שתף קטע נבחר

תוכנית חיזבאללה: "מתקפה מחושבת" שלא תצית מלחמה

לאחר הפרסום ב"טיימס" הלונדוני על יעד מתקפת הרחפנים שיוחסה לישראל, אמרו שני גורמים המקורבים לחיזבאללה כי הארגון מתכנן מתקפת נגד. עם זאת הבהירו כי המתקפה מתגבשת באופן "שלא יוביל למלחמה שבחיזבאללה ובישראל לא מעוניינים בה"

 

 

 

חיזבאללה מתכנן "מתקפה מחושבת" נגד ישראל בתגובה למתקפת הרחפנים ברובע הדאחייה בביירות באופן שלא יצית מלחמה. כך מסרו הערב (יום ג') שני גורמים המקורבים לארגון לסוכנות רויטרס.


למרות שנשיא לבנון, מישל עון, אמר אתמול כי התקרית שלשום היא בגדר הכרזת מלחמה מצד ישראל, אחד הגורמים הדגיש כי אף אחד משני הצדדים לא מעוניין במלחמה: "הכיוון כרגע הוא מתקפה מחושבת, אבל איך הדברים יתפתחו - זה סיפור אחר".  

חסן נסראללה ובנימין נתניהו (צילום: גיל יוחנן)
חסן נסראללה ובנימין נתניהו(צילום: גיל יוחנן)

חיזבאללה טען שהרחפנים שהתרסקו ברובע הדאחייה שבדרום בירת לבנון, הכילו חומרי נפץ ופגעו במרכז תקשורת של הארגון השיעי. עם זאת, גורמי מודיעין מערביים טענו שלא סביר שזה היה יעד התקיפה.

 

לפי עיתון ה"טיימס" הבריטי, התקיפה תוכננה נגד אתר שבו אוחסנו אמצעים איראניים לדיוק טילים. לפי הדיווח, צילומים שפרסמו תושבים מביירות מעידים על כך שנזק משמעותי נגרם לשני רכיבים.

 

גורמי המודיעין שצוטטו ב"טיימס" אמרו כי המחסן שנמצא סמוך לאזור שבו התרסקו הרחפנים, ובו ציוד תעשייתי מתקדם לערבוב דלקים שנועד לדייק טילים לרמה גבוהה, היה יעד התקיפה. בתמונות שהופצו נראה נזק משמעותי לאחד הרכיבים החשובים - מערבל לערבוב הדלקים שמיוצר באיראן. רכיב נוסף, המשמש לשליטה ממוחשבת, הושמד לחלוטין.

 

תקיפת רחפנים ()
המקום שבו התפוצץ הרחפן

אחד המל
אחד הרחפנים

פרשננו לענייני צבא וביטחון רון בן ישי ציין כי מפקד כוח "קודס" של משמרות המהפכה, קאסם סולימאני, שאותו סימנה ישראל כאחראי הישיר לפיגוע הרחפנים המתוכנן בגולן, לא עדכן כנראה את חסן נסראללה בתוכניותיו. רק אחרי שהתברר למנהיג חיזבאללה מה באמת קרה בסוריה, ומה באמת קרה בדאחייה בביירות, הוא דיבר על פגיעה בריבונות ואיים על ישראל, כנראה גם מתוך תסכול.

 

בישראל מנסים להבהיר שאנשי חיזבאללה שנהרגו בסוריה לא נפגעו בשל היותם אנשי חיזבאללה – אלא מכיוון שגויסו על ידי סולימאני ללגיון הזרים שהקים מקרב השיעים הנאמנים לו בעיראק ובלבנון.

 

מבחינת נסראללה נראה שהוא מחויב להגיב – נהרסו לו רכיבים חשובים מפרויקט דיוק הטילים, מנקודת מבטו הופרה ריבונות לבנון וההרתעה נפגעה. אם ישראל, על פי הפרסום, היא זו שפעלה - המסר הוא שלנסראללה אסור להמשיך לפעול לדיוק טילים, בתקווה שהרמז יובן. אם הרתעה לבדה לא תעבוד, השאיפה היא להשיג התרעה לגבי מה שנסראללה מתכנן בתגובה - ובהמשך, אם צריך, גם לסכל את היוזמה הזו. אם כל זה לא יצליח – בישראל יפעלו להכין תגובה שתגרום לו להתחרט על הפעולה.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים