שתף קטע נבחר

מרד במפלגה השמרנית: "ג'ונסון יאיים בבחירות"

רה"מ ג'ונסון הודיע שידיח מהמפלגה מחוקקים שיתמכו במאמצים לחסום ברקזיט ללא הסכם. "אם יעשו זאת - הם יעבירו את השליטה לקורבין". לקראת הצבעה אפשרית מחר בפרלמנט, רגע לפני השעייתו, ג'ונסון כינס את השרים לדיון חירום, ובממלכה מדברים על אפשרות של הקדמת הבחירות

  (צילום: EPA)
מאיים להדיח מהמפלגה השמרנית מחוקקים שימרדו בו. ג'ונסון(צילום: EPA)

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון איים היום (ב') להדיח מהמפלגה השמרנית כמה מחוקקים שמורדים בו והכריזו כי יפעלו השבוע בפרלמנט, רגע לפני השעייתו, למנוע ממנו לפרוש מהאיחוד האירופי בלי הסכם על תנאי הפרישה. בכלי התקשורת בממלכה מדווחים כי ג'ונסון אף עלול לאיים בהקדמת הבחירות, במקרה שבו מאמציהם של המורדים, שמשתפים פעולה עם הלייבור בראשות ג'רמי קורבין, יצליחו.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

הסערה הפוליטית בבריטניה: שאלות ותשובות

  

ג'ונסון, שנכנס לתפקידו בסוף חודש יולי תחת ההבטחה להוציא לפועל את הברקזיט בכל מחיר – עם או בלי הסכם – ניצב אל מול התנגדות נרחבת בממלכה לאפשרות השנייה. זאת, לאור החשש ש"ברקזיט קשה" יפגע קשות בכלכלה. המלכה אליזבת השנייה נעתרה בשבוע שעבר לבקשתו לדחות את פתיחת מושב הפרלמנט ל-14 באוקטובר, ימים ספורים לפני שהברקזיט ייצא לפועל ב-31 באוקטובר. עם זאת, לפני שהפרלמנט ייצא לפגרה באמצע החודש, המחוקקים יחזרו מחר לפעילות לזמן קצר – ומתנגדי ג'ונסון מקווים להצליח בימים הספורים שנותרו להם לחסום את דרכו.

  (צילום: AP)
הפגנה נגד הברקזיט(צילום: AP)

הפגנות נגד ה ברקזיט לונדון בריטניה (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

הפגנות נגד ה ברקזיט לונדון בריטניה (צילום: AP)
(צילום: AP)

הפגנות נגד ה ברקזיט לונדון בריטניה (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

הפגנות נגד ה ברקזיט לונדון בריטניה (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

ברשת "סקיי ניוז" דיווחו היום כי ברית של מחוקקים, מהמפלגה השמרנית ומהלייבור, ינסו כבר מחר להשתלט על סדר היום בפרלמנט, ולהעביר חוק שיאלץ את ג'ונסון לבקש מהאיחוד האירופי דחייה נוספת של מועד הברקזיט. לפי הדיווח, ישנם לפחות 12 מחוקקים שמרנים שתומכים במאמצים אלו, ושעשויים למרוד בג'ונסון.

 

על רקע החשש הזה, בדאונינג 10 פרסמו אזהרה חריגה בחומרתה, והודיעו כי מי שיעז לתמוך בצעד כזה יסולק מהמפלגה השמרנית. "אם הם לא יצביעו בעד הממשלה ביום שלישי, הם יהרסו את עמדת המשא ומתן שלה ויעבירו את השליטה בפרלמנט לג'רמי קורבין", אמר גורם ב"משרד המצליף", האחראי על המשמעת במפלגה. לפי הגורם, חברי פרלמנט שיעשו כן לא יזכו לתמיכת המפלגה בבחירות הבאות, וייחשבו חברי פרלמנט עצמאיים.

ג'רמי קורבין לייבור בריטניה לונדון הפגנות נגד דונלד טראמפ (צילום: רויטרס)
יתמוך או יתנגד לבחירות? ראש הלייבור ג'רמי קורבין(צילום: רויטרס)
 

בתוך כך, כלי תקשורת בממלכה דיווחו כי לקראת ההצבעה האפשרית, ג'ונסון יכנס הערב את שרי ממשלתו לדיון בסוגיה. לפי העורכת הפוליטית של BBC, לורה קונסברג, ייתכן שג'ונסון יבקש מחברי מפלגתו לתמוך בהקדמת הבחירות – אם המאמצים לחסימת דרכו יצליחו. "יש אפשרות אמיתית שג'ונסון עשוי להגיש הצעה להצביע בעד בחירות השבוע", היא צייצה בטוויטר. "זה יקרה אם המורדים יעבירו את החוק – אם הם ייכשלו אז כמובן שלא".

 

דיווח דומה פורסם ב"גרדיאן", שם ציטטו גורם ממשלתי עלום שם שאמר כי ההצבעה על חוק לחסימת ברקזיט ללא הסכם תיחשב על-ידי הממשלה כ"הצבעת אמון" – אמון ביכולתה לקיים משא ומתן עם האיחוד האירופי על הסכם.

 

האיחוד האירופי ()

למרות האיום של ג'ונסון, המורדים השמרנים לא נסוגו מעמדתם. "זה נושא כל כך חשוב עבורי, שאני מוכנה לאבד את עבודתי כדי להגן על ציבור הבוחרים שלי", אמרה ל"סקיי ניוז" אנטואנט סנדבץ', חברת פרלמנט שמייצגת את אזור צ'שייר. לדבריה, השבוע הוא "ההזדמנות האחרונה" של המחוקקים לחסום ברקזיט ללא הסכם, בעקבות השעיית הפרלמנט מאמצע החודש.

 

שאלה נוספת שמעסיקה את כלי התקשורת בממלכה היא מה עמדתו בנוגע לבחירות של יו"ר האופוזיציה, ג'רמי קורבין. לפי "סקיי ניוז", הוא עשוי לתמוך בבחירות גם אם המאמצים לחסום ברקזיט ללא הסכם ייכשלו. ב"גרדיאן" דיברו עם גורמים בלייבור שלא שללו זאת, אך טענו כי הסבירות לכך אינה גבוהה. הם טענו כי במפלגה "בטוחים" שיהיה רוב בפרלמנט להצעה לחסום ברקזיט ללא הסכם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים