שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  אלפי פקחים ותיעוד מספירת הקולות: כך ישמרו על טוהר הבחירות

  ועדת הבחירות המרכזית פנתה לחברה חיצונית שתעסיק אלפי פקחים בניסיון למנוע זיופים בבחירות המתקרבות. בשל האיסור לצלם, הפקחים יורשו לתעד את הנעשה בקלפי רק אם יחשדו בעבירה פלילית

   

   

  אנשי הליכוד מתעדים את הקלפיות

  אנשי הליכוד מתעדים את הקלפיות

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  יום לאחר הודעתו של יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט חנן מלצר, על הקמת יחידה לפיקוח על טוהר הבחירות, נחשפים פרטים נוספים על המהלך התקדימי.

   

  המלאכה תוטל על אלפי פקחים שיישכרו לשם כך על ידי חברת האבטחה "צוות 3", שכבר החלה בגיוסם. בחירת החברה נעשתה בנוהל מהיר, כאשר הקריטריונים שנלקחו בחשבון הם ניסיונה בהפעלת צוותים גדולים ויכולתה לספק בטווח קצר את כל הציוד הטכנולוגי הדרוש.  

   (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
  (צילום: גיל יוחנן)
   

  הפקחים יצוידו במצלמות גוף, ובמהלך ההצבעה יסיירו בין הקלפיות על פי חלוקה לגזרות, כך שכמעט בכל אחת מ-11 אלף הקלפיות יהיה פקח במהלך היום, שידאג לוודא שההצבעה מתנהלת באופן תקין.

  הפקחים יוכלו להשתמש במצלמות במהלך ההצבעה רק במקרה של חשד סביר לביצוע עבירה פלילית במקום הקלפי, כמו השמעה של איומים על חברי ועדות הקלפי, הצעות למתן שוחד בחירות או חשש לאלימות ורק לאחר שקיבלו אישור קונקרטי לצילום מיו"ר ועדת הבחירות המרכזית. במקרה כזה – גם מזכיר הקלפי, כנציגה האובייקטיבי של ועדת הבחירות המרכזית, יורשה לתעד את המתרחש.

   

  בשעה 21:30, כחצי שעה לפני סגירת הקלפיות ותחילת הספירה, הפקחים יתפרסו בקלפיות שייקבעו מראש, יישארו שם עד תום הספירה - ויתעדו אותה. הקלפיות שיצולמו במהלך ספירת הקולות הן אלו שבמהלך שלוש מערכות הבחירות הקודמות נחשדו כ"בעייתיות", בהן קלפיות שבהן היה חשד לזיוף או ששיעור ההצבעה בהן היה גבוה בהרבה מהממוצע - סביב 95%.

   

   

  יו"ר ועדת הבחירות חנן מלצר (צילום: הלל מאיר/TPS) (צילום: הלל מאיר/TPS)
  יו"ר ועדת הבחירות חנן מלצר(צילום: הלל מאיר/TPS)

  בנוסף, יילקחו בחשבון קריטריונים נוספים שוועדת הבחירות אינה מעוניינת לחשוף כעת, וקלפיות מסוימות ייבחרו רנדומלית. בכל מקרה, בוועדה הבהירו כי הקלפיות שיצולמו יהיו מכל חלקי הארץ - ולא יתמקדו במגזר כזה או אחר.

  מלצר קבע כי תוצרי הצילומים יועברו רק למשטרה או לייעוץ המשפטי של ועדת הבחירות המרכזית, וכי העברתם לכל אדם אחר, פרסומם במדיה כלשהי או עיון בהם עלולה להיות עבירה פלילית.

   

  יו"ר הוועדה נדרש להחלטה בעקבות עתירות מצד ארגונים שונים למתן הנחיות לשימוש במצלמות בקלפי, לאחר שמפלגת הליכוד הציבה ביום הבחירות באפריל משקיפים עם מצלמות נסתרות בקלפיות במגזר הערבי. בהחלטתו אסר מלצר למפלגות ולרשימות המועמדים להציב מצלמות במקומות הקלפי, וקבע - בדומה לעמדת היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט - כי הצבת מצלמות באופן שיטתי בקלפיות טעונה חקיקה ראשית. בעקבות ההחלטה הודיעו בליכוד כי הם בוחנים אפשרות לחוקק חוק חדש שיאפשר זאת.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: גיל יוחנן
  ספירת קולות בבחירות האחרונות
  צילום: גיל יוחנן
  מומלצים