שתף קטע נבחר

נתניהו מרוצה בירושלים, נסראללה מבסוט בביירות

העליונות המודיעינית והמשמעת המבצעית של צה"ל מנעו אבדות בנפש במתקפת חיזבאללה. נסראללה אמנם רצה לראות נפגעים, אבל בהתחשב באילוצים, סביר שהוא יושב בבונקר מרוצה. ועדיין, כדאי להיזהר מאופוריה - וסיפור דיוק הטילים ממשיך להטריד

 

 

זה לא מקרה שמתקפת חיזבאללה אתמול (יום א') הסתיימה בלי נפגעים. הקלישאה השגורה כל כך - "בנס לא היו נפגעים מצדנו" - לא שייכת למה שקרה אתמול. לצה"ל לא היו נפגעים מפני שמפקדיו ולוחמיו, מהרמטכ"ל דרך אלוף פיקוד צפון וכלה במפקדי האוגדות, העריכו נכון מה יעשו חסן נסראללה ואנשיו, נערכו נכון והגיבו נכון.

 

על כך הם ראויים למחמאה גדולה, אבל יש עוד שני גורמים לכך שתגובת הנקם של חיזבאללה לא השיגה את יעדיה, כלומר לא גרמה לאבדות בנפש מצדנו. הראשון הוא העליונות המודיעינית שיש לצה"ל. השני, והראוי לציון בפני עצמו, הוא המשמעת המבצעית יוצאת הדופן שגילו החיילים והמפקדים, ותרמה תרומה נכבדה לכך שההכנות היעילות וצעדי הזהירות שנקט צה"ל נשאו את הפרי המקווה.

חסן נסראללה בנימין נתניהו (צילום: AFP)
חסן נסראללה ובנימין נתניהו(צילום: AFP)
 

אני מציין זאת במיוחד מפני שבעבר, אפילו לא מזמן, היו כמה אירועים עם נפגעים בגזרות הלחימה השונות שצה"ל מעורב בהן, שנבעו ממשמעת מבצעית לקויה. הפעם המשמעת המבצעית הייתה מתוחכמת ומהודקת בדיוק כמו המידע המודיעיני, בדיוק כמו הערכות דרכי הפעולה שעומדות בפני נסראללה, ובדיוק כמו אותן תחבולות קטנות שבאמצעותן אתה קובע את התוצאה בשדה הקרב.

 

צריך להוסיף למסכת השבחים לצה"ל וגם ולדרג המדיני שמדובר באירוע נוסף המתווסף לסדרה של הצלחות שנחלה ישראל בהתכתשות הבלתי פוסקת עם איראן ושלוחיה ברחבי המזרח התיכון. המרכיב המרכזי בגל ההצלחות הללו היא העליונות המודיעינית, אבל גם התעוזה וגם היצירתיות והחשיבה מחוץ לקופסה של מפקדי צה"ל וקהיליית המודיעין שהוכחה מחדש גם אתמול אחה"צ.


עשן מהפצצות של צה
עשן מהפצצות צה"ל במארון א-ראס בדרום לבנון (צילום: רויטרס)

שריפה ליד אביבים גבול לבנון חילופי ירי עם חיזבאללה (צילום: AFP)
האש שפרצה כתוצאה מפגזי הארטילריה המשיכה לבעור במשך שעות(צילום: AFP)

שריפה ליד אביבים גבול לבנון חילופי ירי עם חיזבאללה (צילום: EPA)
שריפות פרצו באזור הגבול בעקבות תקיפות צה"ל(צילום: EPA)

כוחות צה
כוחות צה"ל באזור אביבים (צילום: AFP)

כוחות או
כוחות יוניפי"ל במאמץ למנוע הסלמה(צילום: AFP)

עשן מהפצצות של צה
סלפי בלבנון על רקע העשן והארטילריה(צילום: רויטרס)

עם זאת, אי אפשר שלא להעריך את האופן שבו ניהל נסראללה את האירועים מאירוע הרחפנים בליל ראשון שעבר בביירות ועד עכשיו. הוא פעל בתוך רשת אילוצים לא קלה שלחצה עליו מצד אחד לפעול ומצד שני לא לגרום להסלמה. נסראללה אישר פעולה שעמדה בקריטריונים שקבע לעצמו ולאנשיו. הוא הצליח מבחינתו, אף שלא השיג באופן מלא את היעד שהציב - הרוגים או לפחות פצועים מכוחות צה"ל כתוצאה מירי הנ"ט.

 

אפשר להעריך שהוא אינו מצטער מאוד על שלא הסב לצה"ל אבדות בתקיפתו אתמול. גם הוא יודע שאם היו אבדות כאלה - תגובת צה"ל שהוכנה מראש הייתה אחרת לגמרי ורוב הסיכויים שלבנון כולה הייתה סובלת מתוצאותיה. לכן אפשר להניח שמזכיר חיזבאללה יושב כעת מרוצה בבונקר שלו, ממש כשם שנתניהו נראה מרוצה מאד, ובצדק, מביצועי צה"ל בהנחייתו בעת הטקס עם נשיא הונדורס.

 

לא להיכנס לאופוריה

ועדיין מחויבות שתי הערות אזהרה. הראשונה היא שייתכן שנסראללה לא יסתפק באירוע אחד אלא ישלח את אנשיו לבצע עוד פעולת נקם במטרה להפיל קורבנות ישראליים. בדרך כלל אחרי הצלחה יש אצלנו נטייה להיכנס לאופוריה. זה אנושי, אבל כדאי בימים הקרובים שהאזרחים ביישובי גבול הצפון וגם צה"ל ימשיכו במוכנות זהירה ובכוננות לאפשרות שנסראללה ינסה לשפר תוצאות.

 

ההערה השנייה היא שקאסם סולימני, שהבטיח לנקום על סיכול פיגוע הרחפנים שתכנן מסוריה, ינסה לבצע פעולת נקם משלו. יש רושם ברור שסולימני רצה שנסראללה יעשה את העבודה עבורו. אולי הוא יסתפק במה שנסראללה השיג, אך ייתכן מאד שהוא ירצה כדרכו לשפוך דם וינסה להשיג זאת.

קאסם סולימאני (צילום: AP)
קאסם סולימאני. אולי ירצה נקמה משלו(צילום: AP)

יש עוד נקודה ראויה לציון שמכניסה את האירוע אתמול למסגרת: ירי טילי הנ"ט למוצב אביבים היה אירוע טקטי מקומי שהסתיים בצורה טובה מנקודת ראות ישראלית, אבל האירוע הגדול באמת הוא פרויקט דיוק הטילים והרקטות שהאיראנים וחיזבאללה מנסים לקדם במאמץ עצום ובלי רתיעה בעצם הימים האלה.

 

נסראללה משקר כדרכו, גם לעם הלבנוני וגם לעולם, כשהוא אמר אתמול שאין פרויקט כזה ושיש לו מספיק טילים מדויקים. שתי העובדות האלו הן שקר וזה יוכח בעתיד הלא רחוק. מכאן שמדינת ישראל - כנראה הממשלה הבאה שתוקם לאחר הבחירות - תצטרך להתמודד עם האיום הזה, שהוא החמור ביותר על מדינת ישראל, חוץ מהמצב שאליו ניקלע אם לאיראן יהיה נשק גרעיני.

 

מדינת ישראל מקווה שהלחץ הבינלאומי והפנימי בלבנון יביא את נסראללה והאיראנים להפסיק או להקפיא את פרויקט דיוק הטילים, אחרת ישראל תצטרך לעשות זאת. בשבועיים האחרונים הרמטכ"ל כוכבי וראש הממשלה נתניהו הבהירו שישראל לא תהסס לעשות זאת בשטח לבנון אם יהיה צורך, בין אם נסראללה וסולימני יאהבו את זה ובין אם לא.

פורסם לראשונה 01/09/2019 22:09

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים