שתף קטע נבחר

כץ על התקיפה החריגה בסוריה: "מסר ברור לאיראן"

שר החוץ אמר באולפן ynet כי ישראל פועלת לפגוע באיראן ובמפקד כוח קודס של משמרות המהפכה ("נפגע בראש הנחש - ונעקור את שיניו"). על הביקורת נגד המדיניות הביטחונית: "מציע לכל האלופים במיל' - סייג לחוכמה שתיקה"

 

 

שר החוץ ישראל כץ הסביר היום (א') לאולפן ynet את הסיבות לתקיפת חיל האוויר בסוריה ואמר כי "ישראל פועלת קודם כל לפגוע בראש הנחש האיראני - ולעקור את שיניו". כץ אמר כי "איראן היא ראש הנחש, ומפקד כוח קודס של משמרות המהפכה, קאסם סולימאני, הוא שיני הנחש. הפעולה הלילה בסוריה הייתה עוצמתית, ממוקדת ונועדה כדי למנוע פיגוע איראני מתוכנן נגד ישראל, וגם על מנת להעביר מסר ברור לאיראן ולכל התומכים שלה שאין לאיראן ולשלוחיה חסינות בשום מקום".

 

עמיקם נורקין בועידת ישראל לתעופה (צילום: מוטי קמחי)
"למנוע פיגוע מתוכנן נגד ישראל". ישראל כץ (צילום: מוטי קמחי)

כץ הסביר מדוע הפעם החליטה ישראל לחשוף את פעולותיה בסוריה למרות מדיניות העמימות האופיינית, והשיב כי הפעם מדובר ב"פעילות מיוחדת מול איום ישיר בתקיפת ישראל. היו כבר שני מקרים כאלה בעבר - הירי לעבר החרמון והמל"ט האיראני שחדר. ישראל הגיבה וקיבלה אחריות באופן ישיר. הפעילות הזאת מבוססת קודם כל על מודיעין איכותי, על יכולת מבצעית גבוהה ועל יכולת קבלת החלטות של הדרג המדיני. ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו, ביחד איתנו שרי הקבינט, מוביל את הדיונים ואת תהליך קבלת ההחלטות תוך שמירה על חשאיות".

 

כץ הוסיף: "אני חושב שכולם מבינים שהפרסום כאן חשוב, כי יש כאן מסר של סיכוליות והעברת מסר שישראל לא תאפשר פעולות נגדה. אנחנו עושים פעולות בסוריה ובכל מקום שממנו נוצרים איומים, אבל כאן זה היה דבר ממוקד. לכן הפעולה עצמה מפתיעה ומערערת את הצד השני נוכח המידע, נוכח העוצמה המבצעית, נוכח הנחישות המדינית וכמובן גם המסר שעובר לאזור, כמו שאמר נתניהו. המדיניות הישראלית ברורה - הקם להורגך, השכם להורגו".

פיצוץ בסיס סוריה איראן סיכול פיגוע רחפנים דמשק עקרבה ()
הפיצוצים אמש בדמשק

 

 

- מה תכננו האיראנים? הם רצו לשלוח רחפנים חמושים במטעני נפץ?

"לא אפרט מעבר למה שדובר צה"ל פרסם. בסך הכול יש כאן סדרה של דברים. בכל מקרה דובר על התקפה בדרך האוויר, דובר גם על שילוב רחפנים של איראן על ישראל, ולכן הפעולה נעשתה. הדברים עוד יפורסמו. שמירת החשאיות עדיין חשובה מטבע הדברים, כדי לא לחשוף מקורות מודיעיניים. מי שצריך לדעת יודע מה נפגע ומה הוא תכנן".

 

פרשננו רון בן ישי ציין כי מכיוון שהפעולה תוכננה כתגמול על התקיפות המיוחסות לישראל בעיראק, סביר להניח שהיעד של הרחפנים היה בסיס או בסיסים של צה"ל ברמת הגולן. 

 

כץ התייחס לפרישת סוללות כיפת ברזל בצפון ולאפשרות של תגובה איראנית על התקיפה: "אנו לוקחים בחשבון את כל האפשריות וננקטים האמצעים המתאימים. הנושא של כיפת ברזל - זה לא אומר דבר ודאי, זה אומר הערכות. אנחנו צריכים להיות ערוכים לתקיפה ולהגנה ובעיקר להרתעה, שזה הנשק האמיתי. יידע כל מי שמנסה לפגוע שהוא ייפגע.

 

"צריך להבין שאיראן תכננה שבשלב הזה כבר יהיו לה כמאה אלף חיילי מיליציות שיעיות שהם יביאו מכל העולם המוסלמי והערבי לסוריה, עם טילים ועם גבול חם ברמת הגולן", אמר כץ. "כל הדברים האלה הם דברים שמנענו. אין מניעה במאה אחוז, אבל כשיש מידע אנחנו פועלים".

 

קאסם סולימאני (צילום: MCT)
"שיני הנחש". מפקד כוח קודס של משמרות המהפכה קאסם סולימאני(צילום: MCT)

 

סוריה דמשק איראן בסיס פיגוע רחפנים ()
מיקום התקיפה

 

 

 

כץ התייחס גם לתיאום הביטחוני עם האמריקנים בכל הנוגע לפעילות הצבאית באזור, ואמר כי "היחסים עם ארה"ב הם יחסים אינטימיים, אנחנו חולקים מודיעין, אנחנו בשיתוף פעולה אסטרטגי. כמו שאמרו לי הרבה בכירים אמריקנים - היחסים הדוקים מאי פעם. ישראל יודעת לפעול בכוחות עצמה תוך שיתוף פעולה בדברים שנדרשים. אנחנו לא נאפשר שייווצר כאן איום איראני על ישראל.

 

"אני חושב שהאמריקנים מבינים את המדיניות שלנו", הוסיף כץ. "אגב, גם הרוסים יודעים את המדיניות שלנו, וגם מדינות ערב בסביבה יודעות את המדיניות שלנו. אחד הנכסים הגדולים שבהם אני משתמש כשר חוץ ביחד עם ראש הממשלה, זה שמדינות המפרץ, המדינות הערביות המתונות בציר האנטי-איראני, יודעות שישראל היא ראש החץ בפעולה נגד איראן ולכן רוצות את קרבתה, דבר שיש לו משמעויות מדיניות ואזרחיות שאנחנו מקדמים אותן".

 

פרסום החל מ25/8 בשעה 6:00- תיעוד מפעילות לוחמי צה״ל במצוד אחר המחבלים (צילום: דובר צה
סריקות של צה"ל בעקבות הפיגוע הקשה במעיין דני (צילום: דובר צה"ל)
 

 

 

- בעקבות הפיגוע הקשה בסופ"ש  במעיין דני יש התחממות בכל הגזרות, גם ביהודה ושומרון, וזה גם באחריותכם.

"למעלה מ-600 פיגועים נמנעו על ידי השב"כ וגורמי הביטחון האחרים בשנה החולפת. לפעמים לא מצליחים למנוע, מאתרים את המחבלים, ממצים איתם את הדין, מחסלים אותם או עוצרים אותם. יש כאן פעילות יוצאת מן הכלל שמסכלת אחוזים גבוהים מאוד מכל תכנוני הטרור בשיטות רבות ומתוחכמות, שמדינות בעולם באות להתמחות באיך מונעים טרור, איך מטפלים באינטרנט, ברשתות ובדברים אחרים".

   

שר החוץ אמר כי ישנן השפעה והשראה איראניות גם ביהודה ושומרון: "הרצון האיראני הוא תמיד לפעול באמצעות שלוחים כמו עם החיזבאללה, כמו הרצון לייצר מיליציות שיעיות גם בסוריה, בעיראק, בתימן. יש רצון לנסות להעביר את החמאס לפעילות פרו-איראנית שתשרת את הפעילות האיראנית גם ביהודה ושומרון, ויש כל הזמן ניסיונות לייצר שדרוג ליכולות הפיגוע".

 

שר החוץ מתח ביקורת על מי שהגדיר "הלשעברים שמותחים ביקורת" על מדיניות ישראל: "הייתי נותן עצה לאלופים ואלופים במיל' שהפכו לאלופים במתיחת הביקורת, כפי שאמרו חכמים: 'סייג לחוכמה שתיקה'. זה ההבדל בין מי שנושא באחריות הכוללת, מי שיש לו המידע הכולל על פעולות שיש לבצע, על סדר עדיפויות - לבין מי שלא יודע במה מדובר ואין לו המידע. כשהם היו בתפקידים הם ידעו כמובן להיות במערכת, אבל אחרי שהם הפכו לפוליטיקאים הם כל היום מותחים ביקורת".

 

כץ תקף את יו"ר הרשות הפלסטינית ואמר: "אלמלא נוכחות צה"ל ביהודה ושומרון, אבו מאזן - שטוען שמחלישים אותו - כבר מזמן לא היה קיים. הוא אפילו לא גינה את הרצח, כפי שגם האמריקנים העירו, והוא מממן את משפחות המחבלים. הוא ממש תומך בטרור, ואחרי זה הוא עוד טוען שהוא נחלש. אנחנו פועלים נגד חמאס כל הזמן. אם לא היינו פועלים, היו חלילה עשרות פיגועים בתוך מדינת ישראל ויהודה ושומרון. אנחנו נמשיך את הפעילות הזאת, כשאיראן היא ראש הנחש, ונמשיך להוביל את המערכה מולה עד שהיא תתקפל תחת הלחץ האמריקני, הסנקציות והפעילות המבצעית של ישראל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
"מסר ברור לאיראן". ישראל כץ
צילום: ירון ברנר
מומלצים