שתף קטע נבחר

שקרים ואלימות במבצע המשטרה בעיסאוויה

טענות לירי ובקבוקי תבערה משמשות תירוץ למעצרים המוניים והמאסת חייהם של הפלסטינים. כמו בסדרה "מחוז ירושלים", גם כאן מדובר בזיוף

 

נקבר הפלסטיני שנורה למוות על ידי שוטרים בעיסאוויה, רעולי פנים שיגרו זיקוקים (צילום: AP)
הלווייתו של מוחמד עובייד(צילום: AP)

כל מי שמנסה לפענח את מבצע ההתעמרות של המשטרה בעיסאוויה שבמזרח ירושלים בתקופה האחרונה חייב להתייחס לתרבות השקר של משטרת המחוז. אירוע השתלת הנשק בבית סאמר סולימאן וצולם לסדרת הפייק-ריאליטי "מחוז ירושלים", הוא סימפטומטי לתופעה זו.

 

 

רב-פקד עו"ד עינת נחמיה טענה לפני יותר מחודש, בתשובה לפניית ארגון "עיר עמים" שביקשה לברר מדוע נערך המבצע, שהמשטרה פועלת נגד "פעילי טרור" ובעקבות "מאות אירועי אלימות והפרות סדר קשים... אשר כללו בין היתר ירי חי, השלכת בקבוקי תבערה, יידוי אבנים, נפצים וחזיזים", גם נגד הנוסעים בכביש מס' 1 (בקטע המחבר בין ירושלים למעלה אדומים). תשובתה מהדהדת את אמירתו של רכז המודיעין במרחב קדם במחוז, רס"ב ארז חזן, באותה סדרה, ולפיה עיסאוויה היא "אש בוערת, כור שלא נכבה".

 

נחמיה משקרת, כפי שחזן שיקר. כמי שנמצא בעיסאוויה מדי שבוע, אני יכול להעיד שמי שיוזם את האלימות הם דווקא שוטרי יס"מ ומג"ב. הם נכנסים בשעות הערב והלילה ומחפשים הזדמנויות לתרגל את רפרטואר לוחמת הכיבוש והדיכוי. חיכוך סתמי עם התושבים – אמירה מתריסה או יידוי אבן – נענה מיד בחסימת רחובות, השלכת רימוני הלם, ריסוס בגז פלפל, הכאה ברוטלית של מי שלא מציית לפקודותיהם, וגם ירי כדורי ספוג שחור – לכאורה תחמושת אל-הרג, אך כזו שכבר גרמה לפציעות קשות וגם למוות.

 

דוגמאות אקראיות: לפני שבועיים חגגה משפחת מסרי את עיד אל אדחא. שוטרי יס"מ ירו כדורי ספוג לתוך עשרות החוגגים והיכו כמה מהם. כוח יס"מ אחר תרגל פריצה לבית שבו שהו רק קטינים מבוהלים, תוך שהוא מתעלם מבקשות השכנים וההורים להמתין כמה דקות עד להגעתם. בשבוע שעבר תרגלו השוטרים מעצרי שווא וזריקת רימוני הלם, כולל על פעילים שצילמו אותם. שוטר אחד זרק, סתם כך, רימון הלם על מכונית חונה וריסק את שמשתה. שוטרים אחרים שוגרו למחוק גרפיטי של מוחמד עובייד, ששוטר ירה בו והרג אותו ללא הצדקה בסוף יוני.

 

בכל השבועות האלה שבהם מתעמרת המשטרה בתושבים, היא לא עצרה ולו אחד בגין ירי חי. להערכת עו"ד מוחמד מחמוד, המייצג את רוב העצורים, כ-300 איש נעצרו מאז החל המבצע ורובם המכריע שוחררו בתוך שעות ספורות, לאחר שהמשטרה הסתפקה בהטלת קנסות ובחלק מהמקרים הורתה גם על מעצרי בית בני כמה ימים. המשטרה נמנעת מלפרסם פרטים כלשהם על המבצע. מהי תכליתו? מה היא מקווה להשיג? כמה תושבים נעצרו ומה נמצא בחקירותיהם? כלום, כי אין כלום.

 

המשטרה הבטיחה להפיק לקחים מאירועי השתלת הראיות בסדרה אולם לא כדאי להאמין לכך יותר מדי. הנה דוגמא להפקת לקחים במחוז ירושלים: המפקד הקודם, ניצב יורם הלוי, שדגל בתחילת כהונתו בעונשים קולקטיביים נגד תושבי מזרח ירושלים (כמו סגירת חנויות בתגובה לפיגועים), הסיק בערוב כהונתו שכדאי להמעיט בנוכחות לוחמי מג"ב – תאומיהם של שוטרי יס"מ – והחליף אותם בשוטרים "כחולים", מנוסים יותר ומבוגרים יותר.

 

"יש לוחמים (של מג"ב) המחפשים 'אקשן' ולעיתים קרובות גורמים לחיכוכים בלתי רצויים והתחממות האווירה", הסביר את תפיסתו החדשה בפני מכון ירושלים למחקרי מדיניות והביע את ביטחונו שמהלך זה יפחית את מספר האירועים הביטחוניים.

 

ואכן, בעיסאוויה הוקם מוקד שיטור קהילתי, וכשהלוי סיים את כהונתו בפברואר היא הייתה שקטה באופן משמעותי. אבל אז הגיע ניצב דורון ידיד, שנוהג כמי שמתכוון להמציא את הגלגל מחדש תוך כדי הלהטת האווירה בעיסאוויה. סביר להניח שניצב ידיד ייאלץ לרדת בזמן הקרוב מהעץ הגבוה שעליו טיפס. ההורים בעיסאוויה כבר מאיימים בהשבתת פתיחת שנת הלימודים.

 

עד אז ימשיך מחוז ירושלים, בגיבוי שקט של צמרת המשטרה, השר לביטחון פנים וראש הממשלה, להרעיל את האווירה בירושלים כולה ולהוכיח שאלימותה נשענת על שקרים בוטים, כחלק מהמדיניות רבת-שנים השואפת להפוך את חייהם של הפלסטינים בעיר לבלתי נסבלים במטרה להרחיקם מבתיהם ומעירם, לכאורה מרצונם.

 

  • אייל הראובני הוא חוקר ב"בצלם" ופעיל במשמרות Free Jerusalem בעיסאוויה

 

מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו ynetopinion@gmail.com

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים