שתף קטע נבחר

בדרך למפעל: הרכיבים לדיוק טילים שנפגעו מהרחפנים בביירות

מערבל דלקים שמאפשר ניווט בזמן אמת נפגע ורכיב שליטה ממוחשבת הושמד לחלוטין בזמן שאוחסנו בארגזים בלב ביירות. חיזבאללה אמנם מתכנן תגובה - אך ראש ממשלת לבנון נועד עם מפקד יוניפי"ל, שמבהיר כי התיאום עם ישראל יימשך

 

 

התמונות שהופצו ביומיים האחרונים על-ידי תושבי השכונה השיעית בלב הבירה הלבנונית הראו כי בניגוד לדבריו של חסן נסראללה שטען כי יעד מתקפת הרחפנים היה מרכז התקשורת של חיזבאללה - במקום אוחסנו באופן זמני רכיבים קריטיים לדיוק של טילים בתוך ארגזים.

תקיפת רחפנים ()

רכיב אחד שהושמד לחלוטין נועד לשליטה ממוחשבת על טילים, ורכיב נוסף שנפגע הוא מערבל דלקים (planetary mixer) שמיוצר באיראן. ככל הנראה לא מדובר במפעל ייצור - אלא במקום ביניים שבו נמצאו הרכיבים לפני העברתם למפעל. יש לציין כי טילים המופעלים על דלק נוזלי נדרשים להיות זקופים לשם התדלוק - מה שהופך אותם לפגיעים ולקלים לגילוי. טילים המונעים בדלק מוצק ניתנים לאחסון מוגן יותר - אך גם מאפשרים דיוק בפגיעה.

 

תקיפת רחפנים ()
כך זה נראה מבתי התושבים

הדלק המוצק משמש את המנגנון הממוחשב שבאמצעותו פליטת סילוני הבעירה לכיוונים שונים מנווטת את הטיל - אפילו בדיוק של מטר - ומאפשרת לשנות את מעופו בעודו באוויר. בכך קל הרבה יותר לפגוע במטרות אסטרטגיות - וקשה יותר ליירטו.

 

דיוק הטילים והרקטות של חיזבאללה מקודם כפרויקט איראני על-מנת שמרבית הטילים והרקטות שישוגרו מלבנון לעבר ישראל יפגעו במטרות איכות צבאיות ואזרחיות - או בלב ריכוזים של אוכלוסייה אזרחית. בישראל מעריכים כי אם היוזמה האיראנית אכן תצליח - היא תהפוך לאיום החמור ביותר על המדינה בשנים הקרובות.

 

משמרות המהפכה האיראניים ניהלו את פרויקט דיוק הטילים בסוריה - שסוכל ברובו על-ידי צה"ל במסגרת המערכה שבין המלחמות. זו הסיבה שהאיראנים וחיזבאללה העבירו את הפרויקט לשטח לבנון. הדבר נעשה מתוך הנחה שצה"ל לא ירצה לאתגר את חיזבאללה ולא יסכל את סדנאות הטילים ההולכות ומוקמות בלבנון.

 

בחיזבאללה מתכננים "מתקפה מחושבת" נגד ישראל שלא תצית מלחמה כוללת. כך מסרו שני גורמים המקורבים לארגון לסוכנות רויטרס. אחד הגורמים הדגיש כי אף אחד משני הצדדים לא מעוניין במלחמה: "הכיוון כרגע הוא מתקפה מחושבת, אבל איך הדברים יתפתחו - זה סיפור אחר". 

טנק מרכבה צה
טנק של צה"ל ליד גבול לבנון(צילום: AFP)

בנאום שנשא ביום ראשון איים מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה בתגובה לשיגור הרחפנים ואמר כי "ישראל עשתה דבר מאוד מאוד מסוכן. אם נתניהו חושב שהסיפור נגמר כי לא היו הרוגים, הוא טועה. אם נשתוק על ההפרה הזו, זה יציב את לבנון במסלול מסוכן שבו כל יומיים יגיע רחפן ממולכד שיתקוף מטרות בשטחנו. יקרה לנו מה שקורה בעיראק, שם יש תרחיש שחוזר על עצמו. לפני כמה שבועות הותקפו מחסנים של מיליציית חשד א-שעבי בכל מיני מחוזות, רחפן מגיח לפתע ופתאום יש פיצוץ ולאחריו רמיזה קלה למעורבות ישראלית. הם מתגאים בכך ולא ניתן לזה לקרות על אדמת לבנון".

  

הוא התריע בפני צה"ל מפני התגובה הצפויה של ארגונו: "אני פונה לחיילי צה"ל בגבול הצפוני - מהלילה תעמדו על הגדר ותחכו לנו. יום, יומיים, שלושה, תחכו לנו. נגמרה התקופה שבה ישראל יכלה לתקוף בלבנון ולהישאר בטוחה. אנחנו נמצאים בשלב חדש, זה שלב שהאויב כפה עלינו. אם הוא חושב שבגלל בעיות כלכליות או חולשות אחרות, לא נגיב - הוא טועה. גם אם נרעב נמשיך להתגונן". 

כוחות או
חיילי יוניפי"ל וצבא לבנון בגבול בין ישראל ללבנון, אתמול(צילום: AFP)

כוחות או
(צילום: AFP)

בצל החשש מפעולת נקם, נועד ראש ממשלת לבנון, סעד אל-חרירי, עם מפקד כוחות יוניפי"ל ודן עימו על האירועים האחרונים. דובר כוחות האו"ם מסר כי חיילי יוניפי"ל ממשיכים בתפקידם לשמור על השלום במרחב הגבול תוך ביצוע סיורים מאורגנים בדרום לבנון ולאורך הקו הכחול. בהצהרה שמסר לכלי התקשורת בלבנון הוסיף הדובר כי "המצב בשטח נשאר רגוע ויוניפי"ל ממשיך בתיאום בין שני הצדדים למניעת הסלמה ותקריות שעלולות לסכן את המצב".

 

ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו אמר בהתייחסות למתיחות בצפון: "שמעתי את הדברים של נסראללה. אני מציע לו להירגע". נתניהו הוסיף כי "בעוד שאנחנו בונים את העתיד - יש מי שמנסה לפגוע בהווה. נסראללה יודע שמדינת ישראל יודעת להגן על עצמה היטב ולהשיב לאויביה כגמולם. אני מציע לו ולקאסם סולימאני - היזהרו בדבריכם, ועוד יותר במעשיכם".


פורסם לראשונה 27/08/2019 23:38

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים