שתף קטע נבחר

הרמטכ"ל סייר בצפון, חסימות בכפר רג'ר

על רקע איומי חיזבאללה בתגובה ל"מתקפת הרחפנים" בביירות, רב-אלוף אביב כוכבי קיים הערכת מצב בצפון. במקביל, צה"ל חסם את הכביש הראשי בכפר רג'ר. התושבים: "ביקשו לצאת מהבתים רק במקרים דחופים"

 

 

המתיחות בצפון נמשכת: בעוד הרמטכ"ל רב-אלוף אביב כוכבי ערך היום (ו') סיור בגזרה, תושבי הכפר רג'ר ששוכן על הגבול בין ישראל ללבנון מתלוננים על כך שצה"ל סגר את הכביש הראשי של הכפר. לדבריהם, הם גם התבקשו לא לצאת מהבתים, אלא במקרים דחופים. בצה"ל מסרו לאחר פרסום הידיעה כי הכביש נחסם באופן זמני בלבד בשל הערכת מצב, והדגישו שאין הגבלות על התושבים עצמם.

 

עושים סדר: מה התפוצץ בסוריה ובלבנון - ומה יכול לקרות בצפון

 

התושבים מספרים כי החסימה של הכביש החלה כבר אתמול בצהריים, וכי כעת הם נדרשים להשתמש בדרך חלופית שמיועדת לכלי רכב צה"ליים, כזו שאינה מתאימה לכלי רכב אזרחיים וגורמת להם לנזקים. "זה בגלל המצב הביטחוני והאיומים של נסראללה", אמר אחד מהם.

  (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

כפר רג'ר ()
הגבלות בכפר רג'ר

כפר רג'ר ()

כפר רג'ר ()

אחד התושבים סיפר כי "צה"ל חילק דרך האחראי על הביטחון בכפר הודעות שדורשות מהאנשים לא להסתובב בחוץ, ולא לצאת אלא במקרה חירום ולדברים חשובים". לדבריו, "גם נכתב שהדרך חסומה ליוצאים ולנכנסים - דבר שגרם להרבה פועלים לחכות הרבה שעות ליד צומת הטנק. לא אפשרו לאף אחד להיכנס, עד שצה"ל ביקש מהם ללכת בדרך חלופית שלא מתאימה, אבל לא הייתה ברירה". תושבי הכפר פנו למכובדים בו וביקשו מהם להתערב.

 

מדובר צה"ל נמסר: "לא קיימות מגבלות על תושבי הכפר רג'ר וככלל תושבי הצפון מצויים בשגרה מלאה. לאור הערכת המצב הוחלט באופן זמני לחסום את הציר הראשי המוביל לכפר ולפתוח ציר חלופי דרכו יכולים התושבים להיכנס".

 

החסימות ברג'ר מגיעות בהמשך להגבלת התנועה של כלי רכב צבאיים סמוך לגבול עם לבנון, על רקע איומיו של חיזבאללה להגיב למתקפת הרחפנים בדרום ביירות. גם השטח האווירי, ממרחק של שישה ק"מ מהגבול, נסגר לטיסות אזרחיות. מטוסי ריסוס שעובדים בשגרה בשטחים חקלאיים סמוך לגבול נדרשים לקבל אישור פרטני לפני המראה. אתמול גם הכריז צה"ל על עוצר יציאות לכמה חטיבות לוחמות בפיקוד הצפון עד להודעה חדשה.

  (צילום: דובר צה
הרמטכ"ל בסיור בצפון(צילום: דובר צה"ל)

  (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

  (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

במקביל, הרמטכ"ל כוכבי ביקר היום כאמור באזור וקיים בו הערכ מצב. הוא סייר בעוצבת "ברעם" ועוצבת "חירם" בפיקוד הצפוןף לצד מפקד פיקוד הצפון, אלוף אמיר ברעם, מפקד עוצבת "הגליל", תת-אלוף שלומי בינדר ומפקדי הכוחות בגזרה.

 

אתמול חשף צה"ל את פרויקט דיוק הטילים של חיזבאללה, שפועל בשנים האחרונות על אדמת לבנון. גורמי צבא טענו כי הפרויקט, שבוצע "מתחת לאף" של ההנהגה בלבנון, מוכיח שחיזבאללה פועל בחסות איראן ללא כל הפרעה.

 

לפי ההערכות, לארגון הטרור השיעי יש כמה עשרות אלפי טילים, רובם סטטיסטיים, כך שהנהגת הארגון רצתה למצוא פתרונות לשיפור הדיוק שיאפשר פגיעה מדויקת באתרים ומתקנים אסטרטגים במרכזה של מדינת ישראל.

 

ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו אמר בהתייחסו לפרויקט של חיזבאללה: "חשפנו חלק מפרויקט הטילים המדויקים של איראן וחיזבאללה. אנחנו נחושים לסכל את הפרויקט המסוכן הזה. מטרת הפרסום היום היא להבהיר שלא נשב בצד ולא ניתן לאויבינו להתחמש בנשק קטלני נגדנו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
כוכבי בצפון
צילום: דובר צה"ל
מומלצים