שתף קטע נבחר

גם באוגוסט: הגירעון ממשיך לעמוד על 3.8%

הגירעון הממשלתי עמד בחודשים ינואר-אוגוסט על כ-29 מיליארד שקל - כמעט פי 2 לעומת התקופה המקבילה אשתקד. באוצר מעריכים כי הגירעון יצטמצם מעט עד סוף השנה לשיעור של 3.6%, וזאת לאחר שבתחילת השנה טענו כי בסופה לא תהיה חריגה מהיעד של 2.9%

הגירעון הגבוה לא מצטמצם וממשיך לעמוד על 3.8% ב-12 החודשים האחרונים, בעוד שיעד הגירעון על פי תקציב 2019 עומד על 2.9%. כך עולה מנתוני ביצוע התקציב לחודש אוגוסט שמפרסם היום (ג') משרד האוצר.

 

>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו

 

הגירעון המצטבר ל-2019 עמד ביולי על 3.8%

 פצצת הגירעון: מגדל הקלפים של נתניהו וכחלון החל לקרוס

קרבות הבוץ של סוגיית הגירעון

 

מתחילת השנה הגירעון הנצבר הגיע להיקף של 28.7 מיליארד שקל בעוד שבתקופה המקבילה בשנה שעברה עמד על 15.4 מיליארד שקל. באוצר מעריכים כי הגירעון יצטמצם מעט עד סוף השנה ויירד לרמה של 3.6%, וזאת בעוד שבתחילת השנה טענו בכירי האוצר כי השנה לא תסתיים בחריגה מהגירעון.

משה כחלון באולפן ynet (צילום: אבי מועלם)
שר האוצר משה כחלון(צילום: אבי מועלם)
   

בכל הנוגע להוצאות הממשלה, ההוצאה גבוהה מעל התכנון המקורי. בעוד שלפי התקציב המקורי הוצאות הממשלה היו אמורות לגדול ב-5.1% ביחס להוצאות בתקופה המקבילה בשנה שעברה - בפועל חל גידול של 6.9%. באוצר מציינים כי התפלגות ההוצאות ב-2019 שונה משנים קודמות לאור שיעור הוצאות גבוה במחצית השנה הראשונה. כזכור, בסוף שנת 2018 נסגר הגירעון הגבוה באופן חד ומהיר בסוף השנה, כאשר גורמים שונים האשימו את האוצר כי דחה הוצאות לשנת 2019 מבלי להתמודד עם שורש הבעיה.

   ()
 

גם בצד ההכנסות ממיסים התמונה אינה ורודה. סך ההכנסות ממיסים ואגרות מתחילת השנה עומד על 229.1 מיליארד שקל. בפועל מדובר בגידול של 1.5% בהשוואה לתקופה המקבילה בשנה שעברה. גם החודש נרשמו הכנסות נמוכות מייבוא כלי רכב עקב הקדמת הרכישות בשל העלאת המיסוי בתחילת אפריל השנה. ההכנסות ממיסוי מקרקעין עמדו על מיליאד שקל בחודש אוגוסט האחרון - ירידה של 7% בהשוואה לאוגוסט 2018. אולם, בסך הכל נרשמה עלייה בהכנסות מתחילת השנה ב-8%.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
משה כחלון בחירות 2019
צילום: ירון ברנר
מומלצים