שתף קטע נבחר

דיווחים: "הרוגים לחיזבאללה ואיראן בתקיפה הישראלית בסוריה"

ממדי התקיפה של חיל האוויר נחשפים: כלי תקשורת פרו-איראניים מדווחים כי שלושה פעילי חיזבאללה נהרגו בהפצצות ליד דמשק לסיכול פיגוע רחפנים. המרכז הסורי למעקב אחר זכויות אדם ציין כי בתקיפות נהרגו שני אנשי חיזבאללה ואיראני. בכיר בטהרן הכחיש פגיעה במטרות איראניות

 

כלי תקשורת ערביים וארגוני זכויות אדם דיווחו בצהריים (יום א') על כמה הרוגים בתקיפה שביצע אמש חיל האוויר בסוריה לסיכול פיגוע רחפנים בשטח ישראל. לפי כלי תקשורת פרו-איראניים, שלושה פעילי חיזבאללה נהרגו בתקיפות צה"ל ליד דמשק. מנגד, מרכז המעקב הסורי אחר זכויות אדם ציין כי "בתקיפות נהרגו שני אנשי חיזבאללה ואיראני".

 

במקביל, מזכ"ל המועצה לקביעת האינטרס של המשטר האיראני, מוחסן רזאי, שבעבר שימש מפקד משמרות המהפכה, הכחיש כי בתקיפה הישראלית בסוריה נפגעו מטרות איראניות.

 

לפי דיווח בסוכנות הידיעות האיראנית "אילנא", רזאי טען כי "זהו שקר. לישראל וארצות הברית אין כוח לתקוף את מרכזיה השונים של איראן, והם לא נפגעו".

פיצוץ בסיס סוריה איראן סיכול פיגוע רחפנים דמשק עקרבה ()
פיצוצים ליד דמשק, אמש

פיצוץ בסיס סוריה איראן סיכול פיגוע רחפנים דמשק עקרבה ()

שר החוץ וחבר הקבינט המדיני-ביטחוני ישראל כץ אמר היום בריאיון לאולפן ynet בהתייחסו לתקיפת חיל האוויר בסוריה כי "ישראל פועלת קודם כל לפגוע בראש הנחש האיראני - ולעקור את שיניו".

 

כץ הוסיף כי "איראן היא ראש הנחש, ומפקד כוח קודס של משמרות המהפכה, קאסם סולימאני, הוא שיני הנחש. הפעולה הלילה בסוריה הייתה עוצמתית, ממוקדת ונועדה כדי למנוע פיגוע איראני מתוכנן נגד ישראל, וגם על מנת להעביר מסר ברור לאיראן ולכל התומכים שלה שאין לאיראן ולשלוחיה חסינות בשום מקום".

 

על השאלה מדוע ישראל חשפה את הפעולה, השיב השר כץ כי הפעם מדובר ב"פעילות מיוחדת מול איום ישיר בתקיפת ישראל. היו כבר שני מקרים כאלה בעבר - הירי לעבר החרמון והמל"ט האיראני שחדר. ישראל הגיבה וקיבלה אחריות באופן ישיר. הפעילות הזאת מבוססת קודם כל על מודיעין איכותי, על יכולת מבצעית גבוהה ועל יכולת קבלת החלטות של הדרג המדיני. ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו, ביחד איתנו שרי הקבינט, מוביל את הדיונים ואת תהליך קבלת ההחלטות תוך שמירה על חשאיות".

 

כץ הוסיף: "אני חושב שכולם מבינים שהפרסום כאן חשוב, כי יש כאן מסר של סיכוליות והעברת מסר שישראל לא תאפשר פעולות נגדה. אנחנו עושים פעולות בסוריה ובכל מקום שממנו נוצרים איומים, אבל כאן זה היה דבר ממוקד. לכן הפעולה עצמה מפתיעה ומערערת את הצד השני נוכח המידע, נוכח העוצמה המבצעית, נוכח הנחישות המדינית וכמובן גם המסר שעובר לאזור".

 

נתניהו אמר אמש במקביל לפרסום פרטי הפעולה בסוריה כי "במאמץ מבצעי גדול סיכלנו תקיפה נגד ישראל של כוח קודס האיראני ומיליציות שיעיות. אני חוזר ואומר: לאיראן אין חסינות בשום מקום. כוחותינו פועלים בכל גזרה נגד התוקפנות האיראנית. הקם להורגך השכם להורגו. הנחיתי להיערך לכל תרחיש. נמשיך לפעול נגד איראן ושלוחותיה בנחישות ובאחריות למען ביטחון ישראל".

כוחות צה
מערכת כיפת ברזל באזור הצפון, היום(צילום: EPA)

כוחות צה
כוח צה"ל באזור רמת הגולן(צילום: EPA)

כוחות צה
(צילום: EPA)

כוחות צה
(צילום: AFP)

בהודעת צה"ל על אודות פעולת חיל האוויר אמש צוין כי הותקפו יעדים ליד דמשק ובכך סוכל "ניסיון פיגוע של כוח קודס האיראני". לפי צה"ל, הפיגוע היה אמור להתבצע באמצעות רחפנים תוקפים ותוכנן לצאת מסוריה ולפגוע במטרות ישראליות.

 

במסגרת הכוננות הגבוהה של חיל האוויר, נפרסו סוללות כיפת ברזל בצפון והוגברה הכוננות בטייסות השונות שבבסיס החיל וביחידות המודיעין.

 

דובר צה"ל, תת-אלוף רונן מנליס, עדכן אמש כי מטוסי קרב תקפו כמה יעדי טרור בכפר עקרבא שמדרום לדמשק: "אנו עוקבים לאחרונה אחרי ההתארגנות הזו בראשות קאסם סולימאני לבצע את הפיגוע הזה, באמצעות שיגור של כמה רחפנים תוקפים לעבר צפון שטח ישראל. תקפנו כמה יעדים בעקרבא שבהם יש פעילים איראנים ופעילים של מיליציות שיעיות, כולל ציוד שנועד לשמש בפיגוע הזה".

 

עוד נמסר כי "החוליה ניסתה לבצע את הפיגוע הזה כבר ביום חמישי, אבל שיבשנו את זה. התקיפה נוהלה על ידי בכירי צה"ל בראשות הרמטכ"ל, ועדכנו את ראשי המועצות בגולן על פרטי האירוע. אנו ערוכים למגוון רחב של תרחישים שעלולים להתפתח באירוע הזה".

 

לפי גורמים בצה"ל, ההחלטה לפרסם את דבר התקיפה ולהימנע משמירה על עמימות כבעבר, נבעה מכך שהפעם מדובר בסיכול פיגוע ספציפי ולא בפגיעה בהתבססות צבאית כגון העברת טילים מדויקים. לאחר התקיפה, השטח האווירי שממזרח לנהר הירדן ברמת הגולן, נאסר לטיסות אזרחיות מגובה של 5,000 מטר. ההנחיה תישאר בתוקף עד לסוף החודש.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים