מקליין אסטרונאוטית נאס
אן מקליין. החשודה(צילום: AFP)

סאמר וורדן פרודת אסטטרונאוטית אן מקליין ()
סאמר וורדן. המתלוננת

פרודתה, סאמר וורדן, הגישה לפי הדיווח תלונה לנציבות הסחר הפדרלית. לפי וורדן, נעשתה גישה לחשבון הבנק שלה - ללא אישורה - מרשת מחשבים המשויכת לנאס"א. גם בן משפחתה הגיש תלונה והאשים את מקליין בגניבת זהות ובהשגת גישה באופן בלתי חוקי למסמכים הכספיים והפרטיים של וורדן.

 

וורדן ומקליין נישאו ב-2014 וכלי תקשורת להט"ביים זיהו את האסטרונאוטית כלסבית ועקבו אחר הקריירה שלה, אבל מקליין לא חשפה זאת רשמית בפרסומים של נאס"א. הפרשה הנוכחית שינתה זאת ובכך היא הפכה לאסטרונאוטית הלסבית המוצהרת הראשונה (עובדת היותה של האסטרונאוטית סאלי רייד לסבית נחשפה רק לאחר מותה). עד כה לא היו אסטרונאוטים הומואים מוצהרים.

 

לפני שנפרדו, מקליין סייעה לגדל את בנה של וורדן מנישואים קודמים ואף תמכה כלכלית. עורך דינה אמר שהיא ניגשה לחשבון הבנק כדי לוודא שאין בעיות כספיות ושיש מספיק כסף על מנת לשלם את החשבונות ואת הטיפול בבנה של וורדן. לדבריה, היא לא הייתה מודעת לכך שוורדן ביקשה שלא תיגש יותר לחשבון הבנק.

אסטרונאוטית אן מקליין (צילום: AP)
האסטרונאוטית מקליין. טענה שבדקה שאין בעיות כספיות(צילום: AP)

"היא מכחישה בתוקף שעשתה דבר מה שאינו הולם", אמר ל"ניו יורק טיימס" עורך דינה ראסטי הארדין, והוסיף כי מקליין "משתפת פעולה באופן מלא". מקליין היא אחת המועמדות להיות האישה הראשונה על הירח.

 

שיגור מוצלח של רקטת סויוז בתחילת דצמבר הביא את מקליין לתחנת החלל הבינלאומית, ואת הליכת החלל הראשונה שלה היא ביצעה עם האסטרונאוט ניק הייג בחודש מרץ השנה. מקליין הייתה אמורה לבצע הליכת חלל נוספת עם כריסטינה קוך – אבל מה שאמור היה להיות היסטוריה כל-נשית בחלל הפך לפארסה, לאחר שמחסור בחליפת חלל במידה המתאימה הוביל לביטול. לכדור הארץ חזרה מקליין ב-24 ביוני.

 

חמש סוכנויות החלל שמעורבות בתחנת החלל - אלו של ארצות הברית, רוסיה, יפן, אירופה וקנדה – ייסדו נהלים להתמודדות עם נושאים משפטיים שעולים כאשר האסטרונאוטים נמצאים במסלול סביב כדור הארץ. עם זאת, מנהל המרכז לדיני החלל באוניברסיטת קליבלנד סטייט אמר כי אינו מכיר חשדות קודמים לפשעים בחלל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים