שתף קטע נבחר

המחזור החודשי בן 28 יום? לא לרוב הנשים. ומה זה אומר?

חוקרים שעקבו אחרי עשרות אלפי נשים בארה"ב בריטניה ושוודיה, מצאו שהמחזור החודשי אינו קבוע, ואצל רובן הגדול הוא לא בן 28 ימים. כך תדעו: מתי המחזור "נורמלי" ואפשר להפסיק לדאוג

נשים רבות משוכנעות שהמחזור החודשי שלהן אמור להימשך 28 ימים, אבל מחקר חדש מגלה שמספר זה לא נכון עבור רוב הנשים. החוקרים בחנו מעל 600 אלף מחזורי ביוץ של מעל 120 אלף נשים אנונימיות בגילאי 18 עד 45, מארה"ב, בריטניה ושוודיה.

 

המעקב בוצע באמצעות אפליקציית פוריות. אף אחת מהנשים לא דיווחה על שימוש באמצעי מניעה בשנה שלפני הסקר. נשים שאובחנו כלוקות בתסמונת השחלה הפוליציסטית, או שהיו במנופאוזה – הוצאו מהמחקר.

 

קיראו עוד על המחזור החודשי

מחקר ישראלי: זהו המקור לעצבנות שלפני המחזור

מחקר מצא: כך משפיע המחזור החודשי על התיאבון שלכן

 

המחקר, שפורסם בכתב העת Nature Digital Medicine, איפשר לחוקרים לחקור לעומק את תבניות המחזור החודשי. כ-65% מהנשים דיווחו על מחזור חודשי שנמשך בין 25 ל-30 ימים. נשים הסובלות מהשמנת יתר היו בעלות מחזורים ארוכים יותר.

 

רק 13 אחוז מהנשים היו בעלות מחזור חודשי שנמשך 28 ימים. משך המחזור הממוצע עמד על 29.3 ימים. החוקרים הסבירו כי אורך המחזור החודשי עשוי להשתנות מחודש לחודש, וכאמור משכו אינו בהכרח 4 שבועות במדויק.

 

 רק אצל מיעוט הנשים, המחזור נמשך 28 ימים  (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
רק אצל מיעוט הנשים, המחזור נמשך 28 ימים (צילום: shutterstock)

 

"הגוף אינו שעון שוויצרי"

"סדירות המחזור החודשי מטרידה לא מעט נשים, ומהווה סיבה לפניות חוזרות לרופאי נשים", מסביר פרופ' אייל שיינר, מנהל מחלקת נשים ויולדות ב' במרכז הרפואי סורוקה, "בעוד שנשים רבות סבורות שמחזור סדיר הוא בן 28 ימים, חשוב להבין שזה לא המצב אצל רוב הנשים, ולמעשה משך מחזור נורמלי הוא 28 פלוס מינוס שבוע. כלומר בין 21 ימים עד 35 ימים.

 

"לא מעט נשים משתמשות שנים רבות בגלולות והתרגלו למחזור של 28 ימים", מוסיף פרופ' שיינר, "עם הפסקת השימוש באמצעי המניעה הזה, הן מוטרדות ממחזור חודשי שנמשך יותר זמן. עם הפסקת הטיפול בגלולות, בדרך כלל נשים אלה מעוניינות בפוריות, ואז מוטרדות ממשך מחזור שונה".

 

לדברי פרופ' שיינר, למחזור החודשי יש שני שלבים – לפני הביוץ – הפאזה הפוליקולרית, ואחריו – הפאזה הלוטאלית: "הפאזה השנייה היא הקבועה, והיא מתחילה כאשר מתרחש הביוץ. ולכן משך המחזור חשוב על מנת לדעת מתי מתרחש הביוץ".

 

הנתון הזה מאפשר לגינקולוגים להעריך את מועד הביוץ  אצל נשים שהמחזור שלהן סדיר. בחישוב פשוט: מחשבים את אורך המחזור הממוצע בשלושת החודשים האחרונים, ומפחיתים ממנו 14 ימים. כך למשל, אצל אישה שהמחזור שלה מופיע כל 28 ימים, מתרחש הביוץ ביום ה-14, לפי החישוב: 28 פחות 14. אצל אישה שהמחזור שלה נמשך 35 ימים, הביוץ מתרחש ביום ה-21, לפי החישוב: 35 פחות 14.

 

"הגוף אינו שעון שוויצרי", מסכם פרופ' שיינר, שלא היה מעורב במחקר, "למעשה רק אצל מיעוט הנשים, המחזור נמשך 28 ימים והביוץ בהתאם הוא ביום ה-14. הידיעה הזו, יכולה להפחית חרדות מיותרות, ופניות מיותרות לגינקולוג".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
כמה זמן נמשך המחזור החודשי
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים