שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  בריטניה בדרך לבחירות? ג'ונסון איבד את הרוב
  באמצע נאומו של ראש הממשלה בפרלמנט, ערק אחד מחברי מפלגתו למתנגדי הברקזיט – והשמרנים איבדו את הרוב הפרלמנטרי הבודד שהיה להם. הערב: הצבעה גורלית על קידום חוק שיחסום אפשרות של ברקזיט בלי הסכם, בממשלה איימו בבחירות בזק אם יעבור

   

   

  בעודו נואם בפרלמנט לקראת הצבעה גורלית הערב (ג'), שעלולה לשלוח את בריטניה לבחירות בזק בחודש הבא, ראש הממשלה בוריס ג'ונסון איבד את הרוב הפרלמנטרי שלו. לשמרנים היה עד כה רוב של מושב אחד בלבד בפרלמנט, אך כעת הם איבדו אותו, עם עריקתו של אחד מחברי המפלגה בשל התנגדותו לברקזיט.

   

  עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

    

  עריקתו של פיליפ לי, שמייצג מחוז בחירה באזור ברקשייר, לליברלים הדמוקרטים, מחזקת את האפשרות שמתנגדיו של ג'ונסון יצליחו לקדם הצעה שתחסום פרישה מהאיחוד האירופי בלי הסכם, כזה שיגדיר את היחסים העתידיים בין בריטניה לאירופים. ג'ונסון נכנס לתפקידו לפני כחודש וחצי תחת ההבטחה להוציא לפועל את הברקזיט בכל מחיר – עם או בלי הסכם – וטוען שחסימת האפשרות השנייה תפגע ביכולתו להשיג פשרות מצד האירופים במו"מ שמתנהל בימים אלו.

   

  בוריס ג'ונסון ראש ממשלת בריטניה דיון בפרלמנט על ה ברקזיט (צילום: שכם)
  ג'ונסון בנאומו הערב בפרלמנט(צילום: שכם)

  בוריס ג'ונסון ראש ממשלת בריטניה דיון בפרלמנט על ה ברקזיט (צילום: MCT)
  (צילום: MCT)

  בוריס ג'ונסון ראש ממשלת בריטניה דיון בפרלמנט על ה ברקזיט (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

  במכתב ששלח המחוקק שערק לג'ונסון, הוא ציין כי "הגעתי למסקנה שבלתי אפשרי עבורי לשרת את ציבור הבוחרים שלי ואת המדינה כחבר במפלגה השמרנית. הממשלה הזו מקדמת ברקזיט פוגעני בדרכים חסרות מצפון. היא מציבה בני אדם ומקומות עבודה בסיכון מיותר, ומערערת באופן מופקר את שלמותה של הממלכה המאוחדת".

   

  הצעת החוק שמקדמים מחוקקים מהלייבור, בשיתוף פעולה עם כמה מורדים בקרב השמרנים, תחייב את ג'ונסון לבקש מהאיחוד האירופי לדחות בשלושה חודשים את מועד הברקזיט, שנכון להיום אמור להתרחש ב-31 באוקטובר. ההצבעה הערב לא תהיה על ההצעה עצמה, אלא על שליטה בסדר היום, כדי שמחר ניתן יהיה להעביר את החוק בהליך חקיקה מזורז.

   

  ג'ונסון, מנהיג מחנה הברקזיט במשאל העם הדרמטי ב-2016, טוען שאם חברי הפרלמנט יצביעו בעד דחיית הברקזיט הם "יכרתו את הרגליים" של בריטניה ויגרמו לכך שכל מו"מ עתידי יהיה "בפירוש בלתי אפשרי". ג'ונסון הודיע שידיח מהמפלגה מחוקקים שיתמכו במאמצים לחסום ברקזיט ללא הסכם.

  מחאה בלונדון בריטניה (צילום: AP)
  הפגנות בבריטניה נגד הברקזיט(צילום: AP)

  מחאה ב מנצ'סטר בריטניה (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

  מחאה ב מנצ'סטר בריטניה (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

  מחאה בלונדון בריטניה (צילום: AP)
  (צילום: AP)

  מחאה בלונדון בריטניה (צילום: AP)
  (צילום: AP)

  בנאומו הערב בפרלמנט חזר ג'ונסון על דברים ברוח דומה. הוא טען שממשלו השיג התקדמות משמעותית בשיחות עם האירופים, ושניתן לפתור את הסוגיה הקשה מכל – מניעת גבול קשיח עם עמדות בידוק בין צפון אירלנד (טריטוריה בריטית) לבין הרפובליקה של אירלנד, בלי השארתה של בריטניה בתוך איחוד המכסים האירופי. ג'ונסון הזהיר שאם הצעת החוק תאושר, כל סיכוי של מו"מ מול האירופים "ייהרס".

   

  בממלכה דנים רבות באפשרות שאם ההצבעה הלילה תאושר ג'ונסון יקרא לבחירות בזק – ב-14 באוקטובר – זמן קצר לפני מועד הברקזיט הנוכחי ושלושה ימים בלבד לפני פסגה מכרעת עם מנהיגי האיחוד האירופי. ג'ונסון עצמו טוען שהוא לא רוצה בחירות, אך הבהיר שבשום פנים ואופן לא יבקש דחייה של הברקזיט כפי שעשתה קודמתו בתפקיד, תרזה מיי. בכיר בממשלתו הבהיר כי אם ההצבעה הלילה תעבור – הוא יקרא לבחירות בזק.

  ג'רמי קורבין יו
  "לממשלתו של ג'ונסון אין לא מנדט, לא מוסר ולא רוב". קורבין(צילום: שכם)

  במסגרת החוק הבריטי, כדי ללכת לבחירות צריך תמיכה של שני שלישים מחברי הפרלמנט. לא בטוח שג'ונסון יזכה בתמיכה הזאת. 650 חברים נמצאים בבית התחתון של הפרלמנט, וכדי להשיג תמיכה של שני שלישים מהם הוא זקוק לתמיכת הלייבור. יו"ר הלייבור, ג'רמי קורבין, הבהיר אמנם שהוא תומך בהקדמת הבחירות, אך במפלגתו חוששים מאפשרות שלאחר הכרזה על בחירות בזק – לפני מועד הברקזיט – ג'ונסון ידחה אותן למועד שיחול לאחר הפרישה, וכך יכפה ברקזיט בלי הסכמת הפרלמנט.

   

  קורבין התייחס לחששות אלו בפגישה שקיים היום עם ראשי מפלגות האופוזיציה. הוא אמר שהוא בטוח שיש מספיק קולות כדי לאשר את ההצעה לחסום ברקזיט בלי הסכם, וציין שבלייבור בוחנים דרכים כדי למנוע מג'ונסון "לרמות" אותם ולדחות מועד הבחירות האפשריות לאחרי הברקזיט. ג'ונסון עצמו מכחיש שבכוונתו לעשות כן.

  לירה אנגלית פאונד (צילום: shutterstock)
  הפאונד צלל – ואחרי העריקה עלה מחדש(צילום: shutterstock)

  האיחוד האירופי ()

  בדיון הערב בפרלמנט קורבין תקף בחריפות את ג'ונסון. "הוא לא משיג חברים באירופה, הוא מפסיד חברים בבית. לממשלה שלו אין לא מנדט, לא מוסר ולא רוב", הוא הטיח בג'ונסון, לאחר שהמחוקק שערק התיישב בהפגנתיות לצד הדמוקרטים הליברלים ולא במקומות הישיבה השמורים לשמרנים.

   

  בחירות, דחיית ברקזיט או פרישה בלי הסכם?

   

  טלטלת הברקזיט והחשש שפרישה בלי הסכם תוביל לכאוס כלכלי ותחבורתי, גרמו לפאונד הבריטי לצלצול היום לרמה הנמוכה ביותר שלו מאז אוקטובר 2016. הוא ירד בכמעט אחוז שלם ל-1.1957 ביחס לדולר. עם זאת, החדשות על עריקתו של חבר המפלגה השמרנית פיליפ לי, ואיבוד הרוב השמרני בפרלמנט, גרמו לפאונד להשתקם מעט, והוא עלה ב-0.16% ל-1.2084 ביחס לדולר.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים